اروپا بی اعتماد به آمریکا/ مسیر ناهموار تعامل با غرب

اروپا بی اعتماد به آمریکا/ مسیر ناهموار تعامل با غرب

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه اروپا نگران است اگر سیاست های آمریکا به ایجاد چالش جدی میان ایران و اروپا منجر شود، ممکن است مورد حمایت آمریکا قرار نگیرند، گفت: اینکه رویکرد اروپا نسبت به ایران کاملاً تغییر کرده است یا خیر، همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد، بنابراین در رابطه با اروپا همچنان باید محتاط بود.

به گزارش تازوما، به نقل از «راهبرد معاصر»؛ دیوید کامرون، وزیر امور خارجه انگلیس در جلسه کمیته روابط بین المللی و دفاعی مجلس اعیان درباره طرح قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های ادعایی «تروریستی» گفت: انجام چنین اقدامی علیه سپاه ضرورت ندارد و وضعیت فعلی که کلیت سپاه در فهرست تحریم ها قرار گرفته است، کفایت می کند. 

وی افزود: همه اقداماتی که باید برای اعمال فشار علیه ایران انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم اگر جایی آنجا کار غیرقانونی انجام دهند، می توانند علیه آن ها اقدام کنیم در چارچوب نظام تحریم هایی که تقویتشان کرده ایم، وجود دارند.

وزیر امور خارجه انگلیس با اعتراف به اینکه چنین اقدامی برای لندن زیان بار خواهد بود، عنوان کرد، طرح قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های ادعایی «تروریستی» عملاً به روابط دیپلماتیک ما پایان خواهد داد.

اظهارات دیپلمات ارشد انگلیسی درحالی است که سران اروپا مدتی است به ویژه بعد از حمله تنبیهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رژیم صهیونیستی به ظاهر راه جدا کردن سیاست های خود را از آمریکا در پیش گرفته اند که موضع گیری محتاطانه نسبت به جنبش دانشگاهیان در آمریکا و نقاط مختلف جهان، ابراز تمایل برای توسعه روابط با چین و… از آن جمله اند. 

نگرانی اروپا افزایش یافت و واهمه دارند اگر با تحریکات آمریکا بخواهند مانند دو دهه گذشته برخورد کنند، ممکن است به زیان اروپا و آسیب دیدن روابطشان منجر شود

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسایل بین الملل درباره موضع گیری متفاوت اروپا در برابر موضوعات مرتبط با ایران و مقاومت در برابر سیاست های آمریکا به «راهبرد معاصر» گفت: در دست کم 50 سال گذشته همراهی اروپا با آمریکا کاملاً مشهود بوده است و حتی روز به روز شاهد افزایش همکاری ها میان آمریکا و اروپا در موضوعات مختلف بوده ایم. 

وی افزود: اگر نموداری برای همکاری و همراهی اروپا با آمریکا رسم شود، به این نتیجه دست خواهیم یافت قبل و بعد از تشکیل اتحادیه اروپا آن ها همراهی روز افزونی با آمریکایی ها داشتند و دارند. 

کارشناس مسایل بین الملل درباره تغییرات قابل ملاحظه در رویکردهای اروپا نسبت به ایران عنوان کرد: بعد از عملیات «وعده صادق» واقعیت میدانی ایران برای اروپایی ها عیان شد، به این معنا که آن ها به عینه با توانمندی های آفندی پدافندی جمهوری اسلامی آشنا شدند، لذا نگرانی اروپا افزایش یافت و واهمه دارند اگر با تحریکات آمریکا بخواهند مانند دو دهه گذشته برخورد کنند، ممکن است به زیان اروپا و آسیب دیدن روابطشان منجر شود.

صدرالحسینی گفت: هرچند تاکنون از جانب جمهوری اسلامی ایران کمترین تهدیدی علیه طرف اروپایی انجام نشده است، اما اروپایی ها نگران هستند همان گونه که آمریکا آن ها را وارد ورطه جنگ اوکراین کرد و مجبور شدند در اشکال مختلف از  اوکراین حمایت مالی و تسلیحاتی کنند، این بار نیز در دام زیاده خواهی های آمریکا گرفتار شوند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه بعد از عملیات «طوفان الاقصی» آمریکا اوکراین را رها کرد تا از رژیم صهیونیستی حمایت کند، لذا اروپا نگران است در صورتی که سیاست های آمریکا به ایجاد اختلاف و چالش جدی میان ایران و اروپا منجر شود، ممکن است مورد حمایت آمریکا قرار نگیرند و نتوانند آسیب های وارد شده را جبران کنند. 

کارشناس مسایل بین الملل تاکید کرد: حمایت اروپا از جنبش دانشجویان، ابراز تمایل برای توسعه همکاری ها با چین یا ابراز تردید در زمینه کمک به اوکراین ناشی از عملکرد ناموفق و  عمل نکردن آمریکا به وعده هایش در قبال شرکاست که باعث می شود اروپا محتاطانه عمل کند. 

وی افزود: اینکه رویکرد اروپا نسبت به ایران کاملاً تغییر کرده است یا خیر، همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد، بنابراین در رابطه با اروپا همچنان باید محتاط بود تا زمانی که اطمینان حاصل شود اروپا در موضوعات مختلف به صورت عملی رفتار خود را از ضرباهنگ آمریکایی ها جدا کرده و رفتاری معقول با جمهوری اسلامی در پیش گرفته است.

صدرالحسینی عنوان کرد: وقتی اروپایی ها حقوق مسلم جمهوری اسلامی ایران را در ابعاد مختلف  محترم شمردند و از رابطه برد- برد پیروی کردند، می توان گفت رفتار اروپایی ها تغییر کرده است؛ در غیر این صورت شواهدی که از دو دهه گذشته به ویژه در مباحث مرتبط با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران برجای مانده، گویای این واقعیت مهم است اروپایی ها نتوانستند مسیر واقعی را در راستای حفظ منافع خود و منافع جمهوری اسلامی در پیش بگیرند.

وی گفت:  با توجه به سوابق تاریخی رفتارهای اروپا در قبال ایران باید کاملاً مراقب اروپایی ها بود و به هیچ عنوان نباید با تغییراتی که نسبت به خواسته های آمریکا از خود نشان می دهند، این باور غلط ایجاد شود دوست ما شده اند؛ بلکه باید کاملاً با نگاه تردید به اروپایی ها نگریست. 

کارشناس مسایل بین الملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران راه همکاری و توسعه روابط دوستانه را برای کشورهای مختلف ازجمله اروپا باز کرده است، مشروط بر اینکه به وظایف خود در قبال ما متعهد باشند و علیه ایران کارشکنی نکنند، بنابراین رویکرد تهران تعامل برای حفظ منافع همه طرفهاست. 

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اروپا بی اعتماد به آمریکا/ مسیر ناهموار تعامل با غرب" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اروپا بی اعتماد به آمریکا/ مسیر ناهموار تعامل با غرب"، کلیک کنید.