آخرین وضعیت مبارزه با قاچاق کتاب

آخرین وضعیت مبارزه با قاچاق کتاب

یاسر احمدوند با ارایه توضیحاتی درباره وضعیت مبارزه با قاچاق کتاب، در عین حال درباره تخفیف 50 درصدی برخی کتاب ها می گوید: این امر لزوما با مسیله قاچاق و تکثیر غیرقانونی کتاب ها مرتبط نیست بلکه ما در زمینه قیمت گذاری کتاب اختلال هایی داریم.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن حضور در غرفه تازوما در نمایشگاه رسانه های ایران درباره اینکه به نظر می رسد موضوع مبارزه با قاچاق کتاب، در سال های اخیر کمرنگ تر شده است، درباره اقدامات معاونت فرهنگی درباره این موضوع، اظهار کرد: از موضوعات اصلی مورد توجه ما، سامان دادن به بازار کتاب است؛ بخشی از موضوع مسیله نظارت بر تکثیر غیرقانونی آثار مجاز و بخشی دیگر فروش غیرقانونی آثار غیرمجاز است.

 او افزود: درواقع در بازار کتاب با دو پدیده روبه رو هستیم؛ برخی آثاری که مجاز هستند و توسط سودجویان تکثیر شده و به فروش می رسند و نفعی از این بازار به صاحبان حق یعنی ناشران و پدیدآوردندگان نمی رسد. در این زمینه توقع این است ناشرانی که حق شان ضایع شده و همین طور صنف فعالانه عمل کنند زیرا نقض حق صورت می گیرد و باید صاحب حق پیگیری، شکایت و مراجعه کند که در این زمینه کنشگری پایین است و ناشران پیگیر موضوع نیستند.

 احمدوند سپس بیان کرد: از طرف دیگر آثاری هم هستند که غیرمجازند و این کتاب ها گاه در میان دست فروشان و گاه در صفحات وب و شبکه های اجتماعی فروخته می شوند. این  موضوع نیز از موضوع های مورد توجه ماست. ستادی برای ساماندهی بازار کتاب تشکیل شده، جلسات آن برگزار می شود و دستگاه های مختلف حضور دارند. در زمینه نظارت بر فضای مجازی و فضای وب دارد رصد دایمی ای اتفاق می افتد؛ مجموعه ای به عنوان ناظر فعال ما به صورت مستمر فضای وب را رصد می کند و گزارش  می دهد، شاید بیش از 15 پایگاه را به معاونت فضای مجازی  دادستانی گزارش دادیم که مسدود شدند.

 او ادامه داد: به این وبگاه ها ابلاغ شده که باید به وزارت ارشاد مراجعه کنند، تاییدیه بگیرند و مسیله شان حل شود تا بتوانند فعالیت شان را از سر بگیرند که برخی مراجعه کرده و مسایل شان را حل کردند و برخی هم در حال پیگیری هستند که مشکلات شان حل شود.

 معاون فرهنگی وزارت ارشاد خاطرنشان کرد: در فضای واقعی برای برخورد با دست فروشان موانعی داریم که باعث می شود نتوانیم به صورت پایدار فضا را کنترل کنیم؛ در یک نوبت می توان رفت و آن ها را جمع کرد اما روز بعد و روزهای بعدی باز بساط می کنند بنابراین احتیاج به کار بیشتری داریم. طرحی با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی و دستگاه های انتظامی و امنیتی آماده شده تا برای دست فروشان جاهای دیگری در نظر گرفته شود و با کمک صنف شناسنامه دار شوند و بر آن ها نظارت شود و فعالیت قانونی داشته باشند.

 او درباره اینکه در این صورت شاهد عرضه کتاب ها با تخفیف 50 درصد در سطح شهر نخواهیم بود، گفت: ممکن است همچنان باشد زیرا این موضوع لزوما مرتبط با مسیله قاچاق و تکثیر غیرقانونی نیست. ما در زمینه قیمت گذاری کتاب اختلال هایی داریم که باعث می شود قیمت گذاری برخی کتاب ها بالا باشد و با تخفیف های بالا هم ارایه شوند. ممکن است این اتفاق در صنوف دیگر و کالاهای دیگر بیفتد که باید در این زمینه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم  اتفاق بیفتد که چه کالایی را تهیه کنند و صِرف تخفیف نباید مشوق خرید باشد. ما احتیاج به اطلاع رسانی و افزایش سواد خرید محصول فرهنگی داریم.

 معاون فرهنگی ارشاد درباره کاغذ و اقدامان این معاونت برای دسترسی ناشران به کاغذ با قیمت مناسب نیز گفت: یکی از کارهایی که ما داریم انجام می دهیم، رصد دایمی واردات کاغذ است تا بازار خالی از کاغذ نباشد که محدودیت عرضه به وجود بیاید و باعث افزایش قیمت شود. قیمتی که الان در بازار وجود دارد، با توجه به نرخ ارز قیمت منطقی ای است. گران است اما با این نرخ ارز همین قیمت باید اتفاق بیفتد؛ بنابراین بخشی از کار ما این است و بخشی هم کمک به تولید داخلی در سال آینده است تا تولید در داخل افزایش یابد و با این اقدام قیمت کالای خارجی کنترل شود و کاغذ با قیمت مناسبی ارایه شود.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین وضعیت مبارزه با قاچاق کتاب" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین وضعیت مبارزه با قاچاق کتاب"، کلیک کنید.