ترکیه رقیب F-35 را ساخت!/ عکس

به گزارش خبرگزاری تازوما، این بیانیه پس از دومین آزمایش پروازی مورد انتظار این جنگنده در اوایل ماه جاری در یک پایگاه نظامی در آنکارا صادر شد.

بنابر گفته کوتیل این جنگنده بهتر از F-35 است چراکه F-35 قابلیت حمل 6 تن تسلیحات را دارا است که «KAAN» در مقابل آن توان حمل 10 تن مهمات را دارد.

تمل کوتیل به خبرگزاری ترکیه گفت:« جنگنده ترکیه دو موتور دارد و در مقابل آن F-35 آمریکا تک موتوره است. داشتن دو موتور به معنای انرژی بیشتر است.»

قرار گرفتن «KAAN» در مقابل F-35 ممکن است ناشی از تصمیم ایالات متحده برای اخراج آنکارا از برنامه F-35 پس از خرید یک سیستم دفاع هوایی روسی باشد. برنامه «KAAN» به عنوان بخشی از تلاش ترکیه برای توسعه هواپیمای جنگی خود آغاز شد، زیرا نتوانست مجوز خرید جت جنگنده ساخت لاکهید مارتین را دریافت کند.

کوتیل انتظار دارد که تقاضای بالایی در بازار برای جنگنده «KAAN» وجود داشته باشد. بنابر گفته او، صنایع هوافضای ترکیه انتظار دارد که تا سال 2028 نزدیک به 20 فروند جنگنده جدید را تحویل دهد و بین سال های 2030 تا 2033 تعداد بسیار بیشتری از این جنگنده در فهرست تحویل باشد. قرار است «KAAN» بخش عظیمی از ناوگان جنگنده نیروی هوایی ترکیه را شامل شود.

طبق گزارش ها، «KAAN» مجهز به تسلیحات پیشرفته، قادر به درگیر شدن در نبرد هوا به هوا و انجام حملات مافوق صوت دقیق است.

در 6 می، یک خلبان آزمایشی صنایع هوافضای ترکیه یک نمونه اولیه «KAAN» را تا ارتفاع 3048 متری به مدت بیش از 14 دقیقه پرواز داد؛ این اتفاق تقریباً سه ماه پس از انجام اولین پرواز این جنگنده در 21 فوریه رخ داد. در طول این پرواز آزمایشی یک جت F-16 به عنوان تعقیب کننده عمل کرد.

رقیب F-35 آمریکایی از آسیا بلند می شود؟/ راستی آزمایی ادعای مدیر کل صنایع هوافضای ترکیه

مقایسه F-35 با جنگنده KAAN

برای درک بهتر ادعای مدیر کل صنایع هوافضای ترکیه در ادامه به بررسی جنگنده F-35 پرداختیم. F-35 لایتنینگ یک جنگنده چندمنظوره پنهانکار است که برای ماموریت های برتری هوایی و حمله ساخته شده است. تمرکز اصلی در ساخت این جنگنده بر روی کاهش قابلیت شناسایی آن با استفاده از رادار است. رادار با بازتاب امواج از هواپیما و بازگشت به منبع عمل می کند، بنابراین یک هواپیمای پنهانکار برای به حداقل رساندن این بازتاب طراحی شده است.

جنگنده های پنهانکار معمولاً دارای سطوح صاف و لبه های تیز هستند. این طراحی به منحرف کردن امواج رادار از گیرنده کمک می کند و در نتیجه باعث می شود جنگنده کمتر روی صفحه رادار دیده شود. F-35 دارای سطوح صاف و ترکیبی، لبه های اره ای و زوایای داخلی تیز است که همگی برای به حداقل رساندن بازتاب راداری طراحی شده اند. تسلیحات آن نیز به جای اینکه به صورت خارجی آویزان شوند، به صورت داخلی ذخیره می شوند تا ردیابی بیشتر را به حداقل برساند. در مقابل جنگنده «KAAN» یک جنگنده رادار گریز است؛ در توضیحات آمده است که این جنگنده با سطح مقطع راداری کم ساخته شده است.

یکی دیگر از نقاط قوت جنگنده F-35 دوربین های مادون قرمزی است که در اطراف جنگنده قرار گرفته اند؛ این دوربین ها در جهت های مختلف مستقر شده اند و در نهایت یک ویدیو 360 درجه را در اختیار خلبان قرار می دهند تا از طریق کلاه منحصربه فرد خود مشاهده کند. وجود این ویژگی سبب افزایش آگاهی محیطی خلبان می شود. همچنین تماشای ویدیو مشکلی برای خلبان ایجاد نمی کند؛ زیرا می تواند تمامی داده های مربوط به جنگنده را همراه با تماشای بخش های مختلف داشته باشد.

داده های مورد نیاز پرواز نیز روی یک صفحه لمسی نمایش داده می شوند که قابلیت شخصی سازی بالایی دارد. در واقع هر خلبان می تواند بر اساس تمایل خود تغییراتی را در سیستم نمایش داده های مربوط به ارزیابی میدان نبرد ایجاد کند. سیستم عامل استفاده شده در این جنگنده پیچیدگی بسیار بالایی دارد و می تواند بهترین گزینه ها را در موقعیت های مختلف ارایه کند. تا به امروز اما هیچ آماری مبنی بر دارا بودن قابلیت های مشابه در جنگنده «KAAN» ترکیه ای منتشر نشده است.

منبع: thedefensepost

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ترکیه رقیب F-35 را ساخت!/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ترکیه رقیب F-35 را ساخت!/ عکس"، کلیک کنید.