هم افزایی میان ایران و عراق به نفع جهان اسلام و کشورهای منطقه است

هم افزایی میان ایران و عراق به نفع جهان اسلام و کشورهای منطقه است

سیدعمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، در دیدار با علی باقری، سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، بر اهمیت روابط مستحکم عراق و ایران در همه عرصه ها تاکید و ابراز امیدواری کرد که سفر باقری به عراق موجب تقویت بیش از پیش روابط شود.

به گزارش تازوما در این دیدار، که در دفتر رهبر جریان حکمت ملی عراق در بغداد انجام شد، حکیم بار دیگر شهادت سیدابراهیم رییسی، رییس جمهور فقید ایران و حسین امیرعبداللهیان و همراهانشان را تسلیت گفت و تاکید کرد که این حادثه برای مسلمانان و از جمله ملت عراق بسیار تاثربرانگیز بود و خواستار استفاده از فرصت ها در برابر چالش ها شد.

حکیم ایستادگی ملت فلسطین را نقطه ای درخشان در جهان اسلام خواند و از حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین قدردانی کرد و خواستار توجه به بازتاب گسترده بحران فلسطین در سطح جهانی و تظاهرات در تایید آن در دانشگاه های غربی شد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق درباره شرایط داخلی عراق نیز گفت که کشور بسیاری چالش های سیاسی و اجتماعی و امنیتی را پشت سر گذاشته و دولت فدرال به ریاست محمد شیاع سودانی و حکومت های استانی با تلاش فراوان در پی ارایه خدمات و اجرای کارزارهای سازندگی و توسعه هستند و این موجب افزایش رضایت مردمی از دولت و نیروهای سیاسی شده است.

حکیم افزود که چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه شاهد یکپارچگی و انسجام کامل است و این باعث شده که بتواند چارچوب مهمی برای حفاظت از کشور و تشکیل دولت و اجرای انتخابات ارایه کند، که این نقش چارچوب هماهنگی تاثیر خود را در نتایج آرای انتخابات استانی نشان داد و در اکثر استان ها چارچوب هماهنگی توانست حضور پررنگی داشته باشد.

وی تاکید کرد که عراق در پی پایان دادن به ماموریت نیروهای ایتلاف بین المللی پس از بی نیازی از حضور آنان به علت شکست داعش است و گفت که حضور ایتلاف با این حجم از نیروها نوعی قیمومت بر عراق را تداعی می کند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بر وجود یک جدول زمانی مشخص برای خروج نیروهای ایتلاف از عراق تاکید کرد و گفت که دولت برای تنظیم این جدول و تبدیل ایتلاف به روابط دوجانبه میان عراق و برخی کشورهای عضو ایتلاف تلاش می کند.

براساس اعلام دفتر جریان حکمت ملی عراق در ایران  ، حکیم ادامه داد که رضایت مردمی از دولت و نیروهای سیاسی ، حالت مرجعیت عراق و بهبود روابط منطقه ای و فرامنطقه ای عراق عواملی بوده که بر رسیدگی به مسایل منطقه تاثیر نهاده است و در این راستا به موضع عراق در حمایت از مسیله فلسطین در همه محافل منطقه ای و فرامنطقه ای در سطح مرجعیت و دولت و ملت و امدادرسانی اشاره کرد.

وی افزود که رابطه هم افزا میان ایران و عراق به نفع جهان اسلام و کشورهای منطقه است و این رابطه ریشه در دو ملت دارد که اشتراکات فراوان دارند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تحسین سیاستی که شهید رییسی پیش گرفت گفت که دوران ریاست شهید رییسی شاهد گشایش ایران در روابط با کشورهای منطقه بوده و ابراز امیدواری کرد که این روند ادامه پیدا کند.

حکیم ابراز امیدواری کرد که ملت و دولت ایران بتوانند انتخابات پیش رو را با موفقیت اجرا کنند و تاکید کرد که اجرای انتخابات در این زمان کوتاه نشان دهنده ثبات و انسجام داخلی در جمهوری اسلامی و تحکیم نهادها در این کشور است.
پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هم افزایی میان ایران و عراق به نفع جهان اسلام و کشورهای منطقه است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هم افزایی میان ایران و عراق به نفع جهان اسلام و کشورهای منطقه است"، کلیک کنید.