حضور زایران پیش از حج تمتع در شهر پیامبر و مسجد قبا +فیلم

تازوما گزارش می دهد؛

حضور زایران پیش از حج تمتع در شهر پیامبر و مسجد قبا +فیلم

مسجد قُبا اولین مسجد ساخته شده در جهان اسلام است که طبق روایات وارده از سوی رسول اکرم
(ص) خواندن دو رکعت نماز در آن ثواب حج عمره را دارد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری تازوما، این روزها جمع زیادی از زایران پیش از اعمال پر فضیلت حج تمتع با حضور در مسجد قبا به راز و نیاز با خالق بی نیاز می پردازند.

مسجد قُبا اولین مسجد ساخته شده در جهان اسلام است. پیامبر اکرم (ص) در جریان هجرت از مکه به مدینه پس از رسیدن به قبا، چند روزی را در آنجا به سر بردند تا آن که امیرمومنان، علی (ع) و برخی دیگر از اعضای خانواده اش به ایشان پیوستند، آنگاه همگی راهی یثرب شدند.

ورود رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را به قبا، دوشنبه، دوازدهم یا چهاردهم ربیع الاول نوشته اند. آن حضرت در این چند روز میهمان کلثوم بن هِدْم بود و در منزل سعد بن خَیْثمه با مردم نماز می خواند. سعد در جنگ بدر و پدرش در جنگ احد به شهادت رسیدند.

خانه سعد بن خَیْثمه و کلثوم بن هِدْم در سمت قبله مسجد ـ جنوب غربی بوده و هر دوی آنها در حال حاضر، در مسجد قرار گرفته است. تا پیش از توسعه سال 1406 قمری، خانه سعدبن خَیْثمه به صورت مستقل وجود داشته و طی چهارده قرن، زایران قبا، به آن خانه نیز وارد شده و در آن نماز می خواندند. در حال حاضر، محل این دو خانه، در سمت قبله مسجد قبا، سمت راست محراب واقع است. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بعد ها نیز که در مرکز مدینه ساکن شد، هر هفته، گاه روز های شنبه و گاه دوشنبه به قبا می آمد و در این مسجد نماز می گزارد. ابن شَبّه نوشته است: «انَّ النَّبی (صلی الله علیه وآله) کانَ یَاتِی قُباء یَوْمَ الاثْنَین.»

طبق روایات بسیار در ساخت این مسجد شخص رسول الله (ص) زحمات فراوانی متحمل شدند به حدی که اصحاب همراه آن حضرت، از ایشان تقاضا کردند تا به استراحت بپردازند، اما پیامبر (ص) این خواسته را نپذیرفته و در ساخت این مسجد مشارکت جستند.

در روایات گفته شده از بین اصحاب رسول الله (ص) سلمان فارسی، مقداد بن اسود و عمار بی یاسر بیشترین نقش را در ساخت این مسجد به عهده داشتند.

حضور زایران پیش از حج تمتع در شهر پیامبر و مسجد قبا +فیلم

در چهار روزی که رسول خدا (ص) در قبا بود، مسجدی در این ناحیه به دستور ایشان و به پیشنهاد عمار یاسر و با تقاضای ساکنان محل بنا شد. بنا فرمود که طی آن تنها دیواری از سنگ های حره بر گرد آن کشیده شد. البته تا زمان توسعه ولید مسجد سقف نداشت یا اگر هم داشت از همان شاخه خرما بود. مسجد قبا یکی از مهمترین و زیباترین مساجدی است که در محدوده فعلی مدینه قرار دارد، چرا که با توسعه شهر، قبا نیز در محدوده مدینه قرار گرفته است.

در سال 1406 هجری قمری بنای مسجد قبا بازسازی شد. کتیبه ای سنگی که مربوط به این بازسازی است در بیرون مسجد نصب شده است. منطقه قبا در فاصله شش کیلومتری جنوب مسجد النبی (ص) واقع است و از نقاط خوش آب و هوا و از مناطق زراعی و پرآب اطراف مدینه به شمار می آید. به همین دلیل نخلستان های زیادی در قبا وجود داشته و دارد. مردم این منطقه، که به نام طایفه بنو عمرو بن عوف شناخته می شدند، به دلیل واقع شدن قبا در جنوب شهر مدینه و در واقع سر راه مکه به مدینه، نخستین میزبان پیامبر و مهاجرین در وقت هجرت بودند.

مسجد قبا در قرآن

بنا به روایات فراوان، مسجد قبا مصداق آیه «.. لَمَسْجِدٌ اُسِّسَ عَلَی التَّقْوی مِنْ اَوَّلِ یَوْم اَحَقُّ اَنْ تَقُومَ فِیهِ…» است. این آیه اشاره به این نکته دارد که این مسجد از روز نخست بر پایه تقوا ساخته شد و لذا سزاوار است تا رسول خدا (ص) در این مسجد نماز بگزارد.

به سبب نزول این آیه در شان مسجد قبا، در آن زمان، مسجد یاد شده را به نام «مسجد التقوی» می شناختند. این آیه در برابر مسجد ضرار نازل شد که برخلاف مسجد قبا که بر پایه تقوا ساخته شده بود، مسجد ضرار بر پایه نفاق و اختلاف بنا شد. تعبیر «مِنْ اَوَّلِ یَوْم» به معنای همان روز تاسیس مسجد است که با نیت خالص بنا نهاده شد.
به نقل از روایات، آیه «.. فِیهِ رِجالٌ یُحِبُّونَ اَنْ یَتَطَهَّرُوا وَ اللهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ» در شان نمازگزاران مسجد قبا نازل شده است. این آیه در کنار آیاتی که اشاره به اقدام منافقان در ساختن مسجد ضرار دارد، در سوره توبه آمده و مربوط به سال نهم هجری، اندکی پیش از جنگ تبوک است.

مسجد قبا نخستین مسجدی است که رسول الله (ص) آن را بنا کرد. آن حضرت درباره نماز خواندن در مسجد قبا فرمود: «مَنْ تَطَهَّرَ فی بَیْتِهِ ثُمَّ اتی مَسْجِدَ قُباء فَصلّی فِیهِ رَکْعَتَیْن کانَ کاجْرِ عُمْره؛ کسی که در خانه اش وضو بگیرد، آنگاه به مسجد قبا درآید و دو رکعت نماز بگزارد، ثواب یک عمره را برده است.»

نیز روایت شده که پیامبر خدا هر شنبه با پای پیاده یا سواره به مسجد قبا می آمد و در آن نماز می گزارد و می فرمود:دو رکعت نماز در مسجد قبا برای من بهتر از آن است که دوبار به بیت المقدس بروم. اگر می دانستند در قبا چیست جگر های شتران را می زدند وبه سوی قبا می تاختند تا از فضیلتش بهره مند شوند.

حدود فعلی مسجد قبا

مسجد قبا هم اکنون یکی از مهمترین و زیباترین مساجدی است که در محدوده فعلی مدینه قرار دارد، چرا که با توسعه شهر، قبا نیز در محدوده مدینه قرار گرفته است. بنای جدید آن مربوط به سال 1406 هجری قمری است و کتیبه ای سنگی که مربوط به این بازسازی است نیز در بیرون مسجد نصب شده است.

مساحت تقریبی این مسجد که در منطقه قبا که در فاصله شش کیلومتری جنوب مسجدالنبی قرار دارد و بنا های جانبی مربوط به آن، به 13500 متر مربع می رسد و به شکل زیبایی با 4 مناره با 47 متر طول ساخته شده است و گنجایش 20 هزار نمازگزار را دارد.

یک آمار خواندنی از حجاج ایرانی

لازم به یادآوری است از آغاز عملیات حج 1403 تا امروز تعداد زایران ایرانی در سرزمین وحی به بیش از 26 هزار و 150 نفر رسید.

تعداد زایران حاضر در جوار بیت الله الحرام 15 هزار و 612 ن فر است که در قالب 130 کاروان وارد این شهر شده اند.

بر اساس اطلاعیه ستاد مکه، تاکنون بیش از 13 هزار و 500 زایر در قالب 115 کاروان پس از پنج روز اقامت در شهر پیامبر و زیارت حرم رسول الله (ص) و ایمه بقیع (علیهم السلام) به مکه مشرف شدند.
24115 زایرایرانی تاکنون با 176 کاروان وارد مدینه منوره شدند و درحال حاضر 10544 نفر در قالب 76 کاروان در شهر پیامبر بسر میبرند.
گفتنی است امسال 87 هزار و 550 نفر زایر و عوامل از طریق دو فرودگاه جده و مدینه به سرزمین وحی اعزام خواهند شد. پرواز های مدینه قبل از 24 اردیبهشت ماه شروع شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حضور زایران پیش از حج تمتع در شهر پیامبر و مسجد قبا +فیلم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حضور زایران پیش از حج تمتع در شهر پیامبر و مسجد قبا +فیلم"، کلیک کنید.