نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری تازوما – گروه استان ها: تعدد مدارس کپری، سنگی و فرسوده در مناطق مختلف لرستان موجب کاهش بازدهی آموزش و انتقادات والدین و دانش آموزان شده است، موضوعی که تاکنون در شهرستان های مختلف استان شاهد آن بوده ایم.

در لرستان باوجوداینکه خیرین مدرسه ساز همواره در کنار خدمات دولت پای کار مقاوم سازی مدارس تخریبی و فرسوده بوده اند، اما همچنان در برخی مناطق استان شاهد تحصیل دانش آموزان در مدارس تخریبی، فرسوده و کانکس ها هستیم.

تحصیل در مدارس خشتی گلی و کپری

محمدعلی رضوی رییس مجمع خیرین مدرسه ساز لرستان دراین رابطه در گفت وگو با خبرنگار تازوما، اظهار داشت: خیرین مدرسه ساز بالای 30 درصد مدارس کل کشور را احداث و تحویل آموزش وپرورش داده اند.

وی گفت: در لرستان نیز همین امر تحقق پیدا کرده است.

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز لرستان با اشاره به وجود مدارس کپری به صورت خشتی و گلی و همچنین سنگی در لرستان، عنوان کرد: این مدارس بسیار خطرناک و فاقد هر نوع ایمنی هستند.

رضوی با بیان اینکه با کمک خیرین و همچنین نوسازی مدارس توانسته ایم تعداد زیادی از این مدارس را تبدیل به مدارس استاندارد کنیم، افزود: بااین وجود متاسفانه بالای 150 مدرسه خشتی، گلی و سنگی در استان وجود دارد.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

مدارس خشتی گلی هیچ گونه ایمنی ندارند

وی تصریح کرد: این مدارس فوق العاده خطرناک هستند و هیچ گونه ایمنی ندارند و باید تخریب و مدارس استاندارد به جای آنها ساخته شود.

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز لرستان با بیان اینکه لرستان از نظر فضاهای آموزشی جزو استان های بسیار محروم است، گفت: خوشبختانه رسانه ها نقش بسیار خوبی در جذب خیرین مدرسه ساز در استان داشته اند.

رضوی با تاکید بر اینکه برخی از خیرین به صورت 100 درصدی اقدام به ساخت مدارس می کنند و برخی نیز به صورت مشارکتی با نوسازی مدارس همکاری دارند، افزود: همچنین هر فردی با هر توانایی مالی می تواند در ساخت یک مدرسه مشارکت داشته باشد.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

خیرین منتظر تحقق سهم دولت هستند

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه بخش عمده ای از جایگزینی مدارس استاندارد به جای مدارس کانکسی با مشارکت خیرین مدرسه ساز صورت گرفته است، افزود: اگر تامین اعتبار به موقع از سوی نوسازی مدارس صورت گیرد خیلی بیشتر از این می توانیم مدرسه بسازیم.

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز لرستان با بیان اینکه حدود 126 پروژه در دست اجرا در استان بوده که سهم خیرین در آنها پرداخت و سهم دولت باقی مانده است، افزود: با کمک استاندار می توان این اعتبار را جذب کرد.

رضوی، تاکید کرد: امیدواریم سهم دولت دراین رابطه پرداخت شود تا بتوانیم مدارس نیمه تمام را هر چه زودتر تکمیل کنیم، گله مندی اکثر خیرین ما این است که مدارسشان زودتر تمام شود و این می طلبد که استاندار، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و… اعتبارات این امر را پرداخت کنند.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

وجود 1000 مدرسه فرسوده و کُلنگی در لرستان

یونس بهاروند مدیرکل نوسازی مدارس لرستان نیز دراین رابطه در گفت وگو با خبرنگار تازوما، اظهار داشت: در سطح استان لرستان حدود چهارهزار و 500 مدرسه وجود دارد و دانش آموزان در آنها مشغول تحصیل هستند.

