شهدایی که شهید «بودند» – تازوما

شهدایی که شهید «بودند» - تازوما

حقیقتا این جمله شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی معیار درستی برای شهادت است. آنجا که فرمودند شرط شهید شدن، شهید بودن است.

به گزارش تازوما، محمدحسین حجازی، طی یادداشتی درباره شهادت رییس جمهور کشورمان و همراهانش نوشت:

دوشنبه شب، زمانی که گروهی از پاسداران و خانواده هایشان به ملاقات رهبری شتافتند، ایشان بدون اطلاع قطعی از حال و وضع رییس جمهور رییسی در پی حادثه دردناک پیش آمده، تعبیری را درباره وی بکار بردند که من تاکنون از ایشان نشنیده بودم و برایم تازگی داشت: «رییس جمهورِ محترم و مغتنم …».

به عنوان کسی که از خُردی و نوباوگی شرف زیستن در سایه سار سرو انقلاب را داشته، به خاطراتم رجوع می کنم؛ آشکارا رییس جمهور شهید رییسی را نسبت به اسلاف خود، ولایت پذیرتر، بی ادعاترو مردمی تر می یابم؛ سرتا پا و سراسیمه خود را وقف خدمت کرده بود و … شاید سرّ تعبیر “مغتنم” این باشد!

شهید جمهور با توده مردم که از دید بنیانگذار انقلاب اسلامی و جانشین ایشان همه کاره این نظامند، سر و کار داشت. گرچه برخی پرورش یافتگان فکری مکتب غرب این فعالیت ها را ذیل عنوان پوپولیسم تعریف می کردند و از آن سکوی اهانتی به خدمتگزاران مردم می ساختند اما این شهید بزرگوار نقطه درستی را نشانه گرفته بود و آن هم مردم داری و خدمت به پابرهنگان و تکیه بر آنان بود.

شهید سید ابراهیم رییسی زمانی که بر مسند دادگستری کرج و بعد استان همدان نشست با پدربزرگم ارتباطات تنگاتنگی داشت و با توجه به خاطراتی که پدربزرگم از ایشان می گفت متوجه شدم که طلبه کوشا، فعال و جهادی است.

رییس جمهور شهید ما به فضای مجازی به شدت علاقمند بود و زمانی که به سمت ریاست سازمان بازرسی کل کشور رسید بنده در موسسه تبیان مسیولیت اجرایی داشتم و از ایشان دعوت کردم تا از فعالیت های این موسسه مطلع شود. با وجود آنکه طلبه جوانی بود اما برای به دست آوردن اطلاعات و ظرفیت رسانه ای موسسه تبیان سوالات کلیدی بسیار خوبی می پرسید که مشخص بود به این فضا و بستر علاقه زیادی دارد. این سال ها میزان ارتباط دوستانه ما بیشتر و بیشتر شد تا اینکه ایشان به ریاست جمهوری رسید و طبیعتا به دلیل مشغله های بسیاری که داشتند، ارتباط ها کم تر شد؛ اما دورا دور جویای احوال شان بودم.

آن سید بزرگوار خانواده ساده اما تحصیل کرده ای داشت، خانواده ای اثرگذار که همواره در نظام فرهنگی کشور منشا خیر و برکت بودند. با وجود نقدهایی که به دولت سیزدهم وارد است اما ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهور مقتدر ایران، زحمات و تلاش های بسیاری کشید. نقل قولی از مقام معظم رهبری بعد از جلسات با رییس جمهور وجود دارد که فرمودند: «ماشاالله توان اجرایی آقای رییسی بسیار بالاست که در هر مسیول اجرایی این توان دیده نمی شود.»

اقداماتی که شهید ابراهیم رییسی به عنوان رییس جمهور برای کشور انجام داد نادر است و قسمت اش این بود که در راه خدمت به درجه رفیع شهادت نایل شود. امیدوارم برکات خدمت ایشان همچنان در جامعه اسلامی ایران ادامه دار باشد. طوبی لهم و حسن مآب!

آقای دکتر امیرعبداللهیان نیز که خود به تنهایی یک وزارتخانه بود و چه در دوران حیات شهید سلیمانی در مقام بازوی دیپلماسی مقاومت و چه پس از آن بعنوان پیشران دستگاه سیاست خارجیِ تراز انقلاب، بی قرار و با اخلاص، موجب شکل گیری اتفاقات بزرگی شد که کوچکترین آن انزوای رژیم سفاک صهیونیستی بود. اثرات و برکاتی که حاج قاسم در جبهه مقاومت گذاشت، شهید امیرعبداللهیان در فضای دیپلماتیک و دیپلماسی گذاشت.

