فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی دهند!

سپهر ستاری: لیگ برتر ایران این روزها به روزهای حساس و سرنوشت ساز خود رسیده و اوج این حساسیت در هفته بیست وپنجم مسابقات و تقابل 4 تیم مدعی استقلال و تراکتور و پرسپولیس و سپاهان بود. در شرایطی فوتبالی ها رهفته گذشته منتظر 2 نمایش تماشایی و پرهیجان بودند، تقابل مدعیان لیگ برتر با 2 تساوی بدون گل تمام شد تا حاصل 180 دقیقه بازی بین بهترین تیم های این فصل ایران، حتی یک گل هم نباشد. آماری که با استانداردهای روز فوتبال دنیا تفاوت های زیاد و معناداری دارد.

بازی های حساس پرگل نمی شوند!

استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور 4 تیم مدعی این فصل لیگ برتر هستند که از نظر داشتن ستاره فاصله زیادی با سایر رقبا دارند. این 4 تیم امسال مجموعا 12 بازی باهم برگزار کرده اند که این دیدارها مجموعا 14 گل در پی داشتند. نکته عجیب این است که از 6 بازی برگزار شده بین این 4 تیم در نیم فصل دوم، تنها 2 بازی گل داشته و 4 بازی با تساوی بدون گل به پایان رسیده است. این موضوع نشان می دهد با حساس شدن دیدارها، مربیان تیم ها هم با احتیاط بیشتری پا به مسابقات می گذارند و این موضوع هیجان و زیبایی مسابقات را کاهش داده است.

4 تیم مدعی لیگ برتر در شرایطی در بازی های رودررو با یکدیگر میانگین گلزنی 1.16 گل در هر مسابقه را به ثبت رسانده اند که این آمار حتی از آمار کلی لیگ ایران هم کمتر است. مسابقات این فصل میانگین 2.17 گل را داشته اند که البته همین آمار هم نسبت به لیگ های معتبر اروپایی به مراتب پایین تر است.

دردسر همزمانی با لیگ قهرمانان اروپا

همزمان با هفته بیست وپنجم لیگ برتر، مسابقات دور رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا هم برگزار شده و این موضوع بیش از همیشه کم هیجان بودن مسابقات داخلی ایران نسبت به سطح اول فوتبال اروپا را نشان داده است. 2 مسابقه مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا 5 گل داشت که نسبت به 2 تساوی بدون گل بین مدعیان لیگ برتر ایران تفاوت چشمگیری دارد. البته این موضوع فقط در بحث گلزنی دیده نمی شود و حتی در خلق موقعیت هم به چشم می خورد.

استقلال، تراکتور، پرسپولیس و سپاهان در بازی های این هفته خود به ترتیب امیدگل 0.39، 0.60، 0.51 و 0.72 را ثبت کردند و هیچکدام از تیم ها حتی اندازه یک گل هم خلق موقعیت نداشتند. در طرف مقابل اما هر 4 تیم حاضر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا امیدگلی بالاتر از یک را به ثبت رساندند. ریال مادرید و بایرن مونیخ در بازی سه سنبه شب امیدگل 1.90 و 1.58 را داشتند و دورتموند و پاری سن ژرمن هم هرکدام امیدگل 1.78 و 1.70 را مقابل هم ثبت کردند.

در 4 بازی حساس لیگ برتر ایران مجموعا 6 ضربه داخل چارچوب تیم ها زده شد که از 16 شوت در چارچوب دور رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا خیلی کمتر است.

فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی دهند!

تفاوت چشمگیر رکوردهای گلزنی در ایران نسبت به اروپا

آمار پایین گلزنی در فوتبال ایران نسبت به فوتبال اروپا فقط محدود به دیدارهای مدعیان نیست و این موضوع به مسابقات هم سرایت کرده است. در لیگ بیست وسوم سپاهان با زدن 44 گل در 25 بازی و میانگین گلزنی 1.76 بهترین آمار را دارد و شهریار مغانلو هم با زدن 14 گل مدعی اصلی کسب عنوان آقای گلی است. بهترین آمارهای گلزنی در فوتبال ایران حتی نزدیک به فوتبال اروپا هم نیست و این تفاوت چشمگیر باز هم دیده می شود. میانگین گلزنی منچسترسیتی 2.48، ریال مادرید 2.17، اینتر 2.31، بایرن مونیخ 2.81 و پاری سن ژرمن 2.45 است و در هر 5 لیگ معتبر اروپایی بهترین خط حمله میانگین گلزنی بیشتر از 2 را دارد.

فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی دهند!

خط دفاعی قوی؛ راز قهرمانی در ایران!

فوتبال ایران در چند سال اخیر مسیری متفاوت با فوتبال اروپا را رفته و اکثر تیم ها نتیجه گرایی و بردهای اقتصادی را به بازی زیبا ترجیح می دهند. فرمولی که باعث شده قهرمان لیگ ایران نه از بین تیم های هجومی، که از میان تیم هایی باشد که بهترین خط دفاعی را دارند. در سال های اخیر هرگز تیمی بدون داشتن خط دفاعی مقتدر و آمار کمترین گل خورده نتوانسته عنوان قهرمانی را کسب کند و با توجه به شرایط استقلال و پرسپولیس، احتمالا امسال هم همین اتفاق رخ خواهد داد.

پرسپولیس در 6 فصلی که قهرمانی را کسب کرده به ترتیب 14، 15، 14، 17، 14 و 13 گل خورده داشت و استقلال هم سالی که با فرهاد مجیدی قهرمان شد با دریافت تنها 10 گل بهترین آمار دفاعی تاریخ لیگ برتر را به ثبت رساند. این موضوع حتی در مورد قهرمانی استقلال خوزستان با عبدالله ویسی در لیگ پانزدهم هم صدق می کند و این تیم در آن فصل با دریافت 14 گل با تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیسی که 34 گل خورده بود توانست قهرمان شود. در همان فصل پرسپولیس با زدن 50 گل، آمار هجومی بهتری نسبت به استقلال خوزستانی که 33 گل زده بود، داشت ولی در نهایت خط دفاعی خوزستانی ها قهرمان را مشخص کرد.

258 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی دهند!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی دهند!"، کلیک کنید.