وداع با اسناد عادی و پایان فروش یک ملک به چند نفر

تازوما/سمنان مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان از بلااثر بودن و غیرقانونی بودن تمامی معاملات با اسناد عادی از سوم تیرماه جاری خبر داد و گفت: رسانه‌ها وظیفه دارند عموم مردم را نسبت به اجرای این قانون آگاه کنند.

سیدمهدی میرنظامی ۱۰ تیرماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول، معاملات در بستر امنی انجام و با جعل، تصرف و تعدی و… برخورد خواهد شد.

عضو شورای قضایی استان اضافه کرد: اصلی ‌ترین و مهمترین هدف ما از قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول»، سلب اعتبار از اسناد عادی در زمینه معاملات اموال غیرمنقول، حل ریشه‌ای بسیاری از دعاوی و کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی است.

وی با بیان اینکه به زودی سامانه‌ای برای ثبت اسناد راه اندازی می‌شود، افزود: مردم موظف هستند طی یک سال کلیه اسناد عادی‌شان را در آن ثبت کنند.

پایان فروش یک ملک به چند نفر
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان با بیان اینکه اجرای این قانون‌، فروش یک ملک به چندین نفر را پایان می‌دهد، ادامه داد: مقابله با زمین‌خواری، پیشگیری از تعدی و تصرف اراضی ملی و دولتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و مهمتر از همه کاهش قابل توجه ورودی پرونده به محاکم قضایی و… از مزیت‌های این قانون است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه کاتب در هفته قوه قضاییه گفت: مردم بدون مراجعه حضوری از طریق این سامانه می‌توانند با استفاده از درگاه اینترنتی از خدمات این سامانه بهره‌مند شوند.

میرنظامی با بیان اینکه این سامانه به ارتقاء سلامت اداری و تسریع در امور کمک می‌کند، گفت: در قالب این سامانه بیش از ۱۰۰ فرآیند ثبتی را می‌توان به صورت غیرحضوری انجام داد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان با اشاره به توفیقات این اداره کل در صدور اسناد تک برگی و کاداستر گفت: تاکنون برای بیش از ۹۹.۵درصد اراضی ملی استان سمنان سند کاداستر صادر شده و سمنان از موفق‌ترین استان‌های کشور در اجرایی شدن این قانون است.

وی همچنین از صدور اسناد تک برگی برای ۱۰۰درصد شرکت‌ها در شهرک صنعتی و پارک علم و فناوری و اراضی نیروهای مسلح در این استان خبر داد و اظهار کرد: با تلاش همکاران ما در ثبت اسناد طی چند سال اخیر گام‌های بلندی در این بخش برداشته شده است.

وداع با اسناد عادی و پایان فروش یک ملک به چند نفر

این عضو شورای قضایی استان ادامه داد: همچنین طی یک سال اخیر و از تیرماه سال قبل تا تیرماه امسال ۱۲۳ سند برای رقبات و موقوفات سطح استان صادر شده است.

حدنگاری ۸۵ درصد اراضی کشاورزی در استان
میرنظامی همچنین از صدور سند کاداستر برای ۸۵ درصد اراضی کشاورزی استان سمنان خبر داد و افزود: تاکنون ۱۴۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سطح استان حدنگاری و برای آنها سند سندتک برگی صادر شده است.

وی از وجود ۱۷۲ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در شهرستان‌های مختلف استان خبر داد و اضافه کرد: تاکنون برای بیش از ۱۴۷ هزار هکتار از این بیش از ۱۷۲ هزار هکتار سند صادر شده است.

وی با بیان اینکه صدور سند برای اراضی کشاورزی رایگان است و هیچ هزینه‌ای ندارد از عموم کشاورزان استان خواست هر چه سریع‌تر برای حدنگاری اراضی خود و دریافت سند رسمی اقدام کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک سمنان با بیان اینکه صدور سند هیچ ربطی به دریافت مالیات و مواردی از این دست ندارد، گفت: رسانه ها باید فرهنگسازی کنند تا مردم برای دریافت سند اقدام کنند. هدف اصلی ما از حدنگاری و صدور اسناد، کاهش دعاوی و ورودی پرونده‌ها به محاکم قضایی است.

ثبت بیش از ۳۰۰۰ ازدواج در یک سال!

وی همچنین از ثبت سه‌هزار و ۱۲۰ مورد ازدواج طی یک سال اخیر در این استان خبر داد و تصریح کرد: این میزان ازدواج از تیرماه سال قبل تا تیرماه جاری در ۱۲۲ دفترخانه ثبت ازدواج و طلاق استان صورت گرفته است.
میرنظامی در پاسخ به پرسشی در ارتباط با تعداد وقایع طلاق در استان از ارائه آمار در این خصوص پرهیز کرد و گفت: آمارهای مربوط به این بخش چندان مطلوب نیست.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان سمنان در پاسخ به پرسش تازوما در خصوص زمان رونمایی از سامانه مربوط به ثبت اسناد و الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول گفت: براساس قانون یک سال فرصت برای راه اندازی این سامانه وجود دارد اما با توجه به اجرای قانون از تیرماه جاری احتمالا به زودی و در اسرع وقت این سامانه نیز طراحی و راه‌اندازی خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در ارتباط با افزایش دفترخانه‌ها در کشور و استان گفت: تعداد این دفاتر در استان حدودا دو برابر شده و بدون تردید این افزایش در اقتصاد آنها تاثیرگذار بوده است.
میرنظامی از برنامه‌های آموزشی متعدد برای فعالان این بخش از سوی اداره کل ثبت اسناد استان خبر داد و افزود: اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در این بخش می‌تواند به بهبود شرایط و ارتقاء سلامت جامعه کمک کند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وداع با اسناد عادی و پایان فروش یک ملک به چند نفر" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وداع با اسناد عادی و پایان فروش یک ملک به چند نفر"، کلیک کنید.