آمریکا و غرب، ابایی از زیرپاگذاشتن حقوق بین الملل ندارند

آمریکا و غرب، ابایی از زیرپاگذاشتن حقوق بین الملل ندارند

چند روز پیش نامه ای به امضای 12 سناتور آمریکایی خطاب به دیوان کیفری بین المللی در رسانه ها منتشر شد که منطوق و مضمون آن این گونه است: در صورت صدور حکم بازداشت احتمالی علیه مقامات رژیم صهیونیستی، تحریم های شدیدی علیه اعضای دیوان و خانواده آن ها وضع خواهد شد!

فارغ از بررسی حقوقی محتوای چنین نامه ای، دو نکته مستخرج از آن غیرقابل اغماض است: آمریکا و غرب، حقوق بین الملل را درجه بندی شده پذیرفته اند و ابایی هم از زیرپاگذاشتن آن با دستاویزهای کاملاً سیاسی ندارند.

نکته دوم این که، موفقیت و اثرگذاری نظام حقوق بین الملل نیازمند تجدیدنظر جدی هم از حیث ساختاری و هم از حیث محتوایی است.

رفتارهای خودسرانه کشورهای غربی، روند بلوغ حقوق بین الملل و نافذ شدن آن را کُند کرده است. یکی از نمونه های اجلای نگاه سیاسی و جانب دارانه به مقوله حقوق بشر و حتی حقوق بشردوستانه، وضعیت اخیر نسل کشی وحشیانه رژیم صهیونیستی، حمله به غیر نظامیان، اماکن درمانی و آموزشی، مقر نهادهایی که تحت حمایت بین المللی هستند یا مراکز خبری و کشتار گسترده کودکان و زنان در غزه است.

این وقایع، بیش از هفت ماه است ناکارآمدی عملی نظام حقوق بین الملل را در جلوگیری از چنین فجایعی به رخ جهانیان می کشد و سند تاریخی روشن دیگری بر واقعیت نگاه برخی کشورهای غربی نسبت به مقوله حقوق بشر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا و غرب، ابایی از زیرپاگذاشتن حقوق بین الملل ندارند" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا و غرب، ابایی از زیرپاگذاشتن حقوق بین الملل ندارند"، کلیک کنید.