شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل

آفتاب نیوز :

تعمیرات موبایل به عنوان یکی از شغل های پردرآمد طرفداران بسیار زیادی دارد. مواردی که برای راه اندازی فروشگاه تعمیرات موبایل نیاز است، جواز کسب تعمیرات موبایل و انتخاب مکان مناسب برای اجاره مغازه و راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل، خرید ابزار ها و لوازم مورد نیاز میباشد. یکی از شرایطی که از سمت اتحادیه موبایل الزامی شده است داشتن کارت مهارت فنی حرفه ای تعمیرات موبایل است. 

برای دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل چه شرایطی لازم است؟

 دریافت پروانه تعمیرات موبایل یا مجوز مغازه تعمیرات موبایل یکی از مهم ترین پیش نیاز های راه اندازی این کسب وکار است. هیچ فردی بدون شرکت در دوره آموزش تعمیر موبایل و دریافت مدرک فنی حرفه ای تعمیرات موبایل نمی تواند برای دریافت مجوز فروشگاه تعمیرات موبایل اقدام کند. در ادامه به طور کامل و جامع درباره شرایط دریافت جواز کسب این شغل توضیح خواهیم داد.

شرکت در دوره های آموزش تعمیرات موبایل برای کسب مهارت

اولین شرایطی که افراد علاقه مند به راه اندازی این کسب وکار در راستای دریافت مجوز فروشگاه تعمیرات موبایل نیاز دارند، این است که برای یادگیری و کسب مهارت های لازم برای تعمیر انواع مختلف موبایل در یکی از دوره های آموزش تخصصی تعمیرات انواع موبایل که توسط آموزشگاه ها و موسسه های آموزشی معتبر برگزار می شود، شرکت کنند. این دوره های آموزشی حتما باید تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای و به صورت تیوری و عملی برگزار شود.

آموزشگاه های معتبر علاوه بر پوشش دادن آموزش های مربوط به تعمیرات تخصصی انواع مختلف موبایل، همه مواردی که برای مدیریت این نوع کسب وکار مورد نیاز است را نیز به شرکت کنندگان آموزش می دهند. به تمام افرادی که قصد دریافت مجوز مغازه تعمیرات موبایل و ورود به این حوزه را دارند، توصیه می شود که مدتی بعد از اتمام دوره آموزشی در یکی از فروشگاه های تعمیرات موبایل به عنوان دستیار مشغول کار شوند تا تجربه کسب کنند و اعتمادبه نفس خود را برای ورود به بازار کار افزایش دهند.

اخذ مدرک فنی حرفه ای تعمیرات موبایل

یکی دیگر از شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل، اخذ مدرک فنی حرفه ای تعمیرات موبایل است. گذراندن دوره آموزشی به تنهایی کافی نیست و دریافت این مدرک بین المللی معتبر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این مدرک نشان می دهد که فردی که قصد راه اندازی فروشگاه تعمیرات موبایل را دارد، در یک آموزشگاه معتبر دوره آموزشی را پست سر گذاشته است و توانایی تعمیر انواع مختلف موبایل را دارد.

برخی از افراد ممکن است به صورت تجربی از طریق کار در یکی از فروشگاه های تعمیرات موبایل، تعمیر مدل های مختلف گوشی های هوشمند را یاد گرفته باشند و حالا بخواهند بیزینس شخصی خود را راه اندازی کنند؛ در هر حال باید در اولین فرصت در یکی از دوره های آموزشی ثبت نام کرده و مدرک فنی حرفه ای دریافت کنند؛ زیرا به لحاظ قانونی بدون ارایه این مدرک و دریافت جواز یا پروانه تعمیرات، امکان راه اندازی این کسب وکار وجود ندارد.

آماده کردن مدارک مورد نیاز برای دریافت جواز کسب

این مدارک عبارت اند از: اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی دریافت مجوز، عکس 3×4، حداقل مدرک دیپلم در رشته های کامپیوتر یا برق، گواهی صلاحیت فنی در زمینه تعمیرات موبایل، اجاره نامه، مبایعه نامه یا سند مالکیت ملک مورد نظر به نام فرد متقاضی برای راه اندازی مغازه، گواهی عدم سوءپیشینه، کارت پایان خدمت یا معافیت دایمی و پزشکی نظام وظیفه، گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان زیر 50 سال، کارت بهداشت، فیش واریزی مربوط به بیمه، دارایی و شهرداری، فیش واریزی مربوط به حساب مجمع امور صنفی و فیش واریزی به حساب درآمد های دولت.

اگر سند مالکیتی که ارایه می شود عادی باشد، فرد متقاضی باید با دادن تعهد، تمام مسیولیت های حقوقی ناشی از ارایه سند مالکیت عادی ملکی که برای راه اندازی فروشگاه تعمیر موبایل در نظر گرفته را بپذیرد. احراز مالکیت در روستا ها براساس عرف محله مورد نظر برای افتتاح مغازه تعمیرات موبایل انجام می شود. مواردی مانند داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، داشتن حداقل سن قانونی 18 سال و ارایه کارت سلامت از وزارت بهداشت برای اثبات سلامت روانی و جسمی نیز از شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل به شمار می روند.

پروانه تعمیرات موبایل

آشنایی با مراحل دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل

افرادی که متقاضی دریافت مجوز یا پروانه کسب فروشگاه تعمیرات موبایل هستند، در صورت سکونت در تهران باید از طریق اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی ارتباطی و لوازم جانبی تهران، در صورت سکونت در شهرستان های دیگر باید از طریق اتحادیه شهرستان خود برای دریافت این مجوز اقدام کنند. بخشی از مراحل دریافت مجوز حضوری و بخشی دیگر آنلاین انجام می شود. این مراحل شامل موارد زیر است:

مراجعه به سامانه مجوز های کشور

 فرد متقاضی باید وارد سامانه مجوز های کشور شود و بعد از ثبت نام در این سامانه، کد رهگیری دریافت کند. از این کد رهگیری برای ورود به سامانه اصناف استفاده می شود. بعد از مراجعه به سامانه اصناف باید روی گزینه درخواست صدور جواز کسب کلیک و سپس تعمیرات و خدمات جانبی را از بین رشته های موجود انتخاب کند. باتوجه به قوانین موجود در این سایت، مغازه ای که برای راه اندازی این کسب وکار در نظر دارید، نباید کمتر از 6 مترمربع مساحت داشته باشد.

مراجعه به اتحادیه برای ارایه مدارک

در این مرحله فرد متقاضی باید به صورت حضوری با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز به اتحادیه مربوطه مراجعه کند. با ارایه این مدارک و تکمیل کردن فرم های اداری مربوطه، در اتحادیه پرونده صنفی تشکیل می شود.

انجام بازرسی های لازم توسط بازرس اتحادیه مورد نظر

 اتحادیه موردنظر بازرسی را برای بررسی مکان فروشگاه و تهیه گزارش از سطح بهداشت و تمیزی و مطابق بودن مساحت آن با قوانین به آدرس فروشگاه اعزام می کند. اگر بازرس شرایط فروشگاه را تایید کند، 15 روز بعد از ارایه درخواست جواز کسب تعمیرات موبایل، پیامک تایید اولیه برای فرد متقاضی ارسال می شود. اگر بازرس شرایط فروشگاه را تایید نکرده باشد، تقاضای دریافت مجوز به صورت پیامک رد تقاضا برای متقاضی ارسال خواهد شد. متقاضی به مدت 15 روز فرصت دارد تا نواقص موجود را برطرف سازد.

مجوز مغازه تعمیرات موبایل

ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه های معتبر

در این مطلب راجع به شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل صحبت کردیم که برای دریافت این جواز، شرکت در دوره های آموزش تعمیرات موبایل، دریافت مدرک بین المللی فنی حرفه ای و آماده کردن مدارک مورد نیاز ضرورت دارد. اگر می خواهید تعمیرات موبایل را به صورت تخصصی و تحت نظر برترین اساتید کشور یاد بگیرید، باید در دوره های آموزشی یک آموزشگاه معتبر ثبت نام کنید. این آموزشگاه ها دوره های آموزشی را به صورت تیوری و عملی با مناسب ترین هزینه برگزار می کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شرایط دریافت جواز کسب تعمیرات موبایل"، کلیک کنید.