وی عنوان کرد: از این تعداد حدود سه هزار مورد مستحکم هستند که در دهه های اخیر ساخته شده اند و ضوابط آیین نامه ای و ایمنی در آنها رعایت شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه همچنین بیش از هزار مدرسه در استان داریم که فرسوده و کلنگی هستند و نیاز به تخریب، بازسازی و بهسازی دارند، افزود: حدود 800 مدرسه در استان بعد از انقلاب ساخته شده اما نیاز به مقاوم سازی دارند.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

تحصیل دانش آموزان در 350 مدرسه کانکسی

بهاروند، بیان داشت: در سطح استان 350 مدرسه کانکسی داریم، بعضی از مناطق تعداد دانش آموزانش در حدی نیست و به صرفه اقتصادی نیست که برایشان مدرسه ساخته شود، در مناطق صعب العبور قرار دارند.

وی با بیان اینکه با همه این اوصاف نوسازی مدارس از سال 1401 طرحی را در دستور کار قرار داده که آن هم جمع آوری مدارس کانکسی و احداث مدارس استاندارد به جای آنها بوده است، گفت: این امر در مدارس کانکسی با جمعیت دانش آموزی بالای 10 نفر در حال انجام است.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان، تصریح کرد: استان لرستان در سال 1401، احداث حدود 168 مدرسه استاندارد به جای مدارس کانکسی را در دستور کار قرار داد، در قالب تفاهم نامه با بنیاد برکت مقرر شد که این بنیاد 40 درصد از اعتبارات این امر را پرداخت کند که با اختصاص اعتبارات سازمان نوسازی مدارس، حدود 70 مدرسه احداث و جایگزین مدارس کانکسی شد.

بهاروند، ادامه داد: 30 مدرسه دیگر نیز تا ماه آینده آماده می شوند، در این حوزه با کمبود اعتبار مواجه هستیم، با این اوصاف با همکاری خیرین و همچنین بنیاد برکت حدود 68 مدرسه دیگر را امسال شروع خواهیم کرد، همچنین حدود 32 پروژه دیگر از سوی خیریه «حاج احمد ابراهیمی» در دستور کار قرار داده ایم.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

نگاه ویژه دولت سیزدهم به مدرسه سازی

وی تاکید کرد: برنامه این است حدود 100 مدرسه را امسال احداث کنیم.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با بیان اینکه طی دو سال گذشته 216 مدرسه با 690 کلاس درس در استان ساخته شده است، گفت: این در حالی است که هشت سال قبل از این دو سال، 203 پروژه با 926 کلاس در استان ساخته شده بود.

بهاروند، تاکید کرد: تمرکز ما طی دو سال گذشته احداث مدرسه در مناطق محروم استان بوده و در دولت سیزدهم این اثبات شده که در بعد مدرسه سازی به اندازه هشت سال قبل از آن کار انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم در عمل در این حوزه پای کار بوده است و الان مدارس ساخته شده در این دولت با مدارسی که در شهرها وجود دارند هیچ تفاوتی ندارند، افزود: تحقق عدالت آموزشی به لحاظ فضای آموزشی، تربیتی و استفاده از معلمان شایسته در تمام نقاط استان اولویت دولت بوده است.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان تاکید کرد: هیچ دانش آموزی در استان به خاطر بعد مسافت و دوری از مراکز شهرستان ها از تحصیل محروم نخواهد شد.

نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود

نیازمند تامین اعتبارات بیشتر هستیم

بهاروند در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در شهریورماه سال جاری 47 کلاس درس در استان تحویل آموزش وپرورش خواهد شد، این عدد علاوه بر مدارسی بوده که قبلاً ساخته شده اند، گفت: تلاش بر این است که در صورت تامین اعتبار تمام مدارس کانکسی دارای بالای 10 دانش آموز تا پایان سال 1403 در استان جمع آوری شوند.

وی با اشاره به پیگیری برای پرداخت مطالبات خیرین مدرسه ساز استان، گفت: همچنان با وجود منابعی که در اختیار داریم، اما چندبرابر کار را هدف گذاری کرده ایم که انجام دهیم.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با تقدیر از همکاری و مشارکت خیرین مدرسه ساز با این اداره کل در استان، گفت: جا دارد که این همکاری و مشارکت خیرین برای ساخت مدارس استمرار داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگاه ویژه دولت در لرستان برای مدرسه سازی/ مدارس خشتی جمع می شود – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.