قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است

به گزارش خبرگزاری تازوما، محمدباقر قالیباف عصر پنجشنبه -24 خردادماه- در میزگرد فرهنگی اظهار داشت: فرهنگ از موضوعات مهم و اساسی هر جامعه ای است و در دولت چهاردهم، نام دولت را «دولت خدمت و پیشرفت» انتخاب کردیم، معتقدم وقتی صحبت از خدمت و پیشرفت است، یک بر همکنشی بین مسایل فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه پیشرفت بر فرهنگ به صورت متقابل بر یکدیگر اثرگذار هستند، گفت: همچنین فرهنگ بر خدمت و خدمات فرهنگی اثرگذار است. اما ما بدون اینکه به اولویت هایی فرهنگی بپردازیم، نمی توانیم به پیشرفت برسیم. چرا که بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید و کارها به سرانجام نمی رسند.

بنابر گزارش ایرنا، قالیباف تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب بدون شک برجسته ترین شخصیت فرهنگی ما است و در بیش از 10سال اخیر، رهبر انقلاب بارها به مسایل اقتصادی تاکید داشتند. چرا که مسایل اقتصادی بر مسایل فرهنگی تاثیر دارد. همچنین وقتی از پیشرفت حرف می زنیم در ادامه فرهنگ کار، فرهنگ تولید، فرهنگ سرمایه گذاری، فرهنگ جهادی مطرح می شود.

مردم به میدان بیایند فرهنگ همدلی را به نمایش می گذارند

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره فرهنگ همدلی در دوران کرونا گفت: وقتی مردم به میدان می آیند و این فرهنگ همدلی را به نمایش می گذارند و کاری می کنند تا میزان افرادی که بر اثر کرونا از دنیا می رفتند از 700 نفر در روز تک رقمی شود که این موضوع نقش فرهنگ در پیشرفت است.

قالیباف در ادامه درباره رابطه تورم با فرهنگ گفت: وقتی یک کشور به صورت متناوب بیش از یک دهه تورم زیادی دارد، شرایط به گونه ای می شود که خانواده ها و مردم دیگر نمی توانند در این شرایط اخلاق را رعایت کنند. نقش فرهنگ در دولت ما به عنوان دولت خدمت و پیشرفت بسیار نقش کلیدی و اساسی بین رشد اقتصادی و حل مسایل کشور دارد.

زن به عنوان مادر، فرهنگی ترین عنصر جامعه است

قالبیاف تصریح کرد: بر این باور هستیم که موضوع زن و خانواده مهمترین اولویت در حوزه فرهنگ است؛ زن به عنوان مادر مهمترین عنصر خانواده به عنوان پایه و سلول اصلی جامعه است. زن به عنوان مادر، فرهنگی ترین عنصر جامعه است و در حقیقت فرهنگ زنانه ترین عنصر جامعه است.

احداث پارک های خانواده محور در دوران مدیریت قالیباف در شهرداری

صدیقه سادات حجازی مشاور محمدباقرقالیباف درباره فرهنگ و رابطه آن با خانواده توضیح داد: من به عنوان یک کنشگر عرصه زنان و خانواده، یکی از وظایف اصلی خود را در حوزه زن و خانواده، رصد مسایل فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی حوزه زنان و خانواده می دانستم و در پی این رصد تلاش کردیم در بالادست چه سیاست هایی در این حوزه تصویب و ابلاغ می شود.

وی با بیان اینکه شاهد اقدمات عملی به این سیاست ها هستیم، گفت: در این رصدها آنچه که برای ما اهمیت داشت، این بود که در اجرا چه مسایلی بوده تا در عرصه فرهنگی به آن توجه شود؛ البته به جرات می گویم در بیش از 15 سالی که در این حوزه فعال بودم، یکی از بخش هایی که از اقدامات و فعالیت های آن استفاده کردیم، اتفاقاتی بود که در شهر تهران و مدیریت آقای قالیباف رخ داد.

حجازی تصریح کرد: بسیاری از این گروه هایی که از خارج از کشور در ایران حاضر می شدند، تصویری که ابتدا به ایران می آمدند با تصویری که به کشور خود بازمی گشتند، بسیار متفاوت بود، زیرا برای آنها این موضوع اهمیت داشت که انقلاب اسلامی چگونه توانسته نظرات و گفتمان خود را پیاده سازی کند.

قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است

سیاست ها به حوزه عمل برای زنان و خانواده تبدیل شد

مشاور چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از بخش هایی که ما می توانستیم این مصادیق را به بهترین شکل به طرف های غیر ایرانی خود نشان دهیم، خدماتی بود که دوران مدیریتی آقای دکتر قالیباف در شهرداری رخ داد که از جمله پلیس زن و دانشگاه پلیس است.

وی ادامه داد: وقتی آنها می دیدند زنان ایران در این سطح فعالیت می کنند و حتی دانشگاهی به نام دانشگاه زن وجود دارد و آن دانشگاه را یک زن اداره می کند، این نمونه ها به ما کمک کرد تا در تعاملات فرهنگی، واقعیت های جامعه را به صورت مصداقی به مخاطبان خارجی خود ارایه دهیم.

حجازی با ذکر مثالی در حوزه شهرداری گفت: در دوران مدیریت آقای قالییاف در شهرداری وقتی مهمانان خارجی از مراکز فرهنگ و پارک های بانوان بازدید می کردند، می دیدند که این پارک ها خانواده محور شده است و در حقیقت ما را در بیان تیوری ها به مخاطب کمک کرد.

وی با بیان اینکه در دوران مدیریت قالیباف در شهرداری، حوزه سیاست ها به حوزه عمل برای زنان و خانواده تبدیل شد، تصریح کرد: در دوران مدیریت قالیباف در مجلس هم اتفاق های خوبی رخ داد و کارهای نیمه تمام در این حوزه به نتیجه رسیدند.

در مجلس برای کمک به مرجعیت رسانه چه کردید؟

حسین انتظامی در مقام سوال از قالیباف اظهار داشت: واقعیت این است که در فضای رسانه ای بازی را به رسانه های خارج از مرزها باختیم و به همین دلیل فعالان رسانه ای نسبت به مرجعیت رسانه ای حساسیت دارند. از طرفی در ماده(4) قانون مطبوعات گفته می شود هیچ مقامی حق ندارد برای انتشار مطلبی به رسانه ها فشار وارد کند یا آن را سانسور کند. در ماده(5) همین قانون فقط مصوبات شورای عالی امنیت ملی مستثنی شده اند.

وی افزود: واقعیت این است که اکنون فشار بر دستگاه های مختلف بسیار زیاد است و دستگاه های مختلف اعلام می کنند چه بنویسند و چه ننویسند. این موضوع سبب انفعال آنها شده و اعتماد به نفس خود را از دست داده اند. از طرفی جنابعالی نسبت به سایر نامزدهای مسوولیت بیشتری داشتید. چرا که آنها در شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی مسیولیت نداشتند بر همین اساس شما در این زمینه بیش از سایر نامزدها مسیول هستید.

انتظامی گفت: سوال ما این است که شما در این زمینه و در سه سال گذشته چه کاری انجام دادید که این موضوع به مرجعیت رسانه کمک خواهد کرد؟ از طرفی 2 نفر از فعالان رسانه ای دقیقا در روز شروع تبلیغات بازداشت شدند. اما گفته می شود که این موضوع برای شکایت جنابعالی بوده که در ادامه تکذیب شد. ولی بحث این است که شما به عنوان رییس مجلس برای آزادی این دو نفر چه کردید؟ 

قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است

200 شکایت پلیس از رسانه ها را پس گرفتم

قالیباف در پاسخ به سوالات انتظامی گفت: بدون شک رسانه و آزادی رسانه به عنوان نمایندگی افکار عمومی در جهت نظارت و پیشرفت و نشاط جامعه، حل مشکلات جامعه و شنیدن حرف مردم از جمله وظایف رسانه است که باید در این بخش آزادانه عمل کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به زمان مدیریتش به عنوان فرمانده نیروی انتظامی گفت: فرمانده قبلی نیروی انتظامی بیش از 200 شکایت از رسانه را مطرح کرد، ولی زمانی که وارد نیروی انتظامی شدم در نخستین کار همه این شکایت ها را پس گرفتم و در حوزه شهرداری تهران هم به همین شیوه عمل کردم.

