پرونده دفن زباله های عفونی در سجزی اصفهان بسته شد – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان

پرونده دفن زباله های عفونی در سجزی اصفهان بسته شد - خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان

احمدرضا لاهیجان زاده در گفت وگو با خبرنگار تازوما اظهار کرد: از اواخر تابستان 1401 پیگیری برای مدیریت پسماندهای عفونی و بیمارستانی اصفهان آغاز شد تا به تدریج از انتقال این زباله ها به سایت سجزی جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی و مدیریت پسماندهای عفونی مراکز درمانی و بیمارستان های اصفهان با سه چالش رو به رو بود، خاطرنشان کرد: اولین مساله تغییر مکان تحویل گیرنده بود که زباله های عفونی می بایست به سایت پسماند سوز یکی از شرکت های دارای مجوز استان اصفهان منتقل می شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه دومین مساله متقاعد شدن بیمارستان ها برای عقد قرارداد با شرکت پسماند سوز بود، افزود: انعقاد قرارداد داد با سایت پسماند جدید، سبب افزایش هزینه مراکز بیمارستانی نسبت به محل دفن قبلی (سجزی) می شد ضمن اینکه برخی از این بیمارستان ها زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی نبودند و باید نظام پزشکی نیز ورود می کرد.

لاهیجان زاده با بیان اینکه جلسات بسیاری با علوم پزشکی و مراکز درمانی و بیمارستانی برگزار شد، ادامه داد: این جلسات سبب شد در گام نخست 15 بیمارستان در شعاع 50 کیلومتر شهر اصفهان در سال 1401 با سایت پسماند سوز استان وارد قرارداد شده و پسماندهای عفونی خود را به آن محل منتقل کنند.

وی با اشاره به اینکه برای سایر بیمارستان های اصفهان که برای مدیریت پسماندهای عفونی خود تمکین نمی کردند از طریق مراجع قضایی پیگیری کردیم، ابراز کرد: این امر سبب شد بیش از 50 بیمارستان دولتی و خصوصی در اصفهان با سایت پسماندسوز استان در کوهپایه وارد قرارداد همکاری شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خاطرنشان کرد: این تعداد بیمارستان، بسته به شرایط مختلف روزانه بین هشت تا 12 تُن زباله عفونی تولید و در سایت سجزی دفن می کردند.

لاهیجان زاده با اشاره به اینکه مطب ها، درمانگاه ها و مراکز درمانی سرپایی در شعاع 50 کیلومتر شهر اصفهان روزانه بین سه تا 6 تُن زباله عفونی تولید می کنند که میزان و شدت عفونی بودن آنها کمتر از زباله های بیمارستانی است، افزود: فاز دوم مدیریت پسماندهای عفونی اصفهان، مطب ها و درمانگاه ها بود زیرا می خواستیم سایت سجزی را تعطیل کنیم و دیگر هیچ پسماند بیمارستانی به سایت سجزی منتقل نشود ضمن اینکه درخواست جوامع محلی، مردم شهر سجزی و دوست داران محیط زیست این بود که پسماند پزشکی به آنجا منتقل نشود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: اواخر سال گذشته، به تمامی مطب ها و مراکز درمانی تا ابتدای اردیبهشت ماه 1403 مهلت دادیم و به شهرداری اعلام شد از این تاریخ دیگر پسماندی از این مراکز پذیرش نکند.

لاهیجان زاده افزود: این مراکز درمانی سرپایی و مطلب ها نیازمند امکاناتی مانند بین (سطل های مخصوص حمل پسماند) و تعدادی خودرو برای انتقال زباله های خود بودند که این ها تامین و انجام شد و بخش زیادی از مراکز درمانی و سرپایی از اول اردیبهشت به سایت پسماند سوز اصفهان ملحق شدند.

وی با بیان اینکه تعدادی از مراکز درمانی نیز تا 15 اردیبهشت مهلت خواستند، اظهار کرد: سایت پسماند سجزی از 15 اردیبهشت برای پذیرش زباله های عفونی به طور کامل بسته شد و از آن تاریخ تمامی زباله های بیمارستانی شعاع 50 کیلومتر شهر اصفهان به سایت کوهپایه می رود که مجهز به سیستم پسماندسوز است.

روزانه 15 تا 17 تُن زباله عفونی سوزانده می شود

لاهیجان زاده اضافه کرد: سال گذشته تعداد 120 بین زباله عفونی از مراکز درمانی و بیمارستانی اصفهان به سایت پسماند سوز منتقل می شد که این ها به 250 بین در سال جاری افزایش یافته است و در حال حاضر روزانه 15 تا 17 تن زباله عفونی سوزانده می شود.

وی ادامه داد: در کنار این، سازمان نظام پزشکی را ملزم کردیم که طبق قانون مدیریت پسماند مکلف است پسماندهای بیمارستانی را مدیریت کند، نظام پزشکی بنا به خواسته خود مقرر شد که یک دستگاه پسماند سوز راه اندازی کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی در این زمینه با تاخیر اقدام کرد، گفت: از این رو با شهرداری وارد مذاکره شدیم و این نهاد برای احداث دومین سیستم پسماندسوز با علوم پزشکی تفاهم نامه امضا کرد زیرا به لحاظ بُعد مسافت تا محل پسماندسوز کنونی حدود 70 کیلومتر راه است.

لاهیجان زاده افزود: برای راه اندازی دومین پسماندسوز برای زباله های عفونی مراکز درمانی اصفهان مناقصه برگزار و قرار شد یک ماهه آینده پیمانکار آن نهایی شود تا پایان امسال شاهد راه اندازی دومین دستگاه پسماندسوز اصفهان باشیم.

سجزی (سگزی) حدود 40 کیلومتری شرق کلانشهر اصفهان است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرونده دفن زباله های عفونی در سجزی اصفهان بسته شد – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرونده دفن زباله های عفونی در سجزی اصفهان بسته شد – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.