چه مواردی سد معبر محسوب می شود؟ / برخورد پلیس با توقف در محل های غیرمجاز

چه مواردی سد معبر محسوب می شود؟ / برخورد پلیس با توقف در محل های غیرمجاز

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ضمن تشریح مصادیق سدمعبر در معابر از برخورد پلیس با این تخلف خبر داد.

به گزارش تازوما، سرهنگ فیروز کشیر در خصوص ایجاد سدمعبر در معابر و راه ها گفت: در گذشته ساختمان هایی داشتیم که به اصطلاح ویلایی و بزرگ بودند و یک سری افراد معدود در آن زندگی می کردند، اما امروز اکثر آن ویلاها تبدیل به مجتمع مسکونی و برج شده و چندین برابر جمعیت قبلی را در خود جای داده اند. برخی از این واحدها دو یا سه پارکینگ دارند و برخی نیز اصلا پارکینگ ندارند و مجبورند که در همان معابری که در سال های گذشته وجود داشته و تغییری در آن صورت نگرفته پارک کنند. موضوعی که سبب ایجاد سد معبر و ترافیک کاذب در برخی از نقاط شهر تهران شده است.

وی گفت: در برخی از این معابر مانند ایستگاه های اتوبوس و تاکسی که تجمع مسافران را شاهد هستیم، اگر خودرویی بخواهد در این محل پارک کند واقعا باعث سد معبر خواهد شد و عبور و مرور را مختل خواهد کرد. اگر در محلی کار داریم ولی جای پارک پیدا نمی شود، چقدر خوب است که خودروی خود  را چند متر آن طرف تر و در محلی مناسب پارک کرده و کمی هم پیاده روی داشته باشیم تا هم ورزش حساب شود و هم وسیله نقلیه را نیز در یک محل امن و ایمن پارک کرده و سد معبر نکنیم.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ افزود: باید به سمت و سویی برویم که قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنیم. شاید در ظاهر برخی بگویند خب یک تخلف کوچک است یا یک سد معبر جزیی است اما این تخلف تخریب چهره و زیبایی شهر، سلامت و ایمنی تردد دیگر خودروها و از همه مهم تر زیر پا گذاشتن حقوق شهروندی را درپی خواهد داشت و اینجاست که باید بپرسیم مسیولیت اجتماعی و فردی یک شهروند کجاست؟ هر یک از ما ساکن یک محدوده از شهر هستیم و مجبوریم و باید مسیولیت فردی و اجتماعی خود را در قبال ترافیک نیز رعایت کنیم.

کشیر درباره انواع سدمعبر نیز گفت: انواع سد معبر شامل دستفروشی، بساط گسترانی یا چیدمان لوازم و وسایل توسط برخی از مغازه داران در مقابل محل کسب خود در پیاده روها و … است. همه این تخلفات و موارد مشابه برابر ماده 55 قانون شهرداری ها تخلف و سد معبر محسوب و شهرداری ملزم به برخورد با این نوع از تخلف در سطح شهر است. همچنین خودروها با سد معبر در معابر باعث بسته شدن راه دیگر شهروندان و خودروها می شوند و این اقدام نیز جزو تخلفات سد معبر محسوب می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین تخلفات ساکن در هسته مرکزی شهر، اطراف مراکز تجاری و محل های خرید و فروش رخ می دهد، گفت: متاسفانه برخی از شهروندان این مهم را رعایت نکرده و با تخلفات دوبله، سدمعبر و… و به دور از چشم پلیس باعث برهم زدن نظم عبور و مرور می شوند که البته توسط تیم های گشتی پلیس راهور تهران بزرگ یا از طریق دوربین های نظارتی سطح شهر با این تخلفات برخورد می شود.

کشیر افزود: برابر ماده 163 آیین نامه راهنمایی و رانندگی توقف در پیاده روها و گذرگاه های پیاده، توقف در ورودی و خروجی در پارکیکنگ ساختمان ها، توقف در مقابل مراکز 110، 115، 125 و مراکز فوریت ها، توقف در 15 متری شیرهای آب آتش نشانی و شیرهای منصوب به این موضوع و توقف در 15 متری چراغ های راهنمایی و رانندگی ممنوع است. همچنین اگر وسیله خود را در جایی پارک کنید که با توجه به جثه آن باعث شود که تابلوها و علایم راهنمایی و رانندگی پوشانده شود خود این موضوع باعث تخلف است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ افزود: در ایستگاه های وسایل نقلیه همگانی مانند اتوبوس ها، تاکسی ها و … و در محل هایی که تابلوی مطلقا ممنوع نصب شده به هیچ عنوان نباید توقف داشت یا پارک کرد.  

به گفته وی در بند 11 ماده 163 آیین نامه راهنمایی و رانندگی به صراحت آمده که که در خیابان هایی که پیاده روی آنها قابل عبور نبوده و پیادگان مجبورند از بخشی از سطح سواره رو عبور کنند، حتی اگر آنجا و روی خط کشی عابر تابلوی  توقفمطلقا ممنوع نداشته باشد هیچ خودرویی حق توقف در آن محل را ندارد. یعنی آیین نامه راهنمایی و رانندگی محل را امن می کند که سد معبر نباید انجام شود تا عابر پیاده بتواند از آن بخش استفاده کند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ همچنین ادامه داد: همانطور که از معنای لغوی سد معبر مشخص است و به معنای مانع شدن از تردد عامه مردم است. در قانون شهرداری ها و آیین نامه راهنمایی و رانندگی هر کدام به نوعی به این موضوع پرداخته شده است. انواع سد معبرهایی چون دستفروشی، بساط گسترانی و چیدمان لوازم برخی از مغازه داران در جلوی محل کاسبی خود در پیاده روها را داریم که به استناد ماده 55 قانون شهرداری تخلف محسوب شده و سد معبر است و شهرداری ها ملزم به برخورد با این نوع از سد معبرند.

وی ادامه داد : پلیس در وحله اول به صورت اعمال قانون برخورد می کند ولی اگر سد معبر طوری باشد که باعث راهبندان شود و حق را به شهروندان داده و وسیله نقلیه ای را که سد معبر کرده است به توقفگاه و پارکینگ هدایت می کند و متصرف وسیله نقلیه برای ترخیص خودرو باید مراحلی را طی کند که به سد معبر نمی ارزد.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه مواردی سد معبر محسوب می شود؟ / برخورد پلیس با توقف در محل های غیرمجاز" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه مواردی سد معبر محسوب می شود؟ / برخورد پلیس با توقف در محل های غیرمجاز"، کلیک کنید.