خبرنگاران بازداشت شده شاکی خصوصی دارند

 قالیباف اضافه کرد: در دوران حضورم در مجلس شورای اسلامی هیچگاه به صورت فردی یا مجموعه خودم در بخش هایی که ممکن است خبرنگاری قانون را رعایت نکرده باشد و فراتر از قانون عمل کرده باشد، اقدامی نکردم. همین خبرنگارانی که اشاره کردید و بازداشت و محکوم شدند، این احکام در دادگاه اولیه، در دادگاه ثانویه و حتی در دیوان عدالت اداری مطرح شده و شاکی آنها همه خصوصی هستند.

 قالیباف تصریح کرد: اگر شما از بنده می خواهید از فرد یا افراد بخش خصوصی درخواست کنم که این افراد را ببخشند، چشم آن را دنبال می کنم. اما وقتی شاکی خصوصی دارند، حقوق مردم و افراد شخصی هم باید رعایت شود. همچنین زمانی بوده یک فردی حرفی زده و رسانه ای موضوع دروغی را مطرح کرده است، از آن فرد شکایت نکردم. 

رسانه صدای حق جامعه است

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه همیشه مدافع رسانه ها بوده است، تصریح کرد: حتی در حوزه بیمه و خدمات به خبرنگاران، موضوع تعاونی و مسکن در خدمت آنها بودیم و معتقدم رسانه صدای حق جامعه است که همه کارگزاران و دولت مردان، باید آن را بشنوند و به آن معتقد باشند و آن نگاه واقعی مردم است.

قالیباف و برگزاری نشست با نخبگان در زمان بحران های اجتماعی

مصطفی غفاری مشاور قالیباف گفت: من یک معلم در دانشگاه هستم و فرزندان شما در دانشگاه و در محیط های دیگر که فرصتی برای گفت وگو فراهم می شود از من درباره شخصیت و تفکر و عملکرد فرهنگی آقای دکتر قالیباف سوال می کنند.

غفاری افزود: واقعیت این است که ما در جامعه افراد و کنشگرانی داریم که صاحب نظریه و صاحب ایده و اصطلاحا ایده پرداز هستند همه تایید می کنیم ایرانی ها هوشمندی و ذکاوت فوق العاده ای دارند، اما شاید کمتر برخوردیم به مدیرانی و به حکمرانانی که درک درستی از پیچیدگی های فرهنگ داشته باشند بتوانند بین ایده درست و شدنی و ایده گره گشا از کار مردم با ایده نادرست یا ناشدنی و غیر گره گشا از کار مردم بتوانند تفکیک کنند این صاحب تشخیص بودن در تفکیک این ایده ها و در فهم ایده ها بسیار مهم است.از آن مهمتر این که این نوع مدیران بتوانند ایده ها را به آستانه اجرا برسانند

وی افزود: در حد آشنایی که در این زمینه داشتم و در خدمت دکتر قالیباف بودم شهادت می دهم که محکم بایستم که کمتر مدیری دیدم که شرایطی مثل ایشان در تشخیص آن ایده ها و در عملیاتی کردن محقق کردن و روی زمین آوردن این ایده ها، داشته باشد.

مشاور قالیباف خاطر نشان کرد: همه ما در رابطه با شکاف های اجتماعی و مساله اجتماعی و انسجام همدلی ملی داریم رییس جمهوری اسلامی ایران بیش از همه در این زمینه مسیولیت خواهد داشت برای من بسیار مهم است فردی که تعهد از طرف مردم پیدا می کند به شیوه ای عمل کند شخصیت آن به نحوی باشد کارنامه آن نشان بدهد که شکاف های اجتماعی تشدید نمی کند، بلکه به دنبال ترمیم شکاف های اجتماعی است.

