«آبله آلاسکایی»؛ از علایم تا چگونگی گسترش

«آبله آلاسکایی»؛ از علایم تا چگونگی گسترش

ثبت یک مورد مرگ ناشی از بیماری آبله آلاسکایی در «آلاسکا»ی آمریکا، نگرانی هایی را در مورد گسترش و احتمال مرگبار بودن این ویروس که اخیرا کشف شده، ایجاد کرده است.

به گزارش تازوما، مقامات بهداشتی در ایالت آلاسکای آمریکا به مدت 9 سال از یک ویروس غیرعادی که باعث علایمی نادر و نسبتاً خفیف در منطقه «فربنکس» آلاسکا می شد، آگاه بودند. با این حال مورد اخیر در این ایالت که منجر به مرگ یک مرد شده، توجهات را به این بیماری جلب کرده است.

آبله آلاسکایی چیست؟

آبله آلاسکایی متعلق به خانواده ای از ویروس های موسوم به «پاکس ویریده» است که می توانند حیوانات و انسان ها را آلوده کنند. این دسته ویروس ها عمدتا آبله یا ضایعات پوستی ایجاد می کنند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. برخی از آنها خطرناک تر در نظر گرفته می شوند.

آبله شاید مشهورترین بیماری ناشی از چنین ویروسی باشد. با این حال سایر اعضای خانواده ویروس ها نیز که عبارتند از آبله شتر، آبله گاوی، آبله اسب و آبله میمونی کمابیش شناخته شده هستند.

آبله آلاسکایی که نخستین مورد آن در سال 2015 میلادی کشف شد به طور عمده در پستانداران کوچک از جمله وُل های پشت سرخ، جونده ای کوچک شبیه به موش و بومی آلاسکا، دیده شده است. با این حال مقامات بهداشتی می گویند حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نیز ممکن است ناقل این ویروس باشند.

علایم آبله آلاسکایی چیست؟

افراد مبتلا به آبله آلاسکایی یک یا چند برآمدگی یا جوش روی پوست و همچنین درد مفاصل یا عضله و همچنین غدد لنفاوی متورم دارند.

تقریباً همه بیماران علایم خفیفی داشتند که پس از چند هفته خود به خود برطرف شدند. با این وجود افرادی که مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند ممکن است در معرض خطر علایم شدیدتری قرار بگیرند.

آبله آلاسکایی چگونه گسترش می یابد؟

به گزارش یورونیوز، مقامات معتقدند که این ویروس از طریق تماس با حیوانات آلوده منتقل می شود.

تاکنون هیچ مورد مستندی مبنی بر سرایت آن از فردی به فرد دیگر وجود نداشته است، به رغم این مطلب اما سایر ویروس های این خانواده زمانی که یک فرد با ضایعات پوستی فرد دیگر تماس پیدا می کند می توانند پخش شوند. بنابراین مقامات بهداشتی آلاسکا به مبتلایان توصیه کرده اند محل ضایعات را با بانداژ بپوشانند.

پایان خبر تازوما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«آبله آلاسکایی»؛ از علایم تا چگونگی گسترش" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«آبله آلاسکایی»؛ از علایم تا چگونگی گسترش"، کلیک کنید.