بهانه ای به نام قطعنامه! – تازوما

بهانه ای به نام قطعنامه! - تازوما

برخی فعالان بازارهای مالی که هر از گاهی دنبال سوژه ای برای ایجاد التهاب هستند، از چند روز قبل بهانه جدیدی دست و پا کرده اند تا شاید بتوانند یک بار دیگر از مردم نوسان گیری کنند.

به گزارش تازوما، ظاهرا قرار است چند کشور تروییکای اروپایی در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای علیه ایران به بهانه عدم همکاری در زمینه هسته ای پیشنهاد کنند.

دلالان بویژه در بازار ارز که ماه ها است از ثبات بازار ارز سرخورده شده اند، در حال القای این موضوع هستند با تصویب این قطعنامه، اقتصاد ایران کن فیکون می شود. حال آن که اقتصاد ایران بویژه در 9 ماه گذشته بحران هایی را پشت سر گذاشته که یک بیانیه سیاسی در برابر آنها شوخی محسوب می شود.

طوفان الاقصی، حمله تروریستی کرمان و پاسخ موشکی ایران به تروریست ها در سه کشور منطقه، حمله اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق و پاسخ بی سابقه ایران به اسراییل و به تازگی شهادت رییس جمهور از جمله مهم ترین تحولات داخلی، منطقه ای و بین المللی در کمتر از یک سال اخیر بوده اند که هیجانات اقتصادی آنها در بازارهای مالی خیلی زود تخلیه شد و همه چیز به روال عادی بازگشت.

به نظر می رسد اقتصاد ایران هوشمندتر از قبل شده و با سرعت بیشتری، پشت پرده جوسازی های رسانه ای را تشخیص داده و خنثی می کند. بنابراین همانطور که هیجانات بازار غیررسمی ارز پس از هر تنشی، به سرعت تخلیه شد، این بار هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

هدف انتخاباتی؟

البته قابل پیش بینی بود که در آستانه انتخابات ویژه ریاست جمهوری در ایران، غربی ها بخواهند از این طریق بر بازار و به تبع آن بر گفتمان کاندیداها اثر بگذارند. آن ها در روزهای پیش رو تا انتخابات حتما تلاش خواهند کرد با صدور بیانیه های سیاسی و افزایش نمادین تحریم ها و کارهایی از این دست برای جلب توجه افکار عمومی، به زعم خود مسیر انتخابات را به جای مطالبه از کاندیداها برای ارایه برنامه های کاربردی به منظور اداره کشور و حل مسایلی چون نقدینگی و تورم، به سمت مطالبه برای مذاکره با غربی ها منحرف کنند.

کشور مدت زیادی است از دوگانه مذاکره- تحریم و بازی های سیاسی با ابزار بیانیه و قطعنامه عبور کرده است. دولت سیزدهم اثبات کرد که می توان همزمان با پیگیری مذاکرات سیاسی برای رفع تحریم، امور را به گونه ای پیش برد که حتی با وجود ادامه تحریم، در اداره کشور خللی پیش نیاید. اگرچه باید برای رفع تحریم نیز تلاش کرد و دولت هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است.

عبور از تحریم در جهان چندقطبی

بازگشت صادرات نفت ایران به دوران برجام آن هم با وجود افزایش تحریم ها،  بزرگترین گواه برای خنثی سازی تحریم است.

دنیا در حال عبور از نظم تک قطبی و حرکت به سمت نظام چند قطبی است و در ساختار جدید، تحریم چندان معنایی نخواهد داشت.
خیزش بریکس و شانگهای مهمترین نشانه های این تغییر روند هستند که ایران با عضویت در آنها،  نشان داده یک بازیگر فرامنطقه ای است که به راحتی قابل تحریم نیست.

از طرفی، تجربه کشورها نشان می دهد که تحریم نبودن تضمین کننده موفقیت یک کشور نخواهد بود. در همسایگی ما ترکیه قرار دارد که نه تنها محدودیت های تحریمی ایران را ندارد، که عضو پیمان نظامی مشترک با غربی ها (ناتو) است ولی با این حال نرخ تورم این کشور که طی دو سال اخیر تا 90 درصد بالا رفته بود، پس از یک دوره کاهش، دوباره افزایشی شده و اکنون به 75 درصد رسیده است.

بنابراین باید همزمان با مذاکره برای رفع تحریم، تلاش برای خنثی سازی تحریم نیز صورت بگیرد. در این مسیر، برخی رفتارهای سیاسی تحریک آمیز همچون صدور بیانیه و قطعنامه از سوی غربی ها حتما دنبال می شود که با هوشیاری مسیولان و فعالان اقتصادی قابل مدیریت است.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهانه ای به نام قطعنامه! – تازوما" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهانه ای به نام قطعنامه! – تازوما"، کلیک کنید.