از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران

تازوما/خراسان رضوی ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد سال 1361 پس از 34 روز نبرد بی امان، خرمشهر به طور کامل از اشغال نظامیان عراق خارج شد و عملیات بیت المقدس پس از گذشت 22 روز شروع و در دهم اردیبهشت همان سال به پیروزی رسید.

هرچند اشغال خرمشهر توسط عراق به عنوان مهمترین برگ برنده برای وادار ساختن ایران به شرکت در هرگونه مذاکرات صلح تلقی می شد، لذا آزادسازی این شهر می توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی ایران بر نیروهای متجاوز و اثبات برتری نظامی باشد.

در همین خصوص عملیات بیت المقدس با هدف آزادسازی جاده اهواز – خرمشهر و خارج شدن این مسیر از برد توپخانه دشمن در ساعت 30 دقیقه بامداد دهم اردیبهشت 1361 با قرایت رمز عملیات «بسم الله الرحمن الرحیم. بسم الله القاسم الجبارین، یا علی ابن ابی طالب» از سوی فرماندهی مشترک آغاز شد.

ساعت 2 بعدازظهر، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز «مسجد جامع» و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد. بدین ترتیب این شهر مقاوم، که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در چهار آبان 1359 به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، آزاد شد.

«محمدحسین عاقبتی» یکی از فرزندان جنوب خراسان رضوی است که به این مناطق جنگی رفت و همراه دوستان خود در گروهی 15 نفره به نام «اخلاص» در سوسنگرد برای شناسایی مناطق جنگی ماموریت پیدا می کند.

او اهل روستای میرآباد از توابع شهرستان خلیل آباد است که 8 سال از زندگی خود را در مناطق جنگی به عنوان یک رزمنده جهادی سپری کرده و مسیولیت های فراوانی برعهده داشته و در عملیات های مختلف از قبیل «طریق القدس، فتح المبین، بدر، نصر» مجروح شده و فقط برای مداوا به پشت جبهه بر می گشت.

عاقبتی همچنین طی این سال ها مسیولیت های فراوانی همچون فرهنگی، جهاد، خدماتی، مسیول شناسایی و فرماندهی گردان را برعهده داشته است.

از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران

وی در گفت و گو با تازوما یکی از بزرگترین رویدادهای دوران جنگ را «فتح خرمشهر» دانست و افزود: اولین مراحل کار در اردیبهشت سال 61 از دو منطقه غرب آبادان و جنوب سوسنگرد آغاز شد که در این مرحله توفیق چندانی کسب نکردیم.

این رزمنده دفاع مقدس اظهار کرد: اما در مرحله دوم رزمندگانی که از سمت آبادان و خرمشهر آمده بودند، موفق شدند خط دشمن را بشکنند و از طرف جنوب سوسنگرد تا مرز، دشمن را عقب برانیم تا امکانات به دشمن در خرمشهر نرسد؛ عملیات بیت المقدس با رمز یا علی بن ابیطالب، 23 روز طول کشید تا اینکه با عملیات های مختلف و در روز سوم خرداد، خط دشمن شکست و دشمن از مرز به عقب رانده و خرمشهر آزاد شد.

وی که در این عملیات نقش آفرینی داشته است، اظهار کرد: در این عملیات بچه های خراسان به همراه «شهید برونسی» مامور شدیم از قرارگاه قدس در اهواز، شبانه خط دشمن را شکسته و تقریباً حلقه محاصره خرمشهر را تنگ تر کنیم، به طوری که جاده سمت بصره و شلمچه تا لب آب بسته شد.

عاقبتی بیان کرد: در واقع هر شب، دشمن عملیات های مختلفی برای رسیدن به خرمشهر داشت زیرا هدفش آزادسازی نیروهای محاصره شده اش بود.

وی گفت: در آن عملیات تانک های زیادی از دشمن گرفتیم و تیپ جوادالایمه را تشکیل دادیم، به طوری که هر غنیمتی به دست می آوردیم فوراً نام و آرم تیپ جوادالایمه خراسان را بر روی آنها حک می کردیم.

وی افزود: در روز سوم خرداد مسیول گروهان بودم و مجروح شدم، البته تعداد زیادی نیروهای عراقی در وسط میدان بین نیروهای ایرانی و عراقی مانده بودند و از ما درخواست کمک داشتند و از سویی آتش فراوانی بر همدیگر می گشودند.

عاقبتی تصریح کرد: در این شرایط از بچه ها خواستم مراقبم باشند تا بروم و عراقی ها را بیاورم. پس از آنکه عده ای از آنها را آوردم، حین بازگشت در مرحله دوم مجروح و به کمک دوستان به پشت خاک ریز آورده شدم و همان لحظه بیسیم اعلام کرد، «خرمشهر آزاد شد».

از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران

این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: فتح خرمشهر بسیار سخت بود اما مردم همه تمام توان خود را روی این کار گذاشتند؛ از دوم فروردین با شروع عملیات فتح المبین که با حضور همه رزمندگان انجام گرفت و پس از آن بدون اینکه دوستان تجدید قوا یابند، در دهم اردیبهشت عملیات بیت المقدس در یک فاصله کوتاهی اجرا شد و در هر دو عملیات رزمندگان پیروز شدند.

وی افزود: در عملیاتی که همزمان با ایام عید بود ستاد پشتیبانی انواع نان خشک، کلوچه محلی و میوه های فصل را به منطقه می آورد. در واقع مردم ایران با هر چه می توانستند به کمک آمده بودند، از مادر شهید در پشت جبهه گرفته تا یک رزمنده در جبهه جنگ لذا به جرات می توانم بگویم، افرادی فقط برای فتح خرمشهر آمده بودند که شاید پس از پیروزی تا پایان جنگ به منطقه عملیاتی نیامدند، از این رو در فتح خرمشهر نیرویی خدایی در مردم ایجاد شد تا خرمشهر آزاد شود.

عاقبتی ادامه داد: دشمن پس از پیروزی های رزمندگان ما در عملیات های مختلف، حساب ویژه ای بر روی ایران و نظام اسلامی باز کرد و پس از گذشت بیش از چهار دهه از عمر نظام هنوز هم جرات تعرض به این کشور را نمی کند.

وی افزود: در واقع آن عملیات ها کشور را بیمه کرد زیرا آنان می دانند از نسل جنگ هنوز افراد زیادی در کشور حضور دارند. باید باور کنیم که خدا خواسته خون آنان از حضورشان برای کشور با ارزش تر شود و اگر بعضی از این شهدا امروز زنده بودند، یادی هم از آنها نمی شد. به نظر من انسان های بزرگی در زمان جنگ بودند که در آن زمان بسیار تاثیرگذار بودند که اگر الان حضور داشتند در سطح یک مسیول مطرح بودند.

این ایثارگر همچنین در خصوص ویژگی رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: انتظار، یکی از زیباترین دل مشغولی های رزمندگان بود که نمی دانستند شهادت چه لحظه ای به سراغ آنان می آید، ولی تصور قطعی شان این بود که بالاخره یک سوی جنگ «شهادت» است. البته کسانی هم به صحنه جنگ آمدند که یک روز هم نتوانستند خود را به خط مقدم برسانند و جانشان را دوست داشتند.

از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران

وی به زیباترین تاثیر جنگ بر افراد اشاره کرد و افزود: زیباترین تاثیر جنگ را می توان تهذیب نفس دانست، اگرچه در زمان جنگ فرمانده و ارتشی و رزمنده در یک لباس و یکنواخت و در یک مقام بودند اما اکنون دوستانی هستند که سال ها در بستر خوابیده اند و درب و دیوار را نگاه می کنند؛ اما برخی مواقع حقوق جانبازی دیگر کارساز نیست و یک احوالپرسی و خبرگیری، برای آن فرد به تمام دنیا می ارزد.

عاقبتی در پاسخ به این سوال که رزمنده واقعی از نظر شما چه کسی است؟ اظهار کرد: رزمنده به کسی اطلاق می شود که وجودش را برای مردم فدا کند؛ البته به گمانم برخی افراد هدف اصلی رزمندگان آن زمان را نمی دانند چون آنها برای دفاع از حق مظلوم و آزاد مردی به کارزار رفتند.

وی در ادامه با اظهار تاسف از اینکه به خوبی نتوانسته ایم خاطرات شهدا را به نسل جدید منتقل کنیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی مواقع در خاطرات رزمندگان و شهدا به قدری دستکاری شده که به یک افسانه تبدیل شده اند تا واقعیت؛ با این عمل ارزش حضور شهدا، رزمندگان، جانبازان و اسرا که در آن صحنه های سخت به طور گروهی و با یکدیگر کار می کرده اند، بسیار کم می شود و برای کودکان آینده جز داستان هایی غیر واقعی چیزی باقی نخواهد ماند.

عاقبتی افزود: ما مدیون خون شهدا هستیم و امروز به حال آنان غبطه می خورم که به آن مقام والا رسیدند و رفتند و به عنوان یک رزمنده امیدواریم لااقل به آن حکومت اسلامی که رهبر کبیر انقلاب مدنظر داشت نزدیکتر شویم تا مردم ایران بتوانند در آسایش و آرامش زندگی کنند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از اشغال تا آزادی؛ خرمشهر پلاک عزت ایران"، کلیک کنید.