مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول

آفتاب نیوز :

استفاده از ماژول ها یک مسیله رایج در بسیاری از پروژه های امروزی است که با هدف ساده سازی و صرفه جویی در وقت، هزینه و اطمینان از عملکرد درست روی کار آمدند. در ادامه این مطلب به صورت کامل تری به مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول موجود در بازار می پردازیم تا اطلاعات دقیق از هدف استفاده از آن، شیوه عملکرد و … را کسب کنید.

چرا استفاده از ماژول توصیه می شود؟

گفتیم که هدف اصلی از طراحی ماژول ها برای ساده کردن کار، صرفه جویی در وقت و هزینه و داشتن نتیجه ای با عملکرد درست و مطمین است، اما این موارد به چه صورتی با استفاده از ماژول امکان پذیر می شود؟ در صورتی که بخواهیم تمامی مراحل را خودمان از پایه انجام دهیم، باید تمامی بخش های کوچک را درون یک قطعه با طراحی و در نظر گرفتن اتصالات آن، برنامه نویسی و … قرار دهیم. البته در صورتی که بدون هیچ خطایی موفق به ساخت آن قطعه شدیم، امکان استفاده از آن وجود خواهد داشت. مورد دیگر اینکه ساخت این قطعه از پایه در کنار صرف وقت و هزینه زیاد، انعطاف پذیر نبوده و تنها برای یک هدف مشخص تولید شده است.

با استفاده از ماژول ها، نگرانی از بابت مشکلات طراحی، تنظیم، موارد سخت افزاری و نرم افزاری و … کنار گذاشته شده و اطمینان از عملکرد درست برای ما فراهم خواهد شد. همچنین استفاده از ماژول های آماده این امکان را فراهم می کند تا آن ها را در سیستم های مختلف برای هدف خاص جایگزین کنیم.

بررسی کاربرد انواعی از ماژول ها

تعداد ماژول هایی که در ساخت تجهیزات و سیستم ها از آن استفاده می کنند، بسیار گسترده است. ما در این بخش تلاش می کنیم تا مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول را به صورت کامل و کاربردی بیان کنیم:

ماژول تنظیم ولتاژ:

هدف از ایجاد این ماژول حفظ خودکار سطح ولتاژی ثابت در منبع تغذیه برای دستگاه بوده که شامل مبدل Buck (Step down) و Boost Converter (Step up) می شود. مکانیزم این ماژول برحسب مکانیزم الکترومکانیکی یا قطعات الکترونیکی است که در دستگاه هایی مثل منبع تغذیه برای رایانه ها کاربرد دارد.

ماژول افزاینده ولتاژ:

در مدار های مختلف که از ولتاژ AC یا DC استفاده می کنند، ممکن است به ولتاژی بالاتر از ولتاژ ورودی نیاز داشته باشیم؛ به همین دلیل از ماژول افزاینده ولتاژ استفاده خواهیم کرد. این ماژول ها برای سقف افزایش ولتاژ در خروجی حد مشخصی داشته که در صورت عبور از آن به مدار آسیب وارد می شود. در این حالت یک راهکار برای بالا بردن جریان خروجی تا میزان حداکثر، استفاده از فن خنک کننده و یا هیت سینک است.

ماژول NRF:

از این ماژول برای برقرار شدن ارتباط رادیویی کمک می گیرند و حتی برای ایجاد ارتباط از نوع صوتی و تصویری نیز کارآمد است. کنترل بی سیم یک سیستم یا ربات با قرارگیری این ماژول ممکن شده و بسیاری از کار ها با کنترل از راه دور را می توان به کمک آن انجام داد.

ماژول RFID:

ماژول RFID به دو بخش برچسب شناسایی و خواننده برچسب نیاز دارد. برچسب در اینجا وظیفه ذخیره و پردازش اطلاعات، دریافت و ارسال سیگنال را دارد، در حالی که خواننده با ایجاد میدان مغناطیسی به کمک ماژول فرکانس رادیویی و یک آنتن، با نزدیک شدن برچسب کار خود را انجام می دهد. خرید ماژول RFID و استفاده از آن در کارت خوان ها و دستگاه هایی در مترو ها، سیستم اتوبوس رانی شهری، دستگاه های حضور و غیاب، درب بازکن های کارتی و سیستم های اتوماسیون تغذیه و … قابل مشاهده است.

ماژول GPS:

استفاده از GPS برای مکان یابی مبتنی بر ماهواره کاربرد دارد و موقعیت را با زمان بندی دقیق سیگنال های ارسالی توسط ماهواره های GPS تعیین خواهد کرد. برای بهره برداری از این ویژگی، ماژول GPS را به کار می گیرند که آن را در تمامی گوشی های هوشمند می بینید.

ماژول بخور سرد:

شیوه کاری ماژول بخور سرد، با استفاده از شکستن مولکول های آب از طریق امواج فراصوت انجام می گیرد که بیشتر در سردخانه ها، آزمایشگاه ها، گلخانه ها و پرورش قارچ، انبار های میوه و … برای ایجاد رطوبت مورد نیاز از آن استفاده می کنند.

مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول

ماژول بلوتوث:

امروزه بسیاری از گوشی های هوشمند، لپ تاپ، تبلت و کالای مختلف دیگری مثل ساعت ها و هدفون ها برای کارکرد و برقراری ارتباط به بلوتوث نیاز دارند که برای رفع این نیاز، ماژول بلوتوث را در سیستم آن ها قرار خواهند داد تا ویژگی کنترل از راه دور، تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط و … برای آن ها فراهم شود.

ماژول وای فای:

با گذشت زمان می توان تصور کرد ماژول بلوتوث منسوخ شده و ماژول وای فای جایگزین آن می شود؛ زیرا این ماژول تمامی ویژگی های ماژول بلوتوث را در کنار شبکه کردن و استفاده از ارتباطات LAN و اینترنت فراهم می کند.

فروشگاه جم ترونیک مرجع خرید قطعات الکترونیکی

در مطالب بالا چند نمونه را برای مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول بررسی کرده ایم که می توانید برای خرید آن ها به وب سایت جم ترونیک مراجعه کنید. انواع متنوعی از ماژول ها در این وب سایت برای خریداران فراهم شده که می توانید با جستجو نام ماژول مورد نظر، مشخصات و ویژگی هر کدام از آن ها را شناسایی کرده و برای خرید آن ها اقدام کنید. کالای خریداری شده با تضمین اصالت به همراه پشتیبانی فنی از محصول در زمانی کوتاه به دست شما خواهد رسید تا اطمینان و رضایت هر چه بیشتر شما را جلب کند. این فروشگاه سال های زیادی است که برای تامین تجهیزات الکترونیکی به صورت حضوری در تهران و آنلاین برای از بین بردن محدودیت زمان و مکان فعالیت می کند و یک مرجع قابل اعتماد محسوب می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقایسه و کاربرد بهترین انواع ماژول"، کلیک کنید.