زمانی که ایشان به عنوان وزیر امور خارجه منصوب شد به دیدارشان رفتم. خضوع و تواضع آن شهید در رفتار و پیگیری هایش ستودنی بود. آقای امیرعبداللهیان آنقدر انسان دوست داشتنی و اخلاق مداری بود که وقتی ایشان را برای اهتزاز بزرگ ترین پرچم کشور در روز 12 فروردین سال 1402 دعوت کردم، پذیرفت و تشریف آورد و به پاس حضورش پرچم جمهوری اسلامی ایران را تقدیم شان کردم. خدایش با سردار دلها مانوس و محشورش کند که: حسن اولیک رفیقا!

شهید آیت الله سید محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی نیز خدمت گزار واقعی جهان تشیع و اسلام بود. ایشان مظهر یک فرد اخلاق مدار و مومن واقعی بود که بدون هیچ چشم داشتی خودش را وقف نظام اسلامی و کشور کرده بود. زمانی که ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ارتش را به عهده داشت، خدمت شان رسیدم وشاهد برخورد متواضعانه ایشان با اطرافیان شان بودم.

رفتار فروتنانه آن بزرگوارهمواره زبانزد خاص و عام بود. آخرین باری که ایشان را زیارت کردم ماه مبارک رمضان سال جاری و در یک برنامه ساده افطاری بود. آذربایجان شرقی و عدم رضایت مردم، مهم ترین نگرانی امام جمعه تبریز بود به همین دلیل دغدغه همیشگی شان جلب رضایت مردم آذربایجان شرقی بود، چرا که تاکید مقام معظم رهبری به این شهید بزرگوار ارایه خدمات رسانی مناسب در شان مردم بود. همانطور هم که دیدیم مردم ولایت مدار و قدردان آذربایجان شرقی استقبال باشکوهی از پیکرهای مطهر این شهید بزرگوار و رییس جمهور محترم و همراهانش داشتند.

خاطرم هست رهبر فرزانه انقلاب درآخرین دیدار به ایشان اعلام کرده بودند که ان شاالله خدمات رسانی شان به مردم ماجور واقع شود و به استاندار محترم که ایشان نیز در این حادثه به درجه رفیع شهادت رسید نیز توصیه کرده بودند تا همراهی بیشتری با آیت الله آل هاشم داشته باشد؛ سید عالی قدری که باید در سن بالاتری به درجه رفیع شهادت نایل می شد. امید که جرعه نوش شراب طهور از اجداد طاهرینش باشد: و سقاهم ربهم شرابا طهورا !

شهید سردار سرتیپ دوم پاسدار سیدمهدی موسوی سرتیم حفاظت آیت الله رییسی، همکلاسی من در دوره لیسانس بود. او انسان بسیار آرام، سر به زیر، بسیار باهوش و فعال بود. آن شهید بزرگوار زندگی بسیار ساده ای داشت و در عین حال در یک چهارچوب بسیار مقتدرانه انجام وظیفه می کرد و با وجود آسیب جدی بدنی نمی توانست از فرط علاقه خود به رییس جمهوری کم کند تا آنکه در کنارشان به درجه رفیع شهادت رسید. حقیقتا این جمله شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی معیار درستی برای شهادت است. آنجا که فرمودند شرط شهید شدن، شهید بودن است. این معیار مرا یاد رفتار و منش شهید مالک رحمتی انداخت.

شهید مالک رحمتی نیز یکی از نخبه های جوان کشور بود که خدمات بسیار زیادی در آستان قدس رضوی انجام داد. در ارتباط با ایشان به دلیل موضوعاتی که از قبل با هم مراوده داشتیم سوءتفاهمی پیش آمده بود که قبل از شروع خدمتش در استانداری تماس گرفت و از من طلب حلالیت کرد. آن گفت وگو در ذهنم ماند و اینجاست که می توان آدم های خوب را شناخت و اثرات مثبت شان برای ما درس عبرت خواهد بود.

از خداوند منان برای علو مرتبه همه این عزیزان طلب رحمت می کنم.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهدایی که شهید «بودند» – تازوما" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهدایی که شهید «بودند» – تازوما"، کلیک کنید.