NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-35 بر آسمان پایان می دهد

به گزارش خبرگزاری تازوما، نیروی هوایی ایالات متحده در حال حاضر به دنبال برنامه نسل بعدی سلطه هوایی (NGAD) است که هدف آن، توسعه جنگنده نسل ششم، سلاح های پیشرفته، فناوری هوش مصنوعی و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) است.

نسل پنجم جنگنده های پیشرو امروزی قابلیت های حمله دقیق، چابکی، سرعت و آگاهی از موقعیت را با مخفی کاری دارند. لاکهید مارتین F-22 و F-35 Lightening II، به همراه Chengdu J-20 چین و سوخو Su-57 روسیه در این دسته قرار می گیرند با این حال F-35 به دلیل ویژگی های پیشرفته خاص خود متمایز است.

این مقاله نگاهی دارد به آنچه F-35 و NGAD را از هم جدا می کند، زیرا این سوال برای بسیاری از کارشناسان مطرح است که آیا نیروی هوایی ایالات متحده به جنگنده نسل ششمی مانند NGAD نیاز دارد یا خیر.

NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-35 بر آسمان پایان می دهد

هرآنچه باید از جنگنده F-35 Lightening II بدانید

هنگامی که F-35 در اواخر دهه 1990 و اوایل دهه 2000 مراحل توسعه خود را به خوبی پشت سر می گذاشت، به سیستم های جدیدی مجهز شد که واقعاً در زمان خود بی همتا بود. این جنگنده برای برآوردن نیازهای خاص نیروی دریایی و نیروی هوایی توسعه داده شد. در اواخر دهه 1990، لاکهید مارتین و رقیبش بویینگ بر اساس هواپیمای نمایشگر مفهومی خود انتخاب شدند و در نهایت لاکهید به عنوان برنده انتخاب شد و F-35 وارد مرحله توسعه خود شد.

F-35 برای پرواز با سرعت 1٫6 ماخ (1٫6 برابر سرعت صوت) طراحی شده بود. این جنگنده با سوخت داخلی نزدیک به دو برابر مدل قبلی خود، F-16 Fighting Falcon، شعاع رزمی بیشتری دارد. از آنجایی که F-35 تسلیحات بسیار بیشتری حمل می کند، به شکل قابل توجهی سنگین تر از جنگنده های سبک وزن قبل از خود است. وزن خالی سبک ترین نوع F-35 از 13151 کیلوگرم فراتر می رود.

سه نوع اصلی F-35 وجود دارد؛ F-35A با توانایی برخاست و فرود معمولی، F-35B با برخاست کوتاه و فرود عمودی و F-35C مبتنی بر پرواز از ناو.

NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-35 بر آسمان پایان می دهد

یکی از محوری ترین به روزرسانی های گنجانده شده در F-35 فناوری های پیشرفته است. F-35 براساس درس های آموخته شده از طراحی برنامه F-22 رپتور ساخته شده و مجهز به حسگرهای پیچیده و ماژول های اویونیک است. کد معماری باز نصب شده در این پلتفرم، به روزرسانی و بهبود مستمر را در طول زمان امکان پذیر می کند.

F-35 علاوه بر این مجموعه اویونیک درجه یک، دارای سطح مقطع راداری بسیار کم است.

هرآنچه باید از جنگنده NGAD بدانید

در حالی که F-35 احتمالاً برای سال های طولانی بر آسمان تسلط خواهد داشت، نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا در حال حاضر روی استراتژی نسل بعدی خود کار می کند. برنامه NGAD برای اولین بار در سال 2014 مفهوم سازی شد و برای دستیابی به برتری هوایی طراحی شده است.

جنگنده ای که به سلطه F-35 بر آسمان ها پایان می دهد/ مقایسه F-35 و NGAD

پنج فناوری مختلف که در طراحی این جنگنده در اولویت قرار می گیرند عبارتند از تسلیحات پیشرفته، مخفی کاری، طراحی دیجیتال، پیشرانه و مدیریت حرارتی. هرچند فناوری نسل ششم دقیقاً تعریف نشده است، انتظار می رود که ویژگی های برنامه NGAD از قابلیت های همتایان نسل پنجم فراتر رود. فناوری هوش مصنوعی و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپاد) به طور قابل توجهی در NGAD گنجانده خواهد شد.

جنگنده های NGAD در حال حاضر ایده ای بیش نیستند ولی ظرف یک سال ممکن است قرارداد توسعه رسمی آن منعقد شود. آمریکایی ها معتقدند با توجه به شرایط کنونی و تهدیدهای چین، معرفی برنامه جنگنده نسل جدید ارتش برای حفظ توانایی های هوایی آمریکا ضروری است.

جنگنده ای که به سلطه F-35 بر آسمان ها پایان می دهد/ مقایسه F-35 و NGAD

منبع: nationalinterest.org

54227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-35 بر آسمان پایان می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "NGAD، جنگنده فرامدرنی که به سلطه F-35 بر آسمان پایان می دهد"، کلیک کنید.