درمان قطعی کبد چرب گرید 1

کبد چرب گرید 1 مرحله اولیه رسوب چربی در کبد است که به دلیل برنامه غذایی غلط و سبک زندگی ناسالم رخ می دهد. یک کبد طبیعی کمتر از 5 گرم چربی دارد که این چربی از 15 درصد تری گلیسرید، 63 درصد فسفولیپید، 7 درصد کلسترول و 15 درصد اسید چرب تشکیل شده و در صورت هر گونه تغییر در این مقادیر، تبدیل به نوعی اختلال به نام کبد چرب می شود. محصولات دکتر بیز در نتیجه برخی بیماری ها مانند دیابت یا فشار خون بالا نیز می تواند به وجود آید و حتی ممکن است فرد مبتلا تا زمانی که به مرحله حاد نرسد، هیچ نشانه ای از آسیب کبدی را تجربه نکند. در این مقاله، ما به علایم، درمان ها و چگونگی روند این بیماری پرداخته ایم.

کبد چرب گرید 1 چیست؟

بیماری کبد چرب زمانی رخ می دهد که چربی اضافی در کبد به دلیل عدم توانایی بدن در متابولیسم چربی، انباشته می شود. کبد چرب گرید 1 اولین مرحله از مراحل ابتلا به بیماری کبد چرب است که اگر به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، کبد چرب گرید 1 به 2 رخ می دهد.

این بیماری از هر 3 بزرگسال یک نفر و از هر 10 کودک نیز یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به کبد چرب درجه یک، هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند و معمولاً از طریق سونوگرافی های معمول یا معاینات سلامتی برای سایر بیماری ها به وجود آن پی می برند.

از آن جایی که کبد چرب نوع 1 شکل خفیف این بیماری است، اغلب پزشکان به بیماران پیشنهاد ورزش منظم، کنترل رژیم غذایی، پرهیز از مصرف الکل وغذاهای چرب را می دهند.

آیا کبد چرب گرید 1 خطرناک است؟

باید توجه داشت که در بیشتر موارد، بیماری کبد چرب گرید 1 مشکل جدی ایجاد نمی کند و مانع از عملکرد طبیعی کبد نمی شود، اما 7 تا 30 درصد افراد مبتلا به این بیماری، با پیشرفت آن مواجه می شوند.

لازم به ذکر است که کبد از معدود اعضایی است که بدون آن نمی توان زندگی کرد و عدم درمان به موقع موجب می شود که دچار عوارض کبد چرب گرید 1 و مشکلات مادام العمر شوید.

متاسفانه در حال حاضر، کبد چرب حاد دلیل شماره یک پیوند کبد در زنان است. در مردان، این دومین علت اصلی پیوند، پس از بیماری کبد الکلی است و به همین دلیل توصیه می شود در همان کودکی از بیماری جلوگیری کرد.

علایم کبد چرب گرید 1

از آن جایی که کبد چرب گرید 1 در بیشتر موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند، زمانی که آزمایشات به دلایل دیگر نشان دهنده مشکل کبدی باشد، اغلب مورد توجه پزشکان قرار می گیرد. اگر وضعیت کبد در سونوگرافی، غیرعادی به نظر برسد یا آزمایش آنزیم کبدی غیر طبیعی باشد، ممکن است علامت کبد چرب گرید 1 باشد.

روش های تشخیص کبد چرب گرید 1

معمولا آزمایشات متداول برای تشخیص دقیق و تعیین شدت این بیماری، شامل موارد زیر هستند:

 • آزمایش خون
 • شمارش کامل گلبول ها و پلاکت های خون
 • آنزیم های کبدی و تست های عملکرد کبدی
 • آزمایشات هپاتیت ویروسی مزمن (هپاتیت A، هپاتیت C و غیره)
 • تست غربالگری بیماری سلیاک
 • قند خون ناشتا
 • هموگلوبین A1C که نشان می دهد قند خون فرد چقدر پایدار است
 • پروفایل لیپیدی که چربی های خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند

روش های تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص کبد چرب درجه 1 نیز عبارتند از:

 • سونوگرافی شکم که اغلب اولین آزمایش در هنگام مشکوک شدن به بیماری کبدی است.
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) شکم
 • الاستوگرافی گذرا
 • الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی

علل ایجاد کبد چرب گرید 1

برخی افراد بدون داشتن هیچ گونه بیماری قبلی به کبد چرب درجه 1 مبتلا می شوند، اما عوامل زیر هم خطر احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند:

درمان کبد چرب گرید 1

کبد چرب درجه یک را می توان معکوس کرد و به حالت عادی بازگرداند، مشروط بر این که فرد مبتلا تغییرات درستی در برنامه غذایی خود ایجاد نموده و حداقل پنج بار در هفته ورزش کند. مهمترین روش های گرید یک به شرح زیر است:

کاهش وزن برای درمان کبد چرب درجه 1

مطالعات نشان می دهد که کاهش 10 درصدی در وزن بدن می تواند چربی کبد و التهاب ناشی از آن را کاسته و در نتیجه، منجر به بهبود زخم کبد شود. با این حال، کاهش وزن سریع ممکن است مضر باشد به همین دلیل است که باید با پزشک در مورد برنامه کاهش وزن مشورت شود. یکی از بهترین نتایج در کاهش وزن و درمان کبد چرب مربوط به نتایجیست که افراد از دمنوش شاهتره مصفی خون  گرفته اند.

رژیم غذایی کبد چرب گرید 1

رژیم غذایی کبد چرب گرید 1 باید حاوی سبزیجات، میوه های مفید برای کبد چرب و حبوبات باشد و در آن بر جایگزینی غذاهای ناسالم و چرب با جایگزین های سالم تر تمرکز شود. به عنوان مثال به جای روغن خردل یا کانولا از روغن زیتون استفاده شده و برای مهار گرسنگی در بین وعده های غذایی، میوه و آجیل مصرف شود.

همچنین باید یک رژیم غذایی با فیبر بالا شامل سبزیجات سبز، میوه های کامل و سالاد در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود و همه غذاهای تصفیه شده و کربوهیدرات های سفید مانند آرد تصفیه شده، برنج سفید و نان سفید نیز با سایر منابع کربوهیدراتی مانند آرد چند غله، گندم کامل، برنج قهوه ای، حبوبات و آجیل جایگزین شوند.

همچنین مواد غذایی زیر را می توانید به برنامه رژیمی خود اضافه کنید:

ویتامین E: ویتامین E و سایر ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می توانند با کاهش یا خنثی کردن آسیب ناشی از التهاب به محافظت از کبد کمک کنند. برخی شواهد نشان می دهند که مکمل های ویتامین E ممکن است برای افرادی که آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی دارند مفید باشد، اما باید توجه داشت که ویتامین E با افزایش خطر مرگ و افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان نیز مرتبط است.

قهوه: در مطالعات انجام شده روی افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی، افرادی که دو یا چند فنجان قهوه در روز می نوشیدند، نسبت به افرادی که قهوه مصرف نمی کردند، آسیب کبدی کمتری داشتند.

گیاه خار مریم: طی چند پژوهش مشخص شد که نوشیدن دمنوش خار مریم به تنهایی یا در کنار مصرف ویتامین E، می تواند به کاهش مقاومت به انسولین و التهابات کبدی کمک کند.

خاکشیر: اخیرا در تحقیقات طب سنتی چینی مشخص شده است که یک گیاه دارویی فوق العاده برای درمان و پاکسازی کبد چرب است. در طب سنتی ایرانی تاکید می شود برای درمان کبد چرب گرید 1، خاکشیر با ترنجبین مخلوط شود.

مدیریت دیابت برای درمان کبد چرب درجه 1

افراد مبتلا به دیابت باید رژیم غذایی خود را با مشورت پزشک برنامه ریزی کنند تا از افزایش سطح قند خون آن ها جلوگیری شود. ردیابی گلوکز خون باید توسط پزشک اصلی یا متخصص غدد هر دو هفته یک بار انجام شود.

و در نهایت این که هیچ داروی خاصی برای درمان کبد چرب درجه 1 وجود ندارد، اما و درجه 3 نیاز به درمان مناسب دارند، زیرا آن ها اشکال نسبتاً جدی تری از این بیماری هستند.

چگونه می توان از کبد چرب گرید 1 پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری کبد چرب درجه 1، انجام کارهایی است که سلامت کلی را حفظ می کند، به عنوان مثال:

 • حفظ وزن سالم
 • ورزش منظم
 • کاهش مصرف الکل
 • مصرف داروها طبق دستور پزشک

رژیم مناسب کبد چرب

لازم است برای کاهش وزن آهسته اما پیوسته از یک رژیم لاغری متعادل پیروی شود. کاهش وزن سریع، می تواند بیماری کبد چرب را به سوی وضعیت بدتری سوق دهد. پزشکان اغلب را توصیه می کنند که سرشار از سبزیجات، میوه ها و چربی های خوب است. به خاطر داشته باشید کبد چرب گرید 1 نشان دهنده شروع بیماری کبدی است که می توان آن را درمان کرد؛ البته مشروط بر این که سبک زندگی منظم و سالمی دنبال شود.

کبد چرب گرید 1 هیچ علایمی ندارد و تنها با چند نوع آزمایش قابل تشخیص است. کبد چرب در این مرحله قابل درمان و معکوس کردن است؛ در غیر این صورت این بیماری به مراحل حادتر رسیده و حتی ممکن است به مرحله پیوند کبد برسد. برخی از مهمترین روش های درمان کبد چرب گرید 1، ورزش، پیروی از یک رژیم لاغری اصولی و خرید پکیج کبد چرب است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درمان قطعی کبد چرب گرید 1" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درمان قطعی کبد چرب گرید 1"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.