غفاری تاکید کرد: این چیزی است که بارها در تعامل با قالیباف از نزدیک لمس کردم از آن موارد وقتی که کشور ما در اوج التهاب و اغتشاش بود در پاییز و زمستان سال 1400 و 1401 در همان روزها و شب ها ده ها جلسه به نام جلسه استماع میان دکتر قالیباف و نخبگان فکری دانشگاه و حوزه کنشگران اجتماعی از عرصه های مختلف تا دانش آموزان برگزار می شد و دکتر قالیباف در حد یک خوشآمد و یک پایان بندی کوتاه میزبان این عزیزان بودند و فقط گوش می کردند که اقشار مختلف مردم ایران که طیف های مختلف را نمایندگی می کنند چه می گویند حکمرانی گوشش باز باشد و لحظه های بحران به روی مردم به وجود می آید و احترام به این تکثر فرهنگی و اجتماعی بگذارد به نظر من نشستن او در کرسی ریاست جمهوری بسیار مغتنم است.

قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است

قالیباف در عرصه سیاسی بارها تخریب شد اما تخریب نکرد

غفاری تصریح کرد: بارها دیدم و مردم شهادت می دهند قالیباف در عرصه سیاسی تخریب می شوند اما ندیدم دکتر قالیباف کسی را تخریب کنند، ما حق نداریم با بی اخلاقی کام مردم را تلخ کنیم با رفتار تخریبی به شکاف های اجتماعی دامن بزنیم بلکه به دنبال ترمیم شکاف های اجتماعی باشیم از این جهت هم برای من مغتنم است.

مشاور قالیباف خاطر نشان کرد: قالیباف در دو محور همیشه تاکید و دغدغه دارد و آینده فرزندان ما وابسته به این دو محور است، ما اگرنگران ایران آینده هستیم دوست داریم افق چشم انداز 1404 و چشم اندازهای بعدی بلند که به آن برسیم آن هم در دو زمینه از زمینه های مختلف نیاز به سرمایه گذاری بیشتر نیاز به همفکری بیشتر داریم.

ضرورت یک نظام آموزش و پرورش ملی

مشاور قالیباف افزود: یک محور خانواده است، خانواده ایرانی امروز بالاترین سرمایه انسانی در کشور است در عین حال که بیشترین فشارها بر دوش خانواده ایرانی وجود دارد به این دلیل شرایط معیشتی و موانع اقتصادی که در کشور وجود دارد شاید بیشتر سنگینی بار خودش را روی دوش خانواده نشان می دهد اینجا برداشتن این بار معیشتی از روی دوش خانوار مثل فعال کردن هسته پیشران پیشرفت کشور برای آینده ماست.

غفاری گفت: دومین محور که نیاز به سرمایه گذاری برای آینده ایران داریم نظام آموزش و پرورش است در بلندمدت که می خواهیم دست پیدا کنیم نیاز داریم که یک نظام آموزش و پرورش ملی داشته باشیم که کیفیت آموزشی را به صورت برابر و عادلانه برای فرزندان ما فراهم می کند.

وی اظهار داشت: دکتر قالیباف به دو نهاد بسیار حساسیت دارند و تلاش می کنند و برنامه ریزی می کنند برنامه ایشان نشان می دهد که در این دو عرصه قدم هایی برداشتند موفق بودند این برای من مهم و مغتنم است.

اهمیت آموزش و پرورش در ساختار فرهنگ جامعه نهفته است

یاوری کارشناس برنامه گفت: اهمیت آموزش و پرورش در ساختار فرهنگ جامعه نهفته است، رهبر معظم انقلاب فرمودند « آینده هر کشوری در آموزش و پرورش آن کشور است» از جمله می توان فهمید آموزش و پرورش ما به رغم این که بیش از 10 سال از سند تحول بنیادین در نظام تعلیم و تربیت می گذرد و نظام تعلیم و تربیت به صورت پیوسته تعریف شده است اگر چه گام های خوبی که برداشته شده است امروز دچار مشکلات متعددی هستیم.

یاوری افزود: نیروی انسانی که به تعداد کافی وجود ندارد اختلالی که در انگیزه مربیان و دانش آموزان وجود دارد ثبات مدیریتی در مدیریت های ارشد و میانی که دچار مشکل است و بهره وری پایینی که کلیت نظام تعلیم و تربیت در وزارت آموزش و پرورش شاهدش هستیم فناوری های آموزشی فناوری های نوین زیر ساخت های ساختمان تجهیزات بحث بسیار مهم اتصالات ناکارآمد با بقیه نهادهای در بخش های مختلف دولتی خصوصی سهم بسیار پایین بودجه از جی دی پی (GDP)و از بودجه عمومی و بخصوص وقتی که با تمدنی هستیم و در یک رقابت خیلی جدی فرهنگی که اهمیت پرداخت به زیر ساخت های فرهنگی جامعه و آموزش و پرورش را زیاد می کند اصلا این سهم بودجه آموزش و پرورش قابل توجیه نیست.

وی اظهار داشت: شاید نداشتن برخی ازالگوهای تربیتی که کم هزینه باشند کارآمد، سنجش پذیرو قابل تکثیر باشند به نظر می رسد دولت های قبلی سعی کردند بخش از این مساله را حل کنند، اما چون نقطه ای شروعی وجود نداشته بهره وری کافی و تاثیرگذاری در فعالیت هایشان گاهی بوده و گاهی نبوده است.

کارشناس برنامه خاطر نشان کرد: سوال من این است که فکر می کنید که کدام مساله مهمتر است و از کجا باید شروع کرد و چگونه حرکت کرد که چهار سال دیگر آموزش و پرورش شکوفایی داشته باشیم.

ثبات مدیریت در آموزش پرورش ضروری است/ تغییر 17 وزیر در 20 سال

قالیباف در پاسخ به این سوال کارشناس گفت: یکی از جاهایی که با دانش آموزان آن «نشست استماع» را برقرار کردیم با دانش آموزان علامه حلی بودند که تشریف داشتند خودشان هم حساسیت من را نسبت به آموزش و پرورش درک کردند.

وی تاکید کرد: اولین و آخرین موضوعی در آموزش و پرورش باید توجه کرد مدیریت و مدیر قوی و ثبات در مدیریت است، مردم عزیز ما توجه کنند در 20 سال گذشته ما نزدیک به 17 وزیر و سرپرست در این وزارتخانه عوض کردیم، آیا یک مغازه در بازار حاضر است این کار را انجام دهد ما با آموزش و پرورش این رفتار را کردیم.

قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است

منزلت مهمتر از معیشت معلم است

قالیباف خاطر نشان کرد: مدیر قوی و ثبات مدیریت بسیار مهم است، در دولت چهاردهم مدیر قوی و ثبات را می آوریم سلسه مراتب در آموزش و پرورش دچار مشکلات جدی است؛ از بالا تا پایین که می رویم آموزش و پرورش اگر می خواهد متحول بشود باید دو عنصر دارد معلم و مدرسه باید توجه ویژه شود.

وی تصریح کرد: معلم از ما چه چیزی می خواهد حتما معیشت می خواهد در مجلس بحث معیشت و رتبه بندی را دنبال کردیم مهمتر از معیشت از منزلت آنهاست وقتی ما حرف از فرهنگ می زنیم می گوید شغلت چیست؟ وقتی می گویند فرهنگی؛ اولین موضوع در ذهن ما یک معلم پیش می آید.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: الان خاطراتم با معلمان و تاثر آنان در زندگی من از پدر و مادرم اگر بیشتر نبوده قطعا کمتر نیست و خیلی جاها در هدایت بیشتر بوده است در دولتی که در مد نظر ما است مدیریت قوی ثبات در مدیریت اصلاح نهادی با مدیریت قوی رفتار سیستمی و هوشمند سازی و شفاف سازی این کار را انجام می دهیم.

سیستم شاد بروکراسی را جمع کرد

قالیباف اظهار داشت: کرونا در سیسیم اداری ما نعمت و فرصت بود، سیستم شاد آمد و سیستم بروکراسی را جمع کرد، اما تا کرونا رفت به جای این که از این فرصت استفاده کنیم خیلی از آن کارها را تعطیل کردیم، باید آن روندها و فرایندها را ادامه می دادیم، فضای مجازی و آموزش ملی و بین المللی فرصت هایی بودند که اگر غفلت کنیم می بینیم که دانش آموزان ما سر کلاس و شبکه ها و سکوهایهای جهانی می نشینند و  آموزش می بینند، وقتی آنجا تربیت می شوند از فرهنگ فاصله می گیریم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قالیباف: بدون فرهنگ به پیشرفت نخواهیم رسید/ مادر فرهنگی ترین عنصر جامعه است"، کلیک کنید.