27 میلیون ایرانی تحت پوشش برنامه «سلامت خانواده»/یک «تیم سلامت» بابت هر 3000 نفر جمعیت

27 میلیون ایرانی تحت پوشش برنامه «سلامت خانواده»/یک «تیم سلامت» بابت هر 3000 نفر جمعیت

مدیر مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در جهت افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی و تقویت نظام شبکه کشور گفت: در این راستا برنامه سلامت خانواده در حال اجرا و گسترش است و در قالب این برنامه در ازای هر 3 هزار نفر جمعیت، یک تیم سلامت شامل 2 مراقب سلامت و یک پزشک نیاز است، که مرحله به مرحله تامین خواهد شد.

دکتر محسن بارونی در گفت وگو با تازوما، درباره آخرین وضعیت طرح سلامت خانواده اظهار کرد: از جمله برنامه ها و اولویت های وزارت بهداشت، طرح سلامت خانواده و نظام ارجاع است که در راستای تقویت نظام شبکه بهداشت و درمان انجام می شود. طی سال جاری ابتدا این برنامه در 58 شهرستان اجرا شد، سپس در 97 شهرستان به مرحله اجرا درآمد و در حال حاضر تعداد شهرستان هایی که برنامه سلامت خانواده در آن ها اجرا می شود معادل 195 مورد است و 27 میلیون نفر در کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

وی افزود: برای اجرای این طرح در اولین مرحله، استان هایی که تمایل و آمادگی 100 درصد برای اجرای آن را داشتند، در اولویت قرار گرفتند که استان های خراسان شمالی، کرمانشاه، کردستان، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، اردبیل، سیستان و بلوچستان، قزوین، سمنان و قم از جمله استان هایی بودند که اعلام کردند کل استان خود را تحت پوشش طرح سلامت خانواده و نظام ارجاع قرار خواهند داد.

مدیر مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ادامه داد: در این راستا، نیروهای انسانی مورد نیاز را تامین کردیم. بر اساس سیاست های وزارت بهداشت، در ازای هر 3 هزار نفر یک تیم سلامت شامل 2 مراقب سلامت و یک پزشک نیاز است؛ بنابراین اگر ما جمعیت 27 میلیون نفری را تقسیم بر 1500 نفر کنیم، برای این جمعیت حدود 18 هزار مراقب سلامت و حدود 9 هزار و 243 پزشک نیاز داریم که مرحله به مرحله تامین خواهد شد.

وی درباره چگونگی تامین نیروهای مورد نیاز تصریح کرد: از جمله اولین اقدامات انجام شده در این زمینه امضای تفاهمنامه با معاونین بهداشت و توسعه برای تامین 2 هزار و 48 نفر از نیروهای مورد نیاز است که امیدواریم به دانشگاه ها ابلاغ شود تا بتوانند جذب نیرو داشته باشند.

به گفته بارونی، از ابتدای اجرای این طرح تاکنون 945 نیروی مراقب سلامت به شکل نیروی طرحی جذب شدند و پس از آن نیز 1056 مجوز استخدام در مهرماه صادر شده است.

وی همچنین برنامه های وزارت بهداشت برای گسترش این برنامه به تمام سراسر کشور را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: به طور کلی در راستای اجرای طرح سلامت خانواده 60 درصد نیروهای مراقب در استان ها و شهرها تامین شده و 40 درصد باقی مانده نیز با اولویت بندی تامین خواهند شد.

مدیر مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر اینکه در این زمینه به مجوز سازمان استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نیاز است تا خدمات بهداشتی افزایش یابد، گفت: مهم ترین نکته این است که تمام اقدامات در راستای تقویت نظام شبکه بهداشت و درمان کشور انجام می شود که امیدواریم شاخص دسترسی به خدمات بهداشتی در کل کشور افزایش یابد و بتوانیم در بخش بهداشت سرمایه گذاری کنیم که مردم در آینده، کمتر به درمان نیاز داشته باشند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "27 میلیون ایرانی تحت پوشش برنامه «سلامت خانواده»/یک «تیم سلامت» بابت هر 3000 نفر جمعیت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "27 میلیون ایرانی تحت پوشش برنامه «سلامت خانواده»/یک «تیم سلامت» بابت هر 3000 نفر جمعیت"، کلیک کنید.