تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری

تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری

رییس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق ایران با تاکید بر تحریم ها و سیاست رفع تعهد ارزی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ما در سال جاری باید تلاش کنیم که روند نزولی صادرات را متوقف کنیم.

سید مرتضی حاجی آقا میری – رییس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق ایران – در گفت وگو با تازوما، درباره پیمان سپاری ارزی و تمدید نشدن آن در سال جاری اظهار کرد: با توجه به شرایط تحریمی و قانونی شدن سیاست رفع تعهد ارزی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دولت به پیمان سپاری ارزی اصرار داشت. در شرایطی که فعالین فرش و صنایع دستی از هیچ ارز ترجیحی استفاده نمی کنند و هیچ امتیازی برای آن ها در فرایند پیش تولید، تولید و صادراتشان قایل نمی شوند، پیشنهاد ما این بود که در حد مواد اولیه قانون معافیت فرش و صنایع دستی از تعهدات ارزی را اجرا کنند. یعنی به میزان مواد اولیه کاهش دهند تا ارزش افزوده ای که دارد مشمول تعهد ارزی نشود.

وی افزود: در سال 1402 بود که پس از روند بسیار طولانی که در سازمان برنامه و بودجه، مجلس، شورای نگهبان و مجمع مصلحت نظام طی شد، این اتفاق افتاد و بر اساس بند «ک» تبصره 9 قانون بودجه متعهد بودیم که به میزان مواد اولیه ارز را بازگردانیم. طبیعتا باید وقتی در قانون بودجه تصویب شد، از اول فروردین اجرا می شد اما فقط مرحله تثبیت آن تا جلسه خردادماه شورای گفت وگوی دولت در سال 1402 طول کشید و تهیه جداول آن نیز یک هفته بعد انجام شد و ابلاغ آن توسط وزارت خانه به بانک مرکزی تا آبان ماه به طول انجامید. با وجود پیگیری های اتاق بازرگانی ایران و کمیسیون صادرات و کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اجرای آن تا 11 بهمن طول کشید و 11 بهمن یک بند قانون بودجه 1402 اجرا شد!

رییس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق ایران ادامه داد: در سال 1403 با تلاش های بسیار نیز سازمان برنامه و بودجه این بند را در لایحه بودجه قرار نداد. در نهایت با کمک چندنفر از نمایندگان مجلس، این پیشنهاد را در مجلس ثبت کردیم تا در صحن بررسی شود تا این بند مجددا در بودجه قرار گیرد اما با مخالفت اکید سازمان برنامه و بودجه مواجه شدیم و این بند متاسفانه رای نیاورد و در قانون بودجه 1403 نیز تصویب نشد.

وی مطرح کرد: درباره صنایع دستی این اتفاق در هیات دولت افتاد و بر اساس مصوبه هیات وزیران تعهدات ارزی آن ها کاهش یافت و در مورد فرایند اجرای آن نیز معاون صنایع دستی با بانک مرکزی مذاکره می کند که فرایند اجرایی آن چگونه باشد اما متاسفانه درباره فرش در دولت مقاومت شدیدی وجود دارد.

حاجی آقا میری با تاکید بر اینکه این شیوه عملکرد تبعات منفی بسیاری دارد، گفت: صادرات بیش از پیش کاهش می یابد. صادرکننده ایرانی در بازارهای بین المللی دیگر قدرتی ندارد اگر صادرات وجود نداشته باشد، اشتغال از بین می رود و در نهایت نیز روستاییان از روستاها به شهرها مهاجرت می کنند که این مسیله نیز تبعات فرهنگی، اجتماعی و حتی امنیتی برای کشور دارد.

رییس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی اتاق ایران در پایان درباره پیش بینی صادرات در سال جاری اظهار کرد: ما باید در درجه اول تلاش کنیم که سرعت روند نزولی صادرات را کاهش دهیم و متوقف کنیم. امیدوارم در مجلس جدید بتوانیم بند «ک» را به یک قانون دایمی تبدیل کنیم.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش برای توقف روند نزولی صادرات فرش دستباف در سال جاری"، کلیک کنید.