عصبانی نیستیم!

عصبانی نیستیم!

آفتاب نیوز :

چند روزی است که خبری با عنوان «رکوردزنی ایران در میان عصبانی ترین مردم جهان» در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود؛ در خبری که به نقل از موسسه بین المللی گالوپ دو سال پیش منتشر شده بود و هم اکنون دوباره مورد توجه قرار گرفته ادعا شده «ایرانیان پس از ملت ارمنستان و عراق سومین ملت عصبانی جهان هستند!»

ما عصبانی نیستیم!

اما آیا واقعا مردم ایران مردم عصبی هستند؟ علی فتحی آشتیانی رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با تابناک با اطمینان کامل می گوید: خیر!

میانگین پرخاشگری در ایران پایین تر از میانگین جهانی است

رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران می افزاید: مردم ایران عصبی ترین، پرخاشگرترین و افسرده ترین مردم جهان نیستند و ایران از متوسط جهانی در این موضوع پایین تر است.

نه عصبی هستیم نه افسرده!

او ادامه می دهد: افسردگی و یا عصبانیت را اگر از بعد یک هیجان بررسی کنیم؛ فرد مدتی درگیر عصبانیت و یا خشم می شود و بعد از مدتی این هیجان فروکش می کند و اگر این موضوع تداوم داشته باشد در دسته اختلالات قرار می گیرد؛ بنابراین در بحث اختلالات (نه هیجان) جامعه ایران نسبت به میانگین جهانی نه غمگین است و نه عصبانی! و درصد بسیار کمی از مردم ایران دچار این اختلالات هستند.

ایران بهشت روانشناسان!

برخلاف نگاه عامه جامعه در مورد درآمد نجومی روانشناسان؛ دکتر علی فتحی آشتیانی رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به تابناک می گوید: «هزینه ویزیت روانشناسان حتی کفاف هزینه های جاری مطب را هم نمی دهد» 

او ادامه می دهد: در سال 1403، هییت دولت تعرفه هر جلسه 45 دقیقه ای مشاوره را برای کارشناسان ارشد، 321 هزارتومان و برای مشاوران با مدرک دکتری، 378 هزارتومان اعلام کرده است؛ این رقم هرچند نسبت به گذشته افزایش 40 درصدی داشته، اما همچنان هزینه های جاری مطب ها را پاسخگو نیست. یک روانشناس در روز نهایت بتواند 5 درمانجو را مشاوره دهد و این رقم جوابگوی حتی هزینه های اولیه نیست.

مقایسه درآمد روانشناسان ایرانی و آمریکایی

فتحی آشتیانی می گوید هزینه هر جلسه 45 دقیقه ای مشاوره در کشورهای اروپایی و آمریکایی از 100 دلار تا 300 دلار است و در کشورهای پیشرفته روانشناسی از تخصص های گران به حساب می آید و به متخصصین آن نیز بالاترین تعرفه تعلق می گیرد.

اغلب مردم از دریافت خدمات روانشناسی محروم هستند

رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تفاوت معنادار تعرفه مشاوره در ایران و در آمریکا و اروپا می افزاید: با این وجود بخش عمده ای از جامعه نمی توانند همین تعرفه ها که در مقایسه با اروپا و آمریکا ناچیز است پرداخت کنند و اغلب مردم جامعه از دریافت خدمات مشاوره ای و روانشناسی محروم می مانند.

هر مشکل تقریبا حدود 4 میلیون آب می خورد!

او ادامه می دهد: بیمار پس از مراجعه به یک پزشک و پرداخت ویزیت یک جلسه معمولا درمان می شود، اما خدمات روانشناسی اینگونه نیست و درمان جو حداقل باید 5 تا 10 جلسه برای حل مشکل به مطب روانشناس مراجعه کند به همین خاطر هزینه های زیادی به فرد برای درمان تحمیل می شود.

بیمه ها ورود کنند!

رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از مردم نیازمند دریافت خدمات روانشناختی هستند، عنوان می کند: برای برون رفت از این موضوع باید بیمه ها ورود کنند و خدمات روانشناختی را پوشش دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عصبانی نیستیم!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عصبانی نیستیم!"، کلیک کنید.