استمرار و تقویت شیعه را به امام ریوف مدیون هستیم

استمرار و تقویت شیعه را به امام ریوف مدیون هستیم

تازوما/فارس امروز 11 ذی القعده آخرین روز از دهه کرامت، مصادف با میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) است. شخصیتی که در شیعه اثنی عشری شدن ایرانیان تاثیر بسزایی داشته است و ما استمرار و تقویت شیعه را به امام رضا (ع) مدیون هستیم.

علی بن موسی الرضا(ع)، فرزند موسی بن جعفر(ع) و نجمه خاتون است. دوران زندگی این امام بزرگوار همزمان با حکومت عباسیان و مشکلات عدیده ای از جمله جنگ های داخلی و شورش های مختلف علیه حکومت بوده است. دوران امامت وی همزمان با سه خلیفه عباسی، شامل: هارون الرشید، امین و مامون است. در عصر حکومت هارون و امین ایشان غالباً به مباحثه با مذاهب دیگر در باب اعتقادات اسلامی و ترویج مذهب امامیه می پرداختند.

 در این دوران با تدارک سفر و مناظرات با بزرگان ادیان و مذاهب سعی در کاهش گسترش مذاهب دیگر از جمله جریان واقفیه، که پس از شهادت امام موسی کاظم(ع) و انکار امامت وی رخ داد، می پرداختند. امام هشتم، تا پیش از سفر به خراسان در مدینه زندگی می کردند، در نهایت به دست مامون به شهادت رسیدند و در یکی از روستاهای توس به نام سناباد به خاک سپرده شدند.

 با توجه به سالروز میلاد با سعادت امام ریوف، گفت وگویی با حجت الاسلام والمسلمین حسین ملک مکان، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی  فارس انجام دادیم که در ادامه می خوانیم.

تازوما – حضور امام رضا(ع) تا چه میزان در شیعه اثنی عشری شدن ایرانیان موثر بوده است؟

اهل بیت(ع) در هر کجا بودند در هدایت مردم نقش بسزایی داشتند. نقش اصلی اهل بیت از جمله امام رضا(ع) نیز در آگاهی مردم و روشن شدن و تدین مردم و شیعه اثنی عشری شدن آنان قطعاً بسیار تاثیرگذار بوده است.

تازوما ـ از تاثیر هجرت امام رضا (ع) به ایران بر مکتب شیعه و دین مبین اسلام بفرمایید.

امام رضا(ع) در واقع بعد از آمدنشان به ایران به نوعی محور شدند، همان طور که در تاریخ مشخص است قبل از امام به ایران مردم مسلمان بوده اند اما، این تدین و شیعه شدن گسترش پیدا کرد و تقویت شد. با حضور امام رضا(ع) و برادران ایشان در اقصی نقاط ایران و بعد شهادتشان قاعدتاً مبلغ و مبین مذهب شیعه بودند خاندان اهل بیت و امام رضا محور تشیع هستند لذا استمرار شیعه و تقویت شیعه را به امام رضا در ایران اسلامی مدیون هستیم.

تازوما ـ چرا به امام رضا( ع) القابی چون شمس الشموس، امام ریوف و …گفته می شود؟

ایمه اطهار هر کدام دارای ویژگی خاص بودند. در تازوما، عطوفت، نورانی بودن، عدالت و غیره زبانزد هستند. اما هر کدام در یک ویژگی شناخته شده و این ویژگی در آنها برجسته شده است، مثلاً امام علی(ع) را به عدالت می شناسند، امام حسن(ع) را به کرامت و امام رضا را به ریوفت می شناسیم.

داستان ضامن آهو را شنیده ایم، این ریوف بودن امام رضا(ع) باعث می شد حتی حیوانات به ایشان پناه ببرند. لذا این ویژگی ها یک مقدار برجسته تر شده، وگرنه مهربانی در وجود همه ایمه بوده است.

عنوان خورشید ولایت هم مطرح می شود که وقتی یکی از خاندان اهل بیت(ع) در ایران مستقر شده، همانند این است که خورشیدی در ایران طلوع کرده است. شمس الشموس هم به دلیل ویژگی خاصی است که ایشان داشتند، لذا این القاب به این عزیزان داده شده است.

تازوما ـ به نظر شما نامگذاری دهه ای به نام کرامت تا چه حد می تواند ایرانیان را با فرهنگ ناب اسلام و مکتب تشیع آشنا کند؟

این مناسبت ها فرصت هستند. فرصتی که دهه کرامت، با ولادت حضرت معصومه(س) و در بین آن بزرگداشت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) برادر ایشان و در انتها هم ولادت امام رضا (ع) است.

 این ها یک فرصت و بهانه ای است هم برای تبیین ابعاد معنوی و سیاسی زندگی این بزرگواران، هم برای بیان گفته ها و کلمات و هدایت اینان. در واقع تبیین اهدافی که این بزرگواران داشتند. این فرصت ها بهانه ای می شود که ذهن ها متمرکز و متمایل به سمت دین اسلام و قرآن شود.

معمولاً وقتی یک نامگذاری صورت می پذیرد، کلاً در آن ایام، اذهان و برنامه ها و رویکردها به آن سمت و سوق داده می شود، به نوعی بهانه ای می شود برای معرفی این شخصیت ها و فرصتی برای تبیین شخصیت این بزرگواران. ذهن ها و دل ها آماده می شود، محافل، جشن ها و برنامه های مختلفی که برگزار می شود و از این فرصت استفاده می شود، برای آگاهی مردم، روشن کردن و توجه نشان دادن مردم به سمت اهل بیت و خاندان پیامبر و قطعاً می تواند بسیار موثر و تاثیرگذار باشد.

بحمد الهی برنامه های بسیار خوبی هم در دهه کرامت در فارس اجرا شده است. به غیر از جشن های متعدد در شهرها، محله ها، مساجد و امامزاده ها که برگزار شد، محافل قرآنی، اطعام ها و خدماتی که به محرومین داده می شود، زیر پرچم اهل بیت است و تماماً بهانه ای است برای خدمت کردن، که انشاالله خداوند توفیق بدهد.

تازوما ـ چه پیشنهادی برای استفاده هرچه بهتر از دهه کرامت و همچنین بزرگداشت امامزادگانی نظیر شاهچراغ (ع) دارید؟

به هر حال از جهات مختلف باید کار شود. جشن ها یک راه حل برای معرفی و حضور مردم در جلسات تبیینی هستند. اقدام دیگری  که می توان انجام داد، کارهای هنری و جذابی است که می تواند این شخصیت ها را معرفی کند و باید مد نظر قرار بگیرند.

استفاده از فضای مجازی که خیلی از مردم درگیر آن هستند، در واقع این فضاها می تواند فضای مناسبی برای تبیین شخصیت این بزرگواران خصوصاً، حضرت شاهچراغ(ع) در استان فارس و شیراز فراهم کند.

به هر حال هر کسی از هر ظرفیتی که در اختیار دارد، باید برای معرفی شخصیت های بزرگ و اثرگذاری آنها در جامعه استفاده کند و زیر پرچم و سایه این بزرگواران، هر خدمتی می تواند به نام ایشان ارایه دهند که مردم هرچه بیشتر شیفته و عاشق اهل بیت(ع) شوند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استمرار و تقویت شیعه را به امام ریوف مدیون هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استمرار و تقویت شیعه را به امام ریوف مدیون هستیم"، کلیک کنید.