هشدار نگران کننده یک اقتصاددان نسبت به تشدید تورم/ نرخ واقعی تورم کشور چه عددی است؟

مریم فکری: نرخ تورم واقعی کشور چه عددی است؟ بانک مرکزی در تازه ترین گزارش بدون ذکر تورم سالانه، آماری از تورم نقطه به نقطه منتشر کرده است که نشان می دهد تورم نقطه به نقطه در میانه کانال 30 درصد قرار گرفته است.

براساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان فروردین امسال به کمتر از 35 درصد رسیده است. چندی پیش نیز مرکز آمار از کاهش تورم نقطه به نقطه به 30.9 درصد در پایان فروردین ماه خبر داده بود.

بانک مرکزی این آمار را در واکنش به گزارش یک رسانه منتشر کرد که از رکوردشکنی 80 ساله تورم پرده برداشته بود. براساس این گزارش، ابراهیم رییسی، رییس دولت سیزدهم درست یک سال پیش در اردیبهشت ماه 1402 برای مهار تورم و رشد تولید دستوراتی داد که در 10 بند به دستگاه های مختلف کشور تکلیف شد و حالا یک سال از این 10 فرمان گذشته و انتشار لیست تورم توسط بانک مرکزی نشان می دهد نه تنها در مهار تورم موفقیتی حاصل نشده، بلکه رکورد 80ساله نرخ تورم توسط دولت سیزدهم شکسته شده و به بالای 52 درصد رسیده است.

در این گزارش آمده است؛ آماری که به آن اشاره می شود، برگرفته از جدول اعلامی بانک مرکزی است. همان مرجعی که دولت سیزدهم در ابتدای کار برای آن که تورم دولت قبل را بالاتر نشان دهد، به آن استناد می کرد. بنابراین هرچند براساس نرخ های اعلامی مرکز آمار هنوز تا رکوردشکنی چند گام کوچک فاصله است، اما آمار بانک مرکزی این رکوردزنی را به تصویر می کشد. البته اعضای محترم دولت با اشاره به اینکه سال پایه درنظرگرفته شده در جدول بانک مرکزی 1395 است درحالی که سال پایه به 1400 تغییر پیدا کرده، تاکید می کنند که نرخ تورم کمتر از 52 درصد است. اما اگر سال پایه را 1400 در نظر بگیریم بنا بر نظر کارشناسان نرخ تورم در محدوده 50 درصد خواهد بود، بنابراین اصل موضوع تغییری نمی کند.

تورم فروردین 1402، 63 درصد بوده است؟

در این میان، عبدالناصر همتی، رییس کل اسبق بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی در واکنش به آمار اعلامی تورم نقطه به نقطه فروردین، نوشت: از اطلاع رسانی بانک مرکزی ممنون. البته مناسب بود که تورم سالانه در پایان سال 1402 و فروردین 1403 را هم اعلام می کردند. این اعلام، به معنای این است که تورم فروردین 1402، به میزان «63 درصد» بوده است!

وی متذکر شد: این تورم اعلام نشده، نتیجه رکورد رشد 43 درصدی چاپ پول در سال 1401 و دلیل عمده فشار به نرخ ارز در 1402 بود.

هشدار نگران کننده یک اقتصاددان نسبت به تشدید تورم/ نرخ واقعی تورم کشور چه عددی است؟

نرخ واقعی تورم چه عددی است؟

در همین رابطه وحید شقاقی، اقتصاددان در گفت وگو با خبرگزاری تازوما در پاسخ به این پرسش که نرخ واقعی تورم چه عددی است؟ گفت: درخصوص تحلیل آمارهای تورم در اقتصاد ایران، دو نهاد بانک مرکزی و مرکز آمار گزارش رسمی منتشر می کنند و معمولا بین تورم اعلام شده این دو نهاد طی سال های اخیر بین 2 تا 11 درصد اختلاف وجود داشته است.

وی با ذکر مثالی افزود: در سال 1399 نرخ تورم اعلامی توسط مرکز آمار معادل 36.4 درصد و بانک مرکزی 47.1 درصد بوده که اختلاف نزدیک به 11 درصد وجود دارد و برخی سال ها هم این اختلاف به کمتر از یک درصد رسیده. به عنوان نمونه در سال 1401 نرخ تورم مرکز آمار 45.8 درصد و بانک مرکزی 46.5 درصد بوده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با گذشت 45 روز از سال جدید، هنوز گزارش تورم بانک مرکزی برای سال 1402 منتشر نشده است، ولی گزارش مرکز آمار به روزتر است و منتشر شده و برای 1402 تورم 40.7 درصد اعلام شده است.

شقاقی متذکر شد: با تجربه سنوات اخیر به احتمال بالا آمار تورم بانک مرکزی بیشتر از مرکز آمار خواهد بود و باید منتظر ماند و دید رکورد سال 1374 شکسته خواهد شد یا خیر.

وی ادامه داد: در سال 1374 تورم اعلام شده بانک مرکزی معادل 49.4 درصد بوده که بیشترین رقم طی 50 سال اخیر بوده است.

به این 6 نکته توجه کنید

وی در ادامه با بیان این که فارغ از بحث شکسته شدن یا نشدن رکورد نرخ تورم در سال 1402، چند نکته حایز اهمیت است، گفت: هیچ دوره ای در اقتصاد ایران 7 سال پی در پی تورم بالا (بیش از دو برابر میانگین بلندمدت) وجود نداشته و این پدیده بسیار نگران کننده است.

این اقتصاددان افزود: ریشه های اصلی تورم در اقتصاد ایران در حال تشدید هستند، بالاخص ناترازی های اقتصاد کلان درحال افزایش هستند که خود عامل بالقوه تشدید تورم برای سال های بعد هستند.

شقاقی تصریح کرد: چشم انداز روشن از کاهش تورم برای سال های 1403 و بعد فعلا مشاهده نمی شود و تصمیمات سخت کنترل تورم مشاهده نمی شود.

وی با بیان این که سیاست های پولی بانک مرکزی در برابر ناترازی های اقتصاد کلان پاسخگو نیست، عنوان کرد: همچنان گسست بین بخش پولی از بخش واقعی، برقرار و تشدید شده است.

این اقتصاددان تاکید کرد: بخش واقعی اقتصاد ایران کار نمی کند و همین مساله در تشدید گسست بخش پولی و واقعی اثرگذار است.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار نگران کننده یک اقتصاددان نسبت به تشدید تورم/ نرخ واقعی تورم کشور چه عددی است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار نگران کننده یک اقتصاددان نسبت به تشدید تورم/ نرخ واقعی تورم کشور چه عددی است؟"، کلیک کنید.