لزوم برخورد سخت گیرانه با سرقت ها و تیراندازی ها در لرستان – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان

لزوم برخورد سخت گیرانه با سرقت ها و تیراندازی ها در لرستان - خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری تازوما، حجت الاسلام سعید شهواری در بازدید از دادسرای خرم آباد ضمن تبریک عید سعید قربان و نیز تبریک هفته قوه قضاییه باتوجه به در پیشرو بودن آن در جلسه با قضات دادسرای خرم آباد با تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش های آنان که با وجود همه مشکلات و کاستی ها موفقیت های خوبی کسب کردند، اظهار داشت: زحمات همکاران ما در دادسرای خرم آباد و سایر بخش های دادگستری استان باعث شد دادگستری لرستان جزو ده دادگستری برتر کشور ارزیابی شود که از همه همکاران تقدیر و تشکر می کنم.

کاهش 10.5 درصدی تعداد پرونده های معوق و مسن

وی با اشاره به اینکه این بازدید به جهت حضور در میان همکاران و دیدار و قدردانی از آنها انجام گرفته است، اظهار کرد: هدف دیگر این جلسه شنیدن سخنان و درد دل های همکاران است و تلاش می کنیم آنچه را که مقدور است حل کنیم و همچنین سند تحول و برنامه عملیاتی را برای همکاران تبیین کنیم.

رییس شورای قضایی لرستان با تاکید بر مطالعه دقیق و اجرایی کردن سند تحول توسط مدیران حوزه های قضایی و قضات، افزود: آنچه که در سند تحول دوم برای ما اهمیت ویژه ای دارد فصل دوم آن است و بایستی در فضای سند تحول قرار بگیریم، سند تحول همان هفت ماموریت قوه قضاییه است که در قوانین آمده و ما هر روز با آن سروکار داریم فقط به جهت متوازن پیش رفتن این اهداف و ماموریت ها سند تحول و در ذیل آن برنامه عملیاتی تدوین شده است.

حجت الاسلام شهواری با اشاره به اینکه برنامه عملیاتی شیوه اجرایی کردن سند تحول است که دارای 8 هدف و 219 اقدام است، بیان کرد: عصاره و خلاصه برنامه عملیاتی که ملاک ارزیابی همه ما شاخص های 25 گانه است که دادگستری ها و قضات براین اساس ارزیابی و ارتقا داده می شوند.

وی میزان کاهش پرونده های معوق و مسن در دادسرای مرکز استان را 10 و نیم درصد برشمرد و افزود: بایستی ورودی های پرونده به دادسرا را کنترل کرده و آنها را کاهش بدهیم و با شناسایی بزنگاه های تولید پرونده مانند تبصره 2 ماده 10، قانون توزیع عادلانه آب، قانون حفظ اراضی ملی و منابع طبیعی و … از ورود پرونده به دستگاه در استان جلوگیری به عمل آوریم.

رییس کل دادگستری لرستان، عنوان کرد: سامانه های الکترونیکی و امکانات نوین طراحی شده در قوه برای تسریع و تسهیل و بهینه سازی دادرسی عادلانه بوده که باید مورداستفاده درست همه قضات قرار گیرد.

لزوم برخورد سخت گیرانه با سرقت ها و تیراندازی ها

حجت الاسلام شهواری با اشاره به اینکه مجازات های جایگزین حبس یکی از شاخص هایی است که قضات دررابطه با آن ارزیابی می شوند و در ارتقای جایگاه دادگستری استان تاثیر بسزایی دارد که بایستی در دستور کار جدی قرار گیرد، تصریح کرد: تاکید ما بر این است که برای جرایم خشن و برهم زننده نظم و آرامش عمومی از مجازات های بازدارنده و مجازات های تکمیلی استفاده شود.

وی فلسفه مجازات های جایگزین حبس را اصلاح مجرم و کاهش جمعیت کیفری و آسیب های متوجه او و خانواده اش دانست و افزود: در راستای هدفمند شدن مجازات های جایگزین حبس پنج پروژه تعریف شده که به همه حوزه های قضایی جهت استفاده ابلاغ خواهد شد.

رییس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه پرونده های تصادفات همچنان بایستی به شورای حل اختلاف ارجاع شوند چرا که سبب کاهش ورودی پرونده، رضایتمندی ارباب رجوع و افزایش صلح و سازش شده، بیان داشت: انتخاب کارشناس با قرعه کشی بایستی در دستور کار جدی قرار گرفته چرا که از بروز شایبه جلوگیری کرده و سبب عدالت در ارجاع به کارشناسی می شود.

حجت الاسلام شهواری بر افزایش میزان ابلاغ الکترونیک تاکید داشت و بیان کرد: ارتقای همکاران بر اساس شاخص های 25 گانه صورت می گیرد لذا بایستی بر گردش پرونده ها نظارت ویژه داشت چرا که گردش غیرمجاز پرونده ها به معنای آمارسازی است.

وی با اشاره به اینکه سرقت و تیراندازی احساس امنیت در جامعه را از بین می برد، تاکید داشت: بایستی با سارقین و کسانی که تیراندازی می کنند سخت گیرانه برخورد شده و مجازات های بازدارنده برای آنها لحاظ شده و همچنین از مجازات های تکمیلی استفاده نمود.

رییس شورای قضایی لرستان با اشاره به اینکه بعد از هفته قوه قضاییه به سمت فعال شدن دادگاه های صلح پیش خواهیم رفت، بیان داشت: استفاده از ظرفیت ملاقات الکترونیک در کنار حضور در زندان می تواند به حل مسایل و مشکلات زندانیان کمک شایانی بکند که باید قضات به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

قرارهای منتهی به بازداشت کاهش یابد

حجت الاسلام شهواری با اشاره به اینکه نگاه ما به همکاران صیانتی و با عنوان سرمایه ای ارزشمند است، اظهار کرد: دادستان ها بایستی بر قرارهای منتهی به بازداشت نظارت ویژه ای داشته و کاهش آن را در دستور کار قرار دهند.

وی بر کاهش زمان ترتیب اثر به لوایح و صدور گواهی عدم سوءپیشینه تاکید کرد و افزود: دادرسی آنلاین ظرفیت خوبی است که از تردد جلوگیری به عمل آورده و همچنین دادرسی الکترونیک امکان فراهم شده ای است که از آسیب های انتقال زندانی به محاکم جلوگیری به عمل می آورد.

رییس کل دادگستری لرستان با تاکید بر اینکه قرارهای تامین بایستی در سامانه الکترونیک صادر شود تا از بروز اختلاف آماری جلوگیری شود، گفت: مزایده ها و آگهی ها بایستی به صورت الکترونیک برگزار شده تا ضمن تسریع در روند پرونده از بروز شایبه جلوگیری به عمل بیاید.

حجت الاسلام شهواری با اشاره به اینکه خروجی تمام عملکرد و برنامه های ما باید تکریم و رضایتمندی ارباب رجوع باشد، افزود: دستگاه قضا آخرین ملجا و پناهگاه مردم است و مردم با درد و مشکلات به ما مراجعه می کنند که باید خود را به جای مراجعه کنندگان بگذاریم و آنها را از خانواده خود بدانیم و با آنها با سعه صدر به گونه ای برخورد کنیم که اقناع شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لزوم برخورد سخت گیرانه با سرقت ها و تیراندازی ها در لرستان – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لزوم برخورد سخت گیرانه با سرقت ها و تیراندازی ها در لرستان – خبرگزاری تازوما | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.