آمریکا آثار تاریخی 65 میلیون دلاری ایتالیا را پس داد

مقام های ایالات متحده آمریکا صدها اثر تاریخی مسروقه به ارزش ده ها میلیون دلار را به ایتالیا تحویل دادند.

به گزارش تازوما، ایتالیا روز سه شنبه (28 می 2024) حدود 600 شیء تاریخی از جمله چند مجسمه برنزی باستانی، سکه های طلا، موزاییک و دست نوشته هایی به ارزش 60 میلیون یورو (65 میلیون دلار) را که سال ها قبل غارت شده بودند و به موزه ها، گالری ها و مجموعه داران ایالات متحده آمریکا فروخته شده بودند را که در نتیجه تحقیقات جنایی بازیابی شده اند از مقام های ایالات متحده آمریکا تحویل گرفتند.

«گاردین» نوشت، «جک مارکل» ـ سفیر ایالات متحده آمریکا ـ، «متیو باگدانوس»، ـ رییس واحد قاچاق آثار باستانی دادستانی ناحیه ای نیویورک و اعضاء وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا ـ در کنار اعضاء وزارت فرهنگ ایتالیا در مراسم تحویل این مجموعه آثار تاریخی حضور داشتند.

این آخرین نمایش از نتیجه تلاش چندین دهه ای ایتالیا برای بازیابی آثار باستانی بود که توسط سارقان مقبره غارت شده یا از قلمرو این کشور دزدیده شده بودند و به دلالان عتیقه فروخته شدند. اغلب تاریخچه این آثار تاریخی را جعل می کردند تا آن ها را به حراجی ها و موزه ها بفروشند.

مجسمه برنز یونان باستان که «جوانی پیروز» نام دارد و موضوع یک جنگ دادگاه چند دهه ای بین ایتالیا و موزه گتی واقع در مالیبو، کالیفرنیا بوده است، در این مجموعه آثار تاریخی استردادشده وجود نداشت.

این مجسمه ارزشمند اخیراً پس از اینکه دادگاه حقوق بشر اروپا قاطعانه از حق ایتالیا برای مصادره آن حمایت کرد و مجدداً تایید کرد که به طور غیرقانونی از ایتالیا خارج شده است، دوباره خبرساز شد. مقامات امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا از اظهار نظر درباره اینکه آیا «جوانی پیروز» ممکن است بازگردانده شوند یا نه، خودداری کردند و گفتند این بخشی از تحقیقاتی است که در حال انجام است.

آمریکا آثار تاریخی 65 میلیون دلاری ایتالیا را پس داد

از جمله ارزشمندترین اشیایی که روز سه شنبه به نمایش گذاشته شد به یک سکه نقره قرن چهارمی می توان اشاره کرد که پیش از سال 2013 از یک محوطه کاوش غیرقانونی در سیسیل غارت و به انگلستان قاچاق شده بود. به گفته مقام های آمریکا، این سکه که به قیمت 500 هزار دلار به فروش گذاشته شده بود، سال گذشته در نیویورک پیدا شده است. همچنین سایر اشیاء نیز موزه هنر متروپولیتن نیویورک بازگردانده شده است.

قدمت اشیاء استردادشده به قرن نهم پیش از میلاد تا قرن دوم میلادی بازمی گردد. این مجموعه یک مجسمه برنز در ابعاد انسان واقعی، چندین سردیس برنز و چند ظرف اتروسکی را نیز شامل می شود. از دیگر اشیاء استردادشده می توان به نقاشی های رنگ روغن قرن شانزدهمی و قرن نوزدهمی اشاره کرد که از موزه ها، موسسه های مذهبی و خانه های شخصی به سرقت رفته اند.  

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا آثار تاریخی 65 میلیون دلاری ایتالیا را پس داد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا آثار تاریخی 65 میلیون دلاری ایتالیا را پس داد"، کلیک کنید.