غسان ابوسته: در فرانسه با من مثل یک مجرم برخورد شد

غسان ابوسته: در فرانسه با من مثل یک مجرم برخورد شد

پزشک جراح فلسطینی-انگلیسی که به دلیل تصمیم اخیر آلمان اجازه ورود به فرانسه را پیدا نکرد، گفت با او همچون یک مجرم برخورد شده است.

به گزارش تازوما، روز شنبه فرودگاه شارل دوگل پاریس به «غسان ابوسته» جراح و پزشک سرشناس انگلیسی-فلسطینی که با خدماتش در جنگ غزه به شهرت رسید و قرار بود در همان روز در سنای فرانسه سخنرانی کند، اجازه ورود به خاک این کشور را نداد. نشریه گاردین گزارش داد زمانی که ابوسته با یک پرواز صبحگاهی از لندن وارد فرودگاه شارل دو گل در شمال شهر پاریس شد از سوی مقامهای فرانسوی به او گفته شد آلمان برای ورود او به منطقه شینگن اروپا ممنوعیت اعمال کرده است.

ابوسته در ماه های نخست جنگ غزه نقش پررنگی در مداوای مجروحان داشت و بعد از خروج از غزه برای انتقال واقعیت بیمارستان ها و بخش پزشکی و اوضاع فاجعه بار انسانی غزه تلاش و درباره مواردی که در جریان فعالیت خود با آنها روبه رو شده است از جمله جراحت های بسیار سنگین به ویژه بین کودکان به دلیل سلاح های پیشرفته رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین» انگلیس، ابوسته گفت احساس می کند با او همچون یک مجرم برخورد شده است.

او اظهار کرد از قبل درباره این که مقام های آلمانی یک ممنوعیت یک ساله روادید شینگن را علیه او اعمال کرده اند با خبر نشده است. مقام های آلمان قبلا در ماه آوریل گذشته هم جلوی ورود او به شهر برلین را گرفته بودند.

ابوسته روز یکشنبه بیان داشت: «من پذیرش این جرم انگاری تمام عیار علیه خود را سخت می دانم.»

او گفت که مقام های آلمان قبلا به او صرفا گفته بودند که در ماه آوریل نخواهد توانست به خاک آلمان وارد شود.

ابوسته خاطرنشان کرد: «در فرودگاه شارل دوگل من را داخل یک قفس حمل مجرمین گذاشته و نگهبانان مسلح من را از مقابل چشم مردم در فرودگاه شارل دوگل عبور داده و تحویل کارکنان مستقر در هواپیما دادند تا من نتوانم هیچ سند و مدرکی را ارایه دهم.»

به نوشته گاردین ابوسته در آخر به جای آنکه به دعوت نمایندگان حزب سبز در پارلمان فرانسه به سخنرانی در کنفرانس برگزار شده در سنای این کشور درباره غزه بپردازد شاهد بود که دارایی هایش را از او گرفته و در یک سلول نگهداری مجرمین قرار دادند. او قبل از استرداد به بریتانیا با استفاده از تلفن همراه وکیلش توانست از محل بازداشتگاهش در کنفرانس مذکور از راه دور شرکت کند.

ابوسته که از سال 2009 در غزه فعالیت کرده و سابقه فعالیت در جنگ های یمن، عراق، سوریه و لبنان را نیز داشته، گفت: «برای من انجام این کار حیاتی بود تا آنها نتوانند ما را ساکت کنند.»

این پزشک فلسطینی-انگلیسی در ماه های اکتبر و نوامبر 2023 در اوایل حملات رژیم صهیونیستی به غزه که تا کنون بیش از 34000 فلسطینی را از ابتدای حملات تا کنون به شهادت رسانده در بیمارستان های الشفا و الاهلی در این باریکه مشغول به کار بود.

او در مدت 43 روز حضورش در غزه شاهد گسترش کشتار در غزه و جنایاتی نظیر استفاده از مهمات فسفر سفید علیه مردم این باریکه بوده است.

او قبلا هم اسناد و مدارکی از جنایات صورت گرفته در غزه را تحویل پلیس انگلیس و دیوان بین المللی کیفری در شهر لاهه هلند داده بود. او گفته قصد دارد علیه ممنوعیت ورودش به اروپا شکایتی را در دادگاه های آلمان تنظیم کند و همچنین شکایت مشابه در دادگاه حقوق بشر اروپا را هم بررسی می کند.

اواخر فروردین بود که پلیس برلین برق سالن یک کنفرانس سه روزه با محوریت جنگ غزه و حمایت های تسلیحاتی آلمان را قطع کرد. ابوسته هم که قرار بود در این کنفرانس سخنرانی کند، اعلام کرد اجازه ورود به این کشور را پیدا نکرده و ماموران فرودگاه پس از ساعت ها بازجویی، او را از ورود به آلمان منع کرده اند.

این پزشک انگلیسی-فلسطینی در آن زمان در گفت وگو با یک رسانه عربی گفت: «از من دعوت شد تا در کنفرانسی در برلین درباره کارم در بیمارستان های غزه در جریان تجاوزات (رژیم صهیونیستی) صحبت کنم، اما دولت آلمان به زور از ورود من به این کشور جلوگیری کرد… این همدستی آلمان با کشتار جاری را نشان می دهد.»

وکیل ابوسته تاکید کرد، دولت آلمان ممنوع شدن صدور روادید شینگن برای موکلش را بدون هیچ گونه مشورتی با او و بدون اعلام اینکه این ممنوعیت بر مبنای چه اطلاعاتی صادر شده، اعمال کرده است.

طیب علی، وکیل این پزشک که مدیر مرکز بین المللی عدالت برای فلسطینی ها است، گفت: «برای ما واضح شده تلاش سازمان یافته ای برای بی اعتبار کردن شاهدان عضو کادر درمان به ویژه پروفسور غسان ابوسته و جلوگیری از اطلاع رسانی آنها درباره عواقب اقدام نظامی اسراییل در غزه کار است.»

آلمان بعد از آمریکا به عنوان دومین صادر کننده بزرگ تسلیحات به رژیم صهیونیستی شناخته می شود و شکایتی در داخل این کشور از دولت برلین در ارتباط با فروش تسلیحات به این رژیم مطرح شده است.

دیوان بین المللی دادگستری هفته گذشته درخواست نیکاراگویه برای صدور حکم علیه آلمان به منظور متوقف کردن فروش تسلیحات به رژیم صهیونیستی را رد کرد اما پرونده مطرح شده از سوی این کشور را کاملا منحل نکرد.

به نوشته گاردین ابوسته اظهار کرد: «آلمانی ها تنها به این دلیل من را در سطح اروپا ممنوع الورود کردند تا نگذارند من پایم به دادگاه لاهه برسد. این به من نشان می دهد دولت آلمان کاملا در جنگ همراه با نسل کشی در غزه همدست است.»

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "غسان ابوسته: در فرانسه با من مثل یک مجرم برخورد شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "غسان ابوسته: در فرانسه با من مثل یک مجرم برخورد شد"، کلیک کنید.