پالایشگاه های هندی از واردات کمتر نفت روسیه ضرر کردند

پالایشگاه های هندی از واردات کمتر نفت روسیه ضرر کردند

پالایشگاه های دولتی هندی که یکی از برندگان جنگ در اوکراین بودند، اکنون با گرانتر شدن و محدودتر شدن واردات نفت روسیه، با کاهش حاشیه سود خود روبرو شده اند.

به گزارش تازوما، معامله گران و تحلیلگران می گویند وقایع امنیتی در دریای سرخ، نرخ حمل بار را افزایش داده و همزمان، تشدید سخت گیری آمریکا در اعمال تحریمها علیه مسکو، باعث سرگردانی بعضی از محموله های نفت روسیه به مقصد هند شده و به هزینه ها افزوده است.

این وضعیت ممکن است بعضی از پالایشگاه ها را وادار کند نفت گرانتر از تامین کنندگان خاورمیانه خریداری کنند که حاشیه سود آنها را به میزان بیشتری کاهش می دهد.

هند که 88 درصد از نفت خام مورد نیاز خود را با واردات، تامین می کند، پس از آغاز جنگ در اوکراین و تحریمهای کشورهای غربی علیه مسکو، به خرید نفت ارزان تر روسیه روی آورد اما این تجارت که به پالایشگاه های دولتی برای بهبود درآمد خالص در سال جاری کمک کرده، تحت فشار است.

هاردیک شاه، مدیر شرکت رتبه بندی اعتباری و تحلیلگر  CareEdge Group، در این باره گفت: حاشیه سود ناخالص پالایش برای پالایشگاه ها از جمله شرکت ایندین اویل در سه ماهه گذشته، به دلیل نرخ های حمل ونقل بالاتر، کاهش یافت. طبق ارزیابی این شرکت، حاشیه سود پالایشگاه ها در سال مالی جاری تاکنون کمتر شده باشد، اما حاشیه سود آنها همچنان بالاتر از سطوح قبل از جنگ اوکراین است.

طبق پیش بینی شرکت CareEdge، تا زمانی که قیمت نفت زیر 90 دلار باقی بماند، حاشیه سود کلی، حدود 10 دلار در هر بشکه باقی می ماند. بهای معاملات آتی نفت برنت روز پنجشنبه نزدیک به 83 دلار در هر بشکه بود.

وقایع امنیتی دریای سرخ، تجارت جهانی سوخت را متاثر کرده است. ورود محموله های سوخت از هند به اروپا در دو هفته نخست فوریه، تنها 18 هزار بشکه در روز بود که بیش از 90 درصد در مقایسه با میانگین ژانویه کاهش داشت.

این اختلالات بی شک روی شرکتهای ریلاینس و نایارا انرژی تاثیر خواهد داشت اما این شرکتها، گزینه های صادرات در سراسر آسیا و اروپا دارند. نفت ارزان تر روسیه به پالایشگاه های هند این امکان را داده است که رقابتی تر از همتایان خود در کره جنوبی، سنگاپور و سراسر جهان باشند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به گفته موکش ساهدف، رییس تجارت نفت و تحقیقات پایین دستی شرکت ریستاد انرژی، اگر هند مزیت روسیه در نفت خام را از دست بدهد، هر مزیت حاشیه سود پالایشی که داشت، از بین خواهد رفت.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پالایشگاه های هندی از واردات کمتر نفت روسیه ضرر کردند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پالایشگاه های هندی از واردات کمتر نفت روسیه ضرر کردند"، کلیک کنید.