مراسم گرامیداشت رییس جمهور شهید در قزوین برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تازوما از قزوین؛ آیت الله عبدالکریم عابدینی، امام جمعه قزوین در مراسم گرامیداشت شهادت آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی و همراهان ایشان که در شبستان امیرالمومنین (ع) برگزار شد، اظهار کرد: شهادت عنایت خدای متعال برای بندگان شایسته است، جهاد مقدمه شهادت است، امیرالمومنین (ع) فرمودند جهاد دری از درهای بهشت است که خدا این در را به روی بندگان خاص خود می گشاید.

وی ادامه داد: شهادت خسارت نیست، عنایت الهی است، هر چه داریم از شهدایی داریم که پیام آوران آرمان های انبیاء و ایمه (ع) بودند و در میان این شهدا، شخصیت های بزرگی مانند حاج قاسم سلیمانی و آیت الله سید ابراهیم رییسی جایگاهی ویژه و اثرگذاری غیرقابل تصوری دارند.

امام جمعه قزوین عنوان کرد: اگر سید ابراهیم رییسی به شهادت نمی رسید، ما باید تعجب می کردیم، چرا که خدای متعال در آیه 23 سوره احزاب می فرماید «مِنَ الْمُوْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَی نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدیلًا»، یعنی (از میان مومنان مردانی اند که به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا کردند برخی از آنان به شهادت رسیدند و برخی از آن ها در همین انتظارند و هرگز عقیده خود را تبدیل نکردند).

نماینده ولی فقیه در استان قزوین بیان کرد: آن زمانی که حاج قاسم سلیمانی پیشانی آیت الله رییسی را بوسه زد، گویا با هم پیمانی برای جهاد و شهادت بستند.

وی خاطرنشان کرد: خدای متعال مومنین را دعوت به جهاد می کند، آن هایی که لیاقت جهاد در راه خدا را پیدا می کنند، گویا با یکدیگر مسابقه می دهند، در این مسابقه برخی ها نمره بالایی می آورند، خدای متعال راجع به آن ها در آیه 78 سوره حج می فرماید «وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادهِ»، یعنی شما حق جهاد را ادا کردید، حاج قاسم سلیمانی و آیت الله رییسی حق جهاد را ادا کردند.

آیت الله عابدینی تاکید کرد: خدای متعال همه ما را دعوت به تقوا می کند، هر کسی به اندازه لیاقت و شایستگی خود در مسیر تقوا قدم برمی دارد اما خدای متعال در آیه 102 سوره آل عمران راجع به برخی ها می فرماید «یَا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ»، یعنی شما تا جایی که جا داشت در مسیر تقوا تلاش و کوشش کردید.

امام جمعه قزوین تصریح کرد: خدای متعال همه را دعوت به ارتباط و انس با قرآن، قرایت و فهم قرآن می کند اما راجع به بندگان فرهیخته خود در آیه 121 سوره بقره می فرماید «یَتْلُونَهُ حَقَّ تِلَاوَتِهِ»، حاج قاسم سلیمانی و آیت الله رییسی قرآنی بودند و در دل های همه مومنین راه پیدا کردند، حتی مخالفین آیت الله رییسی و کسانی که به ایشان رای نداده بودند هم دوستشان داشتند، برای اینکه خدای متعال در آیه 96 سوره مریم می فرماید «اِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا.»

وی یادآور شد: خدای متعال در این آیه می فرماید اگر کسی اهل ایمان و عمل صالح باشد خدا محبت او را در دل های بندگان قرار می دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین اظهار کرد: وقتی حاج قاسم سلیمانی و آیت الله سید ابراهیم رییسی این گونه قرآنی بودند و اهل جهاد و تقوا و منتظر شهادت بودند، آن وقت خدای متعال راجع به آنان در آیه 2 سوره انفال می فرماید «اِنَّمَا الْمُوْمِنُونَ الَّذینَ اِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ اِیمَانًا وَعَلَی رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ»، یعنی مومنین آن هایی هستند که وقتی نام خدا را می شنوند بی قراری می کنند و می خواهند به خدا بپیوندند، وقتی هم آیات الهی تلاوت می شود بر ایمان آن ها افزوده می شود و بر خدای خود توکل می کنند.

آیت الله عابدینی عنوان کرد: خدای متعال در آیه 30 سوره فصلت می فرماید «اِنَّ الَّذینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَایِکَهُ اَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَاَبْشرُوا بالْجَنَّهِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ»، یعنی (در حقیقت کسانی که گفتند پروردگار ما خداست سپس ایستادگی کردند فرشتگان بر آنان فرود می آیند و می گویند هان بیم مدارید و غمین مباشید و به بهشتی که وعده یافته بودید شاد باشید.)

وی بیان کرد: با این آیه باید به آیت الله سید ابراهیم رییسی و همراهان شهیدشان تبریک گفت، این عزیزان عمری در راه خدا استقامت کردند، آیت الله رییسی زندانی شده قبل از انقلاب و شکنجه شده زندان های زمان طاغوت بود، ایشان از زمانی که در ایام یتیمی به امام رضا (ع) پناهنده شد، سرباز پای کار امام رضا (ع) شد و تا آخرین روز عمرش نیز خادم حضرت بود.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: شباهت هایی بین نوع شهادت حضرت ابوالفضل (ع) و آیت الله رییسی و همراهان ایشان وجود دارد، خداوند سایه رهبر حکیم انقلاب را بر سر مستضعفان عالم و اهل مقاومت نگاه دارد، می خواهم خدمت ایشان عرض کنم وقتی یک علمدار ایشان بر زمین می افتد، علمدار دیگری پرچم ایشان را بلند می کند اما جان عالمیان به فدای اباعبدالله (ع) آن زمانی که پرچم از دست ابوالفضل (ع) افتاد، تیر به چشم مبارکش اصابت کرد و گفت برادر به دادم برس و آن حضرت یار و یاوری نداشت.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین تاکید کرد: این حادثه تلخ را محضر رهبر حکیم انقلاب تبریک و تسلیت عرض می کنیم، همچنین خدمت خاندان عزیز و مکرم آیت الله رییسی، آیت الله آل هاشم، آقای دکتر امیرعبداللهیان، سردار موسوی و آقای رحمتی نیز تسلیت عرض می کنیم، این حادثه را خدمت همه خواهران و برادران دلسوخته و دل شکسته نیز تسلیت عرض می کنیم و امیدواریم خدای متعال توفیق خدمت به مردم، تلاوت قرآن، تقوا، جهاد، ایمان و شهادت به ما عنایت کند.

مراسم گرامیداشت رییس جمهور شهید در قزوین برگزار شد

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مراسم گرامیداشت رییس جمهور شهید در قزوین برگزار شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مراسم گرامیداشت رییس جمهور شهید در قزوین برگزار شد"، کلیک کنید.