متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ ثبت نام جدید ممکن می شود؟

متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ ثبت نام جدید ممکن می شود؟

به گزارش تازوما، ارسلان مالکی، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در نشست خبری امروز درباره اقدامات انجام شده برای تامین اراضی مورد نیاز ساخت مسکن در پروژه نهضت ملی اظهار داشت: در دولت های گذشته تامین زمین با کُندی صورت گرفته یا به طور کلی توقف شده بود به همین دلیل از سه سال گذشته وقتی کار نهضت ملی مسکن شروع شد در بخش تامین اراضی آماده سازی شده با تاخیر مواجه بودیم و کسری شدیدی وجود داشت.

ایرنا در خبری نوشت:وی ادامه داد: در جریان این اقدامات 153 هزار هکتار زمین تهسیل شد که نسبت به متوسط 10 سال گذشته 300 درصد رشد داشت از این 153 راررهکتار حدود 110 هزار هکتار برای ساخت مسکن مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته که مطالعات این حجم از اراضی برای زیست و زندگی کار بسیار پیچیده ای است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: از این اراضی 48 هزار هکتار برای ساخت مسکن قطعی شده و در اختیار نهضت ملی مسکن قرار گرفته است. همچنین در این مطالعات با ساخت مسکن در 31 هزار هکتار به دلایلی از جمله فرونشست ، گسل زلزله ، نبود منابع آبی و… مخالفت شد.

مالکی با اشاره به اخذ زمین از سایر دستگاه ها برای پروژه نهضت ملی مسکن گفت: در بحث اخذ زمین از سایر دستگاه ها توانستیم 5 هزار 900 هکتار اراضی مازاد سایر دستگاه ها را شناسایی کنیم و برای این اراضی سند اخذ شده تا برای ساخت مسکن مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیر عامل معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره تامین مالی برای آماده سازی اراضی اظهار داشت: 1570 پروژه برای آماده سازی اراضی شروع شده و از محل مولد سازی دارایی ها، تامین منابع برای آماده سازی اراضی انجام شد و 100 نقطه برای ساخت مسکن جانمایی شده است. در استان آذربایجان غربی 5 شهرک و در استان البرز 4 شهرک مصوب شده همچنین در تهران 5 شهرک شناسایی شده که 4 شهرک مصوب شده است.

وی ادامه داد: ماهیت مولدسازی درآمد هزینه است و این موضوع در اساسنامه سازمان ملی زمین و مسکن آمده و برای این سازمان موضوع جدیدی نیست. موضوع حجم و میزان آن است، وقتی در گذشته پروژه ای تعریف نشده بود نیازی به مولدسازی هم نبوده است به همین دلیل میزان مولدسازی در سه سال گذشته افزایش پیدا کرد چراکه پروژه ها در حال است و حدود 60 همت شناسایی منابع کردیم که بیش از 30 همت محقق شد در حالی که این عدد در سال 1400 حدود 2 همت بوده است.

مالکی در پاسخ به اینکه آیا سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن با تامین اراضی برای ثبت نام های مجدد باز خواهد شد و امکان ثبت نام وجود دارد، گفت: در حال حاضر سامانه برای ثبت نام مجدد بسته است تا ثبت نام های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد اما طبق تصمیم وزارت راه و شهرسازی قرار بر این است که در استان ها و مناطقی که تامین زمین انجام می شود، سامانه دوباره برای ثبت نام نهضت ملی مسکن باز شود.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ ثبت نام جدید ممکن می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "متقاضیان مسکن ملی بخوانند/ ثبت نام جدید ممکن می شود؟"، کلیک کنید.