داستان ادامه دار سیه روزی های نتانیاهو – تازوما

داستان ادامه دار سیه روزی های نتانیاهو

  پس از حمله رژیم اشغالگر صهیونیستی به اردوگاه النصیرات که با به راه انداختن دریای خون میان شهروندان فلسطینی، در نهایت منجر به آزادی چهار اسیر اسراییلی شد، بنیامین نتانیاهو تلاش کرد با بهره برداری از این عملیات از میزان فشارهای داخلی بر کابینه بکاهد، اما نه تنها این رویا به واقع بدل نشد، بلکه تنها چند روز پس از اعلام کناره گیری دو عضو کابینه جنگ، نخست وزیر را به گوشه رینگ برده و در موقعیت بن بست سیاسی قرار داد. با این حال این پایان داستان سیه روزی های «بی بی» نیست، چراکه رسانه ها از تشدید اختلاف میان مقامات سیاسی و نظامی رژیم بر سر تصویب قانون جذب نیرو در ارتش خبر می دهند. 

به گزارش تازوما، محمدرضا مرادی، کارشناس مسایل غرب آسیا در سرمقاله قدس با این مقدمه نوشت: بنا به گزارش ها تصمیم جنجالی کنست (پارلمان اسراییل) در معافیت سربازی صهیونیست های افراطی مذهبی (حریدی ها) آتش اختلاف میان نتانیاهو و یوآو گالانت وزیر جنگ را شعله ور کرده و تقابل و دودستگی را در محیط سیاسی رژیم به اوج رسانده است. چالش جدید بیانگر چند واقعیت است. نخست، وضعیت شکننده کابینه کنونی اسراییل. کابینه ایتلافی متشکل از احزاب راست گراست، حزب لیکود که صاحب بیشترین کرسی های وزارتی است، در انتخابات سال2015 موفق به کسب اکثریت نشد و برای تشکیل دولت ناچار به ایتلاف با احزاب راست گرا شد. کابینه نتانیاهو یکدست و یکپارچه نیست و همین ایتلافی بودن سبب شد با اختلاف های درونی متعددی مواجه باشد. کناره گیری گانتس و در ادامه، چالش با گالانت جدیدترین نشانه تشدید نارضایتی داخلی بر سر مدیریت بنیامین نتانیاهو در جنگ بیش از هشت ماهه است.
دوم اینکه همین جریان های مذهبی کابینه ایتلافی نتانیاهو با لایحه سربازگیری یهودیان ارتدوکس افراطی در ارتش مخالف هستند که این مسیله سبب چالش با احزاب میانه روتر شد. با این حال، در شرایط کنونی قانون جذب حریدی ها در ارتش به بهانه ای برای سرشاخ شدن جریان های مخالف با حزب لیکود هم تبدیل شده است. معافیت حریدی ها از خدمت سربازی حتی در جامعه صهیونیست ها چالش آفرین شده، به طوری که شاهد اعتراض خیابانی پی در پی به این مسیله بودیم. به نظر می رسد امتیاز دادن های اینچنینی نخست وزیر به وزرای تندرو مانند اسموتریچ، وزیر دارایی و ایتمار بن گویر، وزیر امنیت داخلی در راستای حفظ کابینه قابل تعریف است.
سومین نکته اینکه پس از کناره گیری «گادی آیزنکوت» و «بنی گانتس»، «هیلی تراپر» از حزب اردوگاه اصلی وابسته به گانتس نیز استعفا کرد. خروج گانتس اگرچه کابینه نتانیاهو را در کوتاه مدت و در روزهای پیش رو سرنگون نمی کند، ولی نخست وزیر را بیشتر به شرکای راست افراطی وابسته خواهد کرد و این یعنی امروز رژیم صهیونیستی با یک کابینه شکننده مواجه است و این شاید بستری برای برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی باشد. با این اوصاف، کابینه توان ایستادگی در برابر هجمه اعتراضات داخلی، شکست های مکرر از محور مقاومت و نیز استعفاهای سریالی مقامات را ندارد و نتانیاهو مطمیناً روزهای دشواری را در پیش خواهد داشت.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "داستان ادامه دار سیه روزی های نتانیاهو – تازوما" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "داستان ادامه دار سیه روزی های نتانیاهو – تازوما"، کلیک کنید.