مشارکت زنان ایرانی در زمینه ثبت اختراع 10 درصد بالاتر از میانگین دنیاست

مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی ریاست جمهوری:

مشارکت زنان ایرانی در زمینه ثبت اختراع 10 درصد بالاتر از میانگین دنیاست

مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری گفت: براساس مطالعه ای طی پنج سال گذشته مشارکت زنان در ثبت اختراع در ایران 5 درصد افزایش یافته است که نسبت به آمار های جهانی، وضعیت خوبی محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تازوما،نشست تخصصی «شبکه ی راهبردی زنان متخصص صنعت نفت؛ همسو با پایداری»، توسط معاونت امور زنان و خانواده شرکت ملی نفت ایران، 20 اردیبهشت ماه در حاشیه دومین روز از بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد.

 در این نشست تخصصی،  میترا امین لو، مدیر کانون مدیریت دارایی های فکری و دبیر کارگروه توسعه دارایی های نامشهود معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نهاد ریاست جمهوری، خدیجه گودرزی، مشاور مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور زنان و خانواده، سید مسلم موسوی درچه، عضو هییت علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و رییس انجمن انرژی های تجدیدپذیر، سوسن سپهوند رییس تفسیر اطلاعات ژیوفیزیکی مدیریت اکتشاف، حضور داشتند.

امین لو در ابتدای این نشست گفت: براساس مطالعه ای که در معاونت علمی در مورد اختراعات ثبت شده در ایران انجام شد؛ در پنج سال گذشته مشارکت زنان در ثبت اختراع در ایران 5 درصد افزایش یافته است که نسبت به آمار های جهانی، وضعیت خوبی ارزیابی می شود.

وی ادامه داد: این آمار در سال 1401 حدود 26 درصد بوده که نسبت به میانگین جهانی 10 بیشتر است، اگرچه که با وضعیت بهینه حالت تعادل فاصله داریم و باید سیاست های را در قالب فناوری برای زنان توسعه دهیم تا زنان نیز مشارکت بیشتری در توسعه فناوری داشته باشند.

مدیرکانون مدیریت دارایی های فکری افزود: به گواه آمارها، زنان در همه جای دنیا علیرغم حضور پرتعدادتر در مقاطع تحصیلی مختلف در عرصه شغلی و حضور اجتماعی با افت قابل توجهی مواجه می شوند.

امین لو با تحلیل نمودار قیچی در دنیا ادامه داد: این بدان معنی است که جامعه از عدم اثرگذاری زنان و جاری شدن تفکر زنانه و مادرانه که ضرورت توسعه فناوری های امروز است، متضرر می شود. در دنیا سیاست هایی برای بهره مندی از ظرفیت زنان در توسعه اقتصادی صورت گرفته و به طور مستمر پایش می شود. این امر نیازمند برنامه ها و اقدامات هدفمند و پرهیز از محدود نمودن امر به مسایل خاص، با لحاظ ویژگی های این قشر است.

 دبیر کارگروه توسعه دارایی های نامشهود معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد:  مسیله شمولیت در مفاهیمی مانند تفکر طراحی نیز مورد توجه است.

امین لو در پایان تاکید کرد: برای داشتن سیاست های فراگیر و کاربردی در جهت پیشرفت و توسعه متناسب با مخاطب، باید تفکر زنانه فارغ از جنسیت در تصمیم گیری های مدیریتی ظهور یابد و  بیش از آنکه زنان صرفا به دنبال تصاحب جایگاه ها باشند، جامعه نیازمند نقش زنان در صنعت و فناوری است و عدم تحقق این امر موجب خسران برای کل جامعه خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشارکت زنان ایرانی در زمینه ثبت اختراع 10 درصد بالاتر از میانگین دنیاست" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشارکت زنان ایرانی در زمینه ثبت اختراع 10 درصد بالاتر از میانگین دنیاست"، کلیک کنید.