روند صعودی ایران در آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی در سال 1403

روند صعودی ایران در آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی در سال 1403

رییس اداره پیوند و فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت از روند صعودی ایران در آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی در سال جاری خبر داد.

به گزارش تازوما، مراسم نبض دوباره زندگی به مناسبت گرامیداشت هفته ملی اهدای عضو، اهدای زندگی، با هدف تجلیل از خانواده های اهداکننده زندگی به همت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها با همکاری سازمان بهشت زهرا (س) و دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران در سالن عطر یاس مجتمع عروجیان بهشت زهرا(س) برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دکتر ساناز دهقانی رییس اداره پیوند و فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، بیش از 400 نفر از اعضای خانواده های اهداکننده حضور داشتند.

دکتر دهقانی در این مراسم با تقدیر از خانواده های بیمارانی که در زمان وقوع مرگ مغزی با اهدای اعضای عزیزان خود به بیماران چشم انتظار زندگی دوباره بخشیدند، ضمن ابراز همدری با این عزیزان، گفت: یکی از سخت ترین و جانکاه ترین مصیبت ها، مصیبت از دست دادن یکی از بستگان در زندگی است که شما عزیزان ضمن تحمل این غم بزرگ با از خود گذشتگی و فداکاری، به اهدای اعضای عزیزان خود رضایت دادید که این اقدام خداپسندانه، طبیعتاً بالاترین پاداش ها را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به جایگاه ایران در دنیا و حفظ روند صعودی آمار اهدا و پیوند اعضا از موارد مرگ مغزی ایران در سال 1403 که بیشترین  تعداد بوده گفت: در کنار ظرفیت های تخصص، دانش اهدا و پیوند اعضا، لزوم توجه به افزایش باورهای اهدای اعضا در جامعه با کمک فرهنگ سازی و ارتقای دانش عمومی ضروی است تا باور به این موضوع که مرگ مغزی می تواند در حیات دوباره بخشیدن به بیماران نیازمند اعضای پیوندی نقش پر رنگی داشته باشد.

دکتر فریبا قربانی قایم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز ضمن عرض تسلیت به خانواده های اهداکننده و آرزوی صبر برای آن ها و طلب رحمت الهی برای درگذشتگان  یادآور شد: اهدای اعضا و نجات افراد، اقدامی خداپسندانه محسوب می شود که به عده ای،  فرصت دوباره نفس کشیدن و زندگی کردن می دهد.

قایم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بدون تردید این کار برای همیشه ماندگار است و تمرینی زیبا برای بخشندگی است.

دکتر یزدان شفی خانی قایم مقام واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در این مراسم با تعمیم فضای پهلوانی به فضای اهدای عضو، اهدای زندگی یکایک خانواده های حاضر در مراسم را مخاطب چنین شرایطی قرار داد و گفت: خانواده هایی که در بدترین شرایط زندگی تصمیمی زندگی بخش می گیرند منش و رویکرد پهلوانی را به عنوان یک سیره حسنه در کشور نشر می دهند.

گفتنی است، در سومین دوره مراسم نبض دوباره زندگی برنامه های متنوعی از جمله برپایی غرفه پایش سلامت شامل پزشک عمومی، روانشناسی و مشاوره، تست فشار و قند خون، اجرایی شد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، همچنین خدام آستان قدس رضوی با دریافت نشان سفیران زندگی به جمع فرهنگ سازان خانواده بزرگ اهدا و پیوند کشور ملحق شدند.

در این مراسم خانواده های عزیزانی که در زمان وقوع مرگ مغزی با اقدام ارزشمند و تصمیم مهم خود برای اهدای عضو عزیزشان بدون هیچ چشمداشتی به بیماران نیازمند به عضو پیوندی نفس هدیه داده بودند از دلایل تصمیم و شرایط روحی بعد از چنین تصمیم سخن گفتند تا سومین دوره مراسم نبض دوباره زندگی ایثار، گذشت، فداکاری، مهربانی، عشق و کمک به همنوع را به نمایش گذارند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روند صعودی ایران در آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی در سال 1403" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روند صعودی ایران در آمار اهدای عضو موارد مرگ مغزی در سال 1403"، کلیک کنید.