انقلاب انرژی در صنعت: ساخت کوره 1000 درجه سانتی گراد با انرژی رایگان خورشید

تینا مزدکی: برای تولید موادی مانند شیشه، سیمان و سرامیک، مواد خام اولیه باید تا دمای بالای 1000 درجه سانتی گراد حرارت ببینند. در حال حاضر، استفاده از انرژی خورشیدی برای رسیدن به این دماهای سوزان پرهزینه و ناکارآمد است، ازاین رو برای تامین انرژی کوره هایی که این مواد در آن ساخته می شوند، معمولا از انرژی مبتنی بر کربن مانند نفت یا زغال سنگ استفاده می شود. علاوه بر این محققان این پژوهش می گویند که این صنایع مسیول حدود 25 درصد از مصرف جهانی انرژی هستند.

امیلیانو کاساتی، نویسنده مقاله و دانشمند مهندسی مکانیک و فرآیند در ETH زوریخ سوییس گفت: «برای مقابله با تغییرات آب وهوایی، ما به طورکلی باید انرژی را کربن زدایی کنیم. مردم تمایل دارند که فقط به برق به عنوان انرژی فکر کنند، اما درواقع، حدود نیمی از انرژی به شکل انرژی حرارتی استفاده می شود.»

دانشمندان قبلاً صفحه های خورشیدی یا سیستم هایی گرمایشی را که تابش خورشید را از طریق آینه های ردیاب خورشید به گرما تبدیل می کنند، کشف کرده اند، اما این فناوری برای شکستن رکورد 1000 درجه سلسیوس (سانتی گراد) تلاش می کند. در مطالعه جدید، کاساتی و تیمش از خاصیتی به نام اثر تله حرارتی استفاده کردند. در این پروژه اساساً مواد نیمه شفاف به شدت نور خورشید را جذب می کنند و آن را دوباره به صورت گرما ساطع می کنند.

کوره ای زمینی که انرژی خورشید را به دام انداخته!

درواقع محققان تابش خورشیدی ورودی را به میله کوارتز مصنوعی که گرما را به دام می اندازد می تاباندند، سپس آن را به  ظرف سیلیکونی ماتی وصل کردند که گرمای کریستال را جذب می کرد. هنگامی که نور ورودی با شدت 135 برابر تابش معمولی آفتاب تابید، دمای صفحه جاذب به 1050 درجه سانتی گراد رسید، درحالی که میله کوارتز در دمای 600 درجه سانتی گراد باقی ماند.

در تحقیقات قبلی که از کوارتز مصنوعی برای به دام انداختن انرژی خورشیدی استفاده نمی کرد، اثر تله حرارتی فقط  تا 170 درجه سانتی گراد داغ می کرد. بر اساس این بیانیه، محققان در مرحله بعد مواد مختلفی ازجمله مایعات و گازهایی را که می توانند به عنوان تله های حرارتی عمل کنند، آزمایش کردند و موفق شدند به دماهای داغ تری برسند.

در مرحله بعد، محققان چگونگی استفاده از این فناوری را در مقیاس بزرگ تر برای دادن شانس بیشتر استفاده در صنایع بررسی خواهند کرد. کاساتی می گوید:«انرژی خورشیدی به آسانی در دسترس است و اکنون فناوری نیز در دسترس است. برای ایجاد انگیزه در پذیرش صنعت، ما باید قابلیت اقتصادی و مزایای این فناوری را در مقیاس گسترده تر نشان دهیم.»

منبع: livescience

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انقلاب انرژی در صنعت: ساخت کوره 1000 درجه سانتی گراد با انرژی رایگان خورشید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انقلاب انرژی در صنعت: ساخت کوره 1000 درجه سانتی گراد با انرژی رایگان خورشید"، کلیک کنید.