پیام یک رای – تازوما

پیام یک رای - تازوما

وتوی آمریکا بار دیگر نشان داد که سران این کشور عملا هیچ اهمیتی به حقوق بشر و خواسته های جهانی نداده و صرفا خود را مطیع صهیونیست دانسته و برآنند تا جنگ غزه را به ابزاری برای بحران سازی در منطقه مبدل سازند.

به گزارش تازوما، متنی که می خوانید یادداشت علی تتماج است که در روزنامه سیاست روز منتشر شده است: پنج ماه از جنایات رژیم صهیونیستی و مقاومت مردم غزه می گذرد و در شرایطی که جهان خواستار توقف توهش صهیونیست هاست آمریکا قطعنامه پیشنهادی الجزایر را برای آتش بس فوری در جنگ اسراییل-غزه وتو کرد.  از پانزده عضو شورای امنیت سیزده کشور به قطعنامه رای مثبت دادند و انگلیس رای ممتنع داد.

این سومین باری است که آمریکا قطعنامه های شورای امنیت را که خواستار آتش بس فوری بودند، وتو کرده است. الجزایر با اشاره به نظر دیوان دادگستری بین المللی در ششم بهمن، پیش نویس قطعنامه جدیدی را برای آتش بس تدوین و به شورای امنیت ارایه داده بود. در پیش نویس این قطعنامه آوارگی اجباری غیرنظامیان فلسطینی محکوم شده بود. این اقدام از سوی آمریکا در حالی صورت می گیرد که طی هفته های اخیر مقامات آمریکایی مدعی رویکرد صلح آمیز به مسیله فلسطین شده و حتی نسخه راه حل دو دولتی و به رسمیت شناختن فلسطین را مطرح می کردند.

وتوی آمریکا بار دیگر نشان داد که سران این کشور عملا هیچ اهمیتی به حقوق بشر و خواسته های جهانی نداده و صرفا خود را مطیع صهیونیست دانسته و برآنند تا جنگ غزه را به ابزاری برای بحران سازی در منطقه مبدل سازند. ادعاهای بشر دوستانه سران کاخ سفید رویکردی کاملا انتخاباتی بوده که در واکنش به تظاهرات های گسترده مردم آمریکا در حمایت از فلسطین صورت گرفته است حال آنکه آنها در عمل بخشی از ماشین کشتار رژیم صهیونیستی در غزه هستند.

نکته دیگر آن این وتو بار دیگر نشان داد که سازش و رسیدن به صلح توهمی بیش نیست که هیچ دستاوردی برای فلسطین و جهان اسلام به همراه نخواهد داشت. به عبارتی دیگر این وتو سندی بر مشروعیت مقاومت فلسطین و بی اعتمادی آنها به نظام جهانی است. نکته دیگر آنکه این وتو بار دیگر بیانگر نگاه یکجانبه گرایانه آمریکا و تقلای آن برای تحقیر سازی نهادهای بین المللی و سایر کشورهاست. رویه ای که تغییر در ساختار نظام بین الملل را الزام آور می سازد. نکته پایانی در باب این وتو رای ممتنع انگلیس است که با سیاست وسط بازی هم به دنبال حمایت از رژیم صهیونیستی است و هم به اصطلاح افکار عمومی حال آنکه ماهیت رفتاری سران این کشور همچنان همان اعلامیه بالفور (1917) است که زمینه ساز وضعیت بحرانی کنونی در فلسطین و جهان است هر چند که در چند دهه اخیر خود را در پس نام آمریکا پنهان ساخته و به دنبال کم رنگ سازی نقش بحران ساز خود در جهان است.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیام یک رای – تازوما" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیام یک رای – تازوما"، کلیک کنید.