رکورد کمترین نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد

بررسی نرخ بیکاری در طول دهه های اخیر حاکی از آن است که در فاصله سال های فعالیت دولت سیزدهم، نرخ بیکاری تک رقمی شده و به زیر 10 درصد رسیده است؛ به نحوی که سال گذشته نرخ بیکاری کل کشور در کانال 8.1 درصد قرار گرفت و رکود کمترین میزان نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد.

بررسی نرخ بیکاری در طول دهه های اخیر حاکی از آن است که در فاصله سال های فعالیت دولت سیزدهم، نرخ بیکاری تک رقمی شده و به زیر 10 درصد رسیده است؛ به نحوی که سال گذشته نرخ بیکاری کل کشور در کانال 8.1 درصد قرار گرفت و رکود کمترین میزان نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد.

به گزارش تازوما، بررسی نرخ بیکاری طی 34 سال اخیر نشان می دهد که در فاصله سال های 1399 تا 1401 نرخ بیکاری تک رقمی و 9 درصد گزارش شده و تنها در سال 1375 بوده که نرخ بیکاری به 9.1 درصد رسیده است. بالا بودن نرخ بیکاری در 4 دهه گذشته تازوما تاییدی بر عدم تناسب عرضه و تقاضای بازار کار و سیاست های نه چندان موفق در حوزه اشتغال بوده است.

در 3 سال فعالیت دولت سیزدهم نرخ بیکاری تک رقمی و به زیر 10 درصد رسید که نشانگر تلاش برای ایجاد اشتغال، بهبود فضای کسب و کار و حفظ امنیت شغلی نیروهای کار بوده است.طی دهه های اخیر رکورد تک رقمی شدن نرخ بیکاری و رسیدن آن به زیر 9 درصد در دولت سیزدهم رقم خورده که مربوط به سال 1402 بوده و به رقم 8.1 درصد رسیده است. در واقع در 3 سال خدمت دولت سیزدهم نرخ بیکاری تک رقمی و به زیر 10 درصد رسیده که نشانگر تلاش برای ایجاد اشتغال، بهبود فضای کسب و کار و برقراری امنیت شغلی نیروهای کار بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران در سال 1402 به میزان 41.3 درصد جمعیت 15 ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی بیانگر آن است که این نرخ نسبت به سال قبل 0.4 درصد افزایش یافته است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری نیز نشان می دهد که این شاخص کاهشی بوده و نسبت به سال 1401، 0.9 درصد کاهش یافته است.

به اذعان محمود کریمی بیرانوند – معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متوسط نرخ بیکاری در دولت سیزدهم 8.6 درصد بوده که این دستاورد کم نظیر در مدت کوتاه مرهون تلاش و اهتمام مجدانه شهید آیت الله رییسی بوده است.

رکورد کمترین نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد

در سال گذشته نرخ بیکاری کل کشور در کانال 8.1 درصد قرار گرفت که رکود کمترین میزان ثبت نرخ بیکاری در طول دهه های گذشته به شمار می رود.همچنین با تلاش دستگاه های اجرایی رشد قابل توجهی در زمینه اشتغال صورت گرفت و هدفگذاری ایجاد یک میلیون شغل در کشور محقق شد.

در سال 1402 نرخ بیکاری کل کشور در کانال 8.1 درصد قرار گرفت که رکورد کمترین میزان ثبت نرخ بیکاری در طول دهه های گذشته به شمار می رود.

دولت سیزدهم علاوه بر موضوع توجه به اشتغال فارغ التحصیلان، برنامه مهارت افزایی نیروی کار و جوانان آماده به کار را در دستور کار قرار داد و مجموعه اقدامات وزارت کار اعم از راه اندازی سامانه رصد اشتغال، تقویت و توسعه مشاغل خُرد و خانگی و کاهش زمان صدور مجوزهای کسب و کار به کاهش نرخ بیکاری در 25 استان کشور منجر شد و نرخ بیکاری در 7 استان کشور را به زیر 7 درصد رساند.

از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال 1402 نزدیک به 160 هزار میلیارد تومان اعتبار برای حوزه اشتغال در نظر گرفته شده که در قالب تبصره های بودجه سالانه یا منابع پرداختی به نهادهای حمایتی، به جامعه کار و تولید و بازار کار تزریق شده است.

هدفگذاری اشتغال امسال وزارت کار بر مبنای ایجاد یک میلیون و 66 هزار فرصت شغلی است و برای نخستین بار در تعهد استانداران، سهم اشتغال فارغ التحصیلان نیز گنجانده شده است؛ به نحوی که 25 درصد از فرصت های شغلی موجود در سطح استان ها به اشتغال فارغ التحصیلان اختصاص دارد.

به گزارش تازوما،کارشناسان و فعالان حوزه کار معتقدند دولت سیزدهم عرضه و تقاضای بازار کار را تغییر داد و مجموعه اقدامات صورت گرفته در این دولت مردمی از جمله احیای بنگاه های راکد و تعطیل، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، تزریق تسهیلات و منابع به بازار کار، مهارت افزایی نیروهای کار و توسعه مشاغل خرد و خانگی موجب بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید و اشتغال شد.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رکورد کمترین نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رکورد کمترین نرخ بیکاری به نام دولت سیزدهم ثبت شد"، کلیک